Evan Peters krytykowany po Złotych Globach. Matka ofiary Dahmera gani Hollywood za obsesję na punkcie seryjnych morderców

Evan Peters zdobył swego pierwszego Złotego Globa w karierze, ale jego wybór na najlepszego aktora w serialu limitowanym bynajmniej nie przypadł do gustu wszystkim. Odbierającego statuetkę za rolę Jefrreya Dahmera w serialu Netfliksa mężczyznę skrytykowała matka jednej z ofiar seryjnego mordercy. Jak podaje portal TMZ kobieta wymagała, by aktor oddał szacunek poszkodowanym.

Kontrowersji wokół „Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” ciąg dalszy

Peters znany ze swej wieloletniej współpracy z Ryanem Murphym, twórcą serialu „Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” wcielił się w tytułowego bohatera ku uznaniu wielu fanów popularnej produkcji Netfliksa. Niemniej jego udział w serii okazał się naznaczony licznymi kontrowersjami. Twórcom oberwało się m.in. za rzekome gloryfikowanie mordercy (naznaczone zbyt długim czasem portretowania jego zbrodni), włączenie obrazu do kategorii programów o tematyce LGBTQ czy wreszcie pogłębianie traum członków rodzin różnych ofiar Dahmera.  

Pomimo wielu oskarżeń ze strony krytyków i widzów serial okazał się ogromnym hitem dla Netfliksa, przekraczając w listopadzie próg miliarda obejrzanych godzin jako trzecia seria w historii platformy (po „Squid Game” i czwartym sezonie „Stranger Things”). Popularność produkcji poskutkowała zamówieniem przez streamera jeszcze jednego sezonu serialu, tym razem skoncentrowanego na działaniach innego seryjnego mordercy (pierwotnie serial „Potwór” planowany był jako seria limitowana).

Sprawdź też: Pamela Anderson przejmuje kontrolę nad własnym wizerunkiem. Zwiastun dokumentu od Netfliksa

„Hollywood ma obsesję na punkcie morderców”. Evan Peters w ogniu krytyki

evan-peters-w-zwiastunie-serialu-dahmer.jfif

Shirley Hughes, matka zamordowanego Tony'ego Hughesa (w serialu gra go Rodney Burford), która wcześniej krytykowała produkcję za pośrednictwem Guardiana, tym razem podzieliła się słowami dezaprobaty w kontekście odbioru statuetki przez Petersa. W rozmowie z portalem TMZ kobieta stwierdziła, że w swej mowie aktor powinien wspomnieć o rodzinach, które wciąż cierpią z powodu okrutnych zbrodni Dahmera. Co więcej, Hughes wyznała, że samo przyznanie nagrody serialowi jest niewłaściwe, jako że przyczynia się do ciągłego gloryfikowania seryjnych morderców przez Hollywood.

Choć Peters zakończył swą przemowę stwierdzeniem, iż „ma nadzieję, że serial przyniesie coś dobrego”, matka zamordowanego skomentowała wypowiedź jednoznacznym zaprzeczeniem. Zgodnie z jej słowami nagradzanie produkcji Netfliksa jedynie potęguje żałobę rodzin ofiar Dahmera i przyczynia się do ciągłego odtwarzania ich tragedii. „Jest mnóstwo chorych ludzi, a aktorzy zdobywający nagrody za granie morderców podtrzymują obsesję, a to sprawia, że chorzy ludzie kwitną na sławie” – powiedziała Hughes. 

Może zainteresuje Cię: Adam Sandler i Jennifer Aniston na pierwszej fotce z filmu „Zabójczy rejs 2”. Kiedy premiera na Netflix?

Wygląda na to, że konflikt między rodzinami ofiar Dahmera a twórcami serialu będzie trwał w najlepsze. Krewni zamordowanych podtrzymują swe poglądy o niewłaściwe wykorzystanie wizerunku ich bliskich, podczas gdy sam twórca produkcji wyznaje, że w procesie preprodukcji ekipa próbowała skontaktować się z około 20 członkami rodzin, jednak nikt nie zdecydował się im odpowiedzieć. Wypowiedź Evansa po zdobyciu Złotego Globa możecie zobaczyć poniżej.

Źródło: TMZ / Vulture / Vanity Fair / Zdj. Netflix