Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2017 - ogłoszono program

Dziś został ogoszony program 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Szczegóły znajdziecie w dalszej części wpisu.

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 17-23 Maj 2017

Tegoroczne święto muzyki i filmu rozpoczniemy 17 maja 2017 w Centrum Kongresowym ICE Kraków koncertem monograficznym Abla Korzeniowskiego – zaprzyjaźnionego z festiwalem, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów związanych z amerykańską fabryką snów, dwukrotnie nominowanego do nagrody Złotych Globów za muzykę do „Samotnego mężczyzny” Toma Forda oraz za soundtrack do „W.E.” w reżyserii Madonny. Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi – podczas 6. edycji festiwalu (2013) jego utwory zabrzmiały na uroczystej Gali urodzinowej RMF Classic. Kompozytor wielokrotnie podkreślał, że Kraków, jako rodzinne miasto, jest mu szczególnie bliski – tutaj się wychował i kształcił muzycznie, najpierw jako wiolonczelista, później w klasie kompozycji pod skrzydłami Krzysztofa Pendereckiego. Podczas wieczoru inaugurującego 10. FMF zabrzmią największe przeboje z jego filmowej kolekcji – obok „W.E” i „Samotnego mężczyzny” także „Romeo i Julia” Carla Carlei, „Escape from Tomorrow” Randy’ego Moore’a, niezwykle popularne tematy z serialu „Penny Dreadful” i muzyka z najnowszego filmu Toma Forda „Zwierzęta Nocy”, nominowana do nagrody BAFTA 2016. W Sali Audytoryjnej ICE Kraków Abel Korzeniowski sam poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Kompozytor będzie także gościem urodzinowej gali „All is Film Music” w TAURON Arenie Kraków i zadyryguje suitą z „Penny Dreadful.

Drugiego dnia festiwalu (18 maja 2017) podczas pierwszego na świecie pokazu filmu „Niekończąca się opowieść” wykonanego z muzyką na żywo – gościć będziemy niemieckiego kompozytora i saksofonistę Klausa Doldingera. Kultowa dla wielu fanów kina niemiecka superprodukcja z gatunku familijnego kina fantasy powstała w 1984, jako najdroższy projekt zrealizowany poza Stanami Zjednoczonymi i ZSRR oraz jeden z największych sukcesów niemieckiej kinematografii. „Tajemniczy, magiczny film z kultową sceną lotu 11-letniego Bastiana Baltazara Buksa na grzbiecie wielkiego białego smoka kojarzy się wielu dzisiejszym trzydziesto- i czterdziestolatkom z kasetami VHS, piękną muzyką i emocjami, które przeżywali wraz z bohaterami filmu. Film jest zatem międzypokoleniowym linkiem pomiędzy widzami dorosłymi i tymi najmłodszymi. To także powrót do kultowej ścieżki dźwiękowej po raz pierwszy zaaranżowanej na wykonanie orkiestrowe” – podkreśla Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. Motywem przewodnim międzynarodowej wersji filmu jest tytułowa piosenka Giorgia Morodera, stanowiąca jeden z największych przebojów Limahla: „Never Ending Story”. Pozostałe tematy skomponował Klaus Doldinger, który w ICE Kraków pojawi się na scenie w roli wykonawcy i zagra na saksofonie. Towarzyszyć mu będzie niemiecki perkusista Curt Cress oraz muzycy zespołów Sinfonietta Cracovia i Cracow Singers. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent Christian Schumann.

Festiwalowy piątek (19 maja 2017) rozpocznie klimatyczny fortepianowy koncert przepełniony rozpoznawalnymi tematami europejskiego kina. Wieczorem w Sali Teatralnej ICE Kraków zapraszamy na drugą odsłonę cyklu „Cinematic Piano”, zainaugurowanego w ubiegłym roku przez polskiego pianistę Aleksandra Dębicza. Tytuł serii recitali filmowych pochodzi z jego debiutanckiej płyty, zawierającej dwanaście improwizacji fortepianowych inspirowanych kinem. W tym roku w kameralny świat muzyki filmowej przeniesie nas francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard – autor kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych (m.in. „Jak we śnie” Michela Gondry’ego czy „Paryż-Manhattan” Sophie Lellouche). Bernard był gościem ubiegłorocznej edycji festiwalu – był jurorem FMF Young Talent Award i prowadził warsztaty kompozytorskie dla młodych twórców w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. To właśnie wtedy zrodził się pomysł, by jego wyrafinowane improwizacje filmowe zabrzmiały w drugiej serii cyklu „Cinematic Piano”.

Sercem tegorocznego festiwalu będzie jubileuszowa Gala Muzyki Filmowej „All is Film Music” w TAURON Arenie Kraków (sobota, 20 maja). „FMF zawsze był świętem różnorodności form, gatunków i stylów, a zarazem spotkaniem branży filmowej z wielotysięczną publicznością. Na naszym festiwalu wszystko jest możliwe i dozwolone. Urodzinowa gala odbędzie się nie tylko pod znakiem sentymentalnych powrotów wielkich kompozytorów, ale także będzie okazją do odkrywania muzyki kolejnych serialowych hitów ostatnich sezonów” — zaprasza Piaskowski. Podczas gali usłyszymy wszystko to, co budowało markę FMF przez lata: zabrzmią suity z kultowych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych przygotowane specjalnie na ten wieczór przez mistrzów tego gatunku. Zdobywcy Oscarów – Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek – zabiorą nas w sentymentalną podróż w czasie i przypomną najpiękniejsze wydarzenia w historii festiwalu. Zaprezentują nagrodzone tematy, zaś muzyka do filmu „Władca Pierścieni” symbolicznie zamknie ważną klamrą pierwsze dziesięciolecie FMF, cofając się do początków festiwalu w 2008 roku, gdy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała na żywo muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena. Wszystko w brawurowym wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi pod dyrekcją przyjaciela i ambasadora FMF Diego Navarro. Kolejnych gości urodzinowej gali ogłosimy w najbliższych tygodniach, także na antenie RMF Classic.

Na finał jubileuszowej edycji FMF (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona „Titanic”  z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Filmowa opowieść o jednej z największych katastrof minionego stulecia to jedna z zaledwie trzech produkcji w historii światowego kina, które zdobyły aż jedenaście statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. „Wybór tego ważnego w historii hollywoodzkiego kina tytułu to także hołd dla jednego z największych kompozytorów muzyki filmowej, zmarłego tragicznie w katastrofie lotniczej w czerwcu 2015 roku – Jamesa Hornera. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów filmowych ostatnich 30 lat, napisał muzykę do ponad stu filmów i zdobył dwa Oscary. Horner od dawna chciał odwiedzić Polskę i miał być gościem tegorocznej edycji FMF, ale przedwczesna śmierć zniweczyła te plany. Symbolicznie nawiązujemy do tego marzenia i prezentujemy muzykę, która przyniosła mu największą sławę,” – opowiada o kulisach wyboru „Titanica” na finał FMF Robert Piaskowski. Horner oprawił film Camerona muzyką o późnoromantycznym zabarwieniu, wzbogacając ją – na życzenie reżysera – elektronicznie generowanymi brzmieniami i ludowym instrumentarium (m.in. dudy, harmonijka ustna, akordeon), charakterystycznym dla ludów celtyckich (dzisiejszych Szkotów, Walijczyków, Irlandczyków, Bretończyków). Za orkiestracjęodpowiadał sam Don Davis, znany publiczności FMF z muzyki do trylogii „Matrix”. W TAURON Arenie Kraków „Titanic” zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej – Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiegnie się z 20. rocznicą premiery filmu.

Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło: fmf.fm