Film o aferze Amber Gold wycofany z Konkursu Głównego na Festiwalu w Gdyni

Przedstawiciele tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni poinformowali, że film „Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego został wycofany z Konkursu Głównego.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że Akson Studio odpowiadające za produkcję filmu „Solid Gold”, z powodów formalnych wycofało film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oznacza to, że wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach 44. FPFF zostają odwołane.

Film Jacka Bromskiego miał zadebiutować na festiwalu w środę, 18 września. Jeszcze dzisiaj rano produkcja widniała w systemie rezerwacji festiwalu — zgodnie z panującymi zasadami miejsca na seanse rezerwuje się dzień wcześniej od godziny 7:30. Po południu film zniknął z systemu, a osoby, które dokonały rezerwacji, zostały poinformowane o jego wycofaniu.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, który przekazał informacje o wycofaniu filmu z Festiwalu, w odpowiedzi na pytanie o dokładniejszy powód tej decyzji odparł, że organizatorzy festiwalu otrzymali informację, jakoby film Jacka Bromskiego nie przeszedł kolejnej kolaudacji, która zgodnie z umową między producentem Akson Studio a koproducentem, czyli TVP była warunkiem premiery filmu na festiwalu.

W oficjalnym oświadczeniu reżyser filmu stwierdził:

Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu. Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego. Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji

Mówi się, że TVP wsparło budżet filmu kwotą 3 mln złotych przy budżecie na poziomie 9 mln. Pozostałymi koproducentami są Filmoteka Narodowa i Gdyńskie Centrum Kultury. Film „Solid Gold” ma być jedną z pierwszych produkcji, której dystrybucją kinową zajmie się TVP.

Zmianie uległa również kinowa data premiery filmu, który inspirowany jest aferą Amber Gold. Produkcja wejdzie do polskich kin, później niż pierwotnie zakładano. Początkowo film miał trafić do kin już 5 lipca, później data została przesunięta na 11 października. To wtedy właśnie pojawiły się sugestie, że film może być wykorzystany w kampanii wyborczej, bowiem na 13 października wyznaczono datę wyborów parlamentarnych.

Ostatecznie w porozumieniu z prezesem TVP Jackiem Kurskim data premiery została opóźniona jeszcze o tydzień, co sprawia, że produkcja zawita na duży ekran 18 października, czyli pięć dni po wyborach do Sejmu. W obliczu aktualnych wydarzeń nie jest jednak jasne, czy film będzie debiutował w zaplanowanym terminie.

„Solid Gold” opowiada historię śledztwa prowadzonego przez oficera CBŚ, Nowickiego (Janusz Gajos), który wraz ze swoją grupą operacyjną próbuje rozpracować przestępców budujących piramidy finansowe. Wszystkie ślady prowadzą do biznesmena Kaweckiego (Andrzej Seweryn), który dzięki politycznym znajomością stoi ponad prawem.

W obsadzie filmu znaleźli się: Janusz Gajos, Marta Nieradkiewicz, Mateusz Kościukiewicz, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Stroiński.

W opisie filmu czytamy:

Kaja Miller jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego – nieuczciwego biznesmana wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

źródło: Festiwalgdynia.pl zdj. Akson Studio / Opis za: Filmpolski.pl