Filmowe i serialowe premiery tygodnia: „Duchy Inisherin”, „Babilon”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „The Last of Us” i inne

Na ekrany kin trafią wyczekiwane „Duchy Inisherin” oraz „Babilon”. Na Netflix pojawi się sitcom „Różowe lata 90.”, a HBO Max będzie przyciągało widzów premierą serialu „The Last Of Us”. Premier nie zabraknie też na Prime Video, Apple TV+ oraz Disney+. Sprawdźcie, co obejrzeć na platformach streamingowych i w kinach w nowej odsłonie serii „Filmowe premiery tygodnia”.

Co obejrzeć na Netflix? Premiera sitcomu „Różowe lata 90.

Na Netflix trafi pierwszy sezon serialu „Różowe lata 90.” będącego spin-offem kultowego sitcomu „Różowe lata 70.” W obsadzie nowej odsłony powracają gwiazdy pierwowzoru, między innymi Topher Grace, Ashton Kutcher i Mila Kunis

Jest rok 1995, a Leia Forman pragnie, aby w jej życiu wreszcie zaczęło się coś dziać albo żeby przynajmniej zaprzyjaźnić się z kimś, kto nie jest jej tatą. Kiedy przyjeżdża do Point Place do swoich dziadków, Reda i Kitty, znajduje to, czego szuka, u sąsiadów, bo tam właśnie mieszka energiczna i zbuntowana Gwen. Z pomocą przyjaciół Gwen, do których należy jej uroczy brat Nate, jego inteligentna, bystra dziewczyna Nikki, sarkastyczny i wnikliwy Ozzie oraz czarujący Jay, Leia odkrywa, że wspaniałą przygodę można przeżyć właśnie tam, tak samo, jak przydarzyło się to jej rodzicom wiele lat temu. Zdeterminowana, aby odkryć nową siebie, Leia przekonuje rodziców, żeby pozwolili jej zostać przez całe lato. Piwnica znów jest pełna nastolatków, Kitty cieszy się, że dom Formanów gości nowe pokolenie, a Red, no cóż… jak to Red.

Nad serialem jako showrunner czuwa Gregg Mettler pełniący również funkcję scenarzysty oraz producenta wykonawczego. Oprócz Mettlera „Różowe lata 90.” produkują też Marcy Carey, Tom Werner oraz twórcy oryginału, czyli Bonnie i Terry Turner

 

 Mroczny thriller science fiction „JUNG_E

Drugą premierę będzie film science fictionJUNG_E”. Południowokoreańska produkcja jest nowym projektem według reżyserii i scenariusza Yeona Sang-ho, twórcy takich tytułów jak „Zombie Express czy „Hellbound.

Ludzkość ucieka ze zniszczonej przez zmiany klimatyczne Ziemi ku nowym schronieniom w Kosmosie. Wybucha tam wojna domowa trwająca dziesięciolecia, podczas której Yun Jung-yi (Kim Hyun-joo) zostaje legendarną najemniczką i genialną strateżką odnoszącą niezliczone zwycięstwa. Gdy w wyniku nieudanej misji przechodzi w stan wegetatywny, Kronoid, korporacja produkująca sztuczne inteligencje do celów wojskowych, próbuje sklonować jej umysł, aby stworzyć superwojownika. 35 lat później Yun Seo-hyun (Kang Soo-youn), córka Jung-yi, bierze udział w tych działaniach jako główna badaczka projektu JUNG_E. Gdy wielokrotne próby klonowania i symulacji nie przynoszą zadowalających rezultatów, koroboracja Kronoid porzuca badania, aby rozpocząć inny projekt. Seo-hyun dowiaduje się o jej planach i postanawia uratować JUNG_E.

Gwiazdami filmu są: Kim Hyun-joo („Hellbound”), Ryu Kyung-soo („Baby Broker”) oraz zmarła w maju tego roku Kang Soo-yeon („Zastępcza matka”).

Co obejrzeć na HBO Max? Premiera „The Last of Us”

Platforma HBO Max przygotowała premierę kolejnych odcinków seriali „Velma”, „Młody Sheldon” oraz premierę czwartego sezonu „Cudotwórców”, w którym główne role grają Daniel Radcliffe oraz Steve Buscemi. Najgłośniejszą premierą tygodnia jest jednak serial „The Last of Us”.

Dwadzieścia lat po tym, jak współczesna cywilizacja zostaje zniszczona, ocalały Joel zostaje zatrudniony, aby przemycić z opresyjnej strefy kwarantanny 14-letnią dziewczynę, Ellie. Para przemierza wspólnie USA, polegając na sobie nawzajem, aby przetrwać.

Serial stworzyli Neil Druckmann i Craig Mazin. Wyreżyserowaniem pierwszego sezonu składającego się z 10 odcinków zajęli się: Kantemir Balagov, Jasmila Žbanić, Ali Abbasi, Peter Hoar, Jeremy Webb i Liza Johnson. W głównych rolach w „The Last of Us” występują: Pedro Pascal (Joel), Bella Ramsey (Ellie), Gabriel Luna (Tommy), Nico Parker (Sarah Miller), Merle Dandridge (Marlena), Anna Torv (Tess), a także Jeffrey Pierce, Murray Bartlett i Con O'Neil

Pełna rozpiska premier tygodnia produkcji oryginalnych Netfliksa

Premiera

Tytuł

19 stycznia

Junji Ito: Makabryczne japońskie opowieści

19 stycznia

Khallat+

19 stycznia

Kobiety na wojnie

19 stycznia

Różowe lata 90.

20 stycznia

Fauda: Sezon 4

20 stycznia

Imperium przepychu: Nowy Jork

20 stycznia

Nasz kandydat

20 stycznia

Shahmaran

20 stycznia

Słodka brygada: Sezon 2

20 stycznia

Zła dzielnica

21 stycznia

Alchemia dusz: Sezon 1 część 2

Pełna rozpiska premier tygodnia pozostałych filmów i seriali na Netfliksie

Premiera Tytuł
21 stycznia Snake Eyes: Geneza G.I. Joe

Pełna rozpiska premier tygodnia na Disney+

Premiera

Tytuł

14 stycznia

Tokyo Revengers sezon 2, odcinek 2

18 stycznia

American Horror Story: NYC sezon 11, odcinek 9

18 stycznia

Bracia Hardy

18 stycznia

Skarb Narodów: Na skraju historii sezon 1, odcinek 7

18 stycznia

Mały demon

18 stycznia

Witamy we Wrexham sezon 1, odcinek 18

18 stycznia

Król Shakir kontra kosmici

18 stycznia

Big sky sezon 3, odcinek 5

18 stycznia

Super Junior: Historia zespołu

18 stycznia

Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja sezon 2, odcinek 4

20 stycznia

Piękna i Bestia: 30. rocznica

20 stycznia

Byron Bowers

20 stycznia

Idina Menzel: Droga na scenę

Pełna rozpiska premier tygodnia na HBO Max

Większość materiałów na HBO Max dostępna jest maksymalnie w jakości HD (do 1080p).

Premiera

Tytuł

16 stycznia

Jej droga (Her Way)

16 stycznia

Na los szczęścia, Baltazarze! (Au Hasard Balthazar)

16 stycznia

The Last of Us, odc. 1

17 stycznia

Cudotwórcy (Miracle Workers IV), odc. 1

17 stycznia

Młody Sheldon (Young Sheldon VI), odc. 10

19 stycznia

Plotkara (Gossip Girl II), odc. 9

19 stycznia

Silverstar

19 stycznia

Velma, odc. 3-4

20 stycznia

Na planie (Hollywood On Set XX), odc. 3

20 stycznia

Świat Luny (This Is Luna), odc. 1-10

20 stycznia

Wielka wolność (Great Freedom)

21 stycznia

Pocoyo II, odc. 1-52

21 stycznia

Teoria gry z Bomanim Jonesem (Game Theory with Bomani Jones II), odc. 1

22 stycznia

11 strzałów: Ciemna strona piłki nożnej (11 Shots, odc. 11)

22 stycznia

Dobra matka (Good Mother)

Co obejrzeć na iTunes, Apple TV+ i Amazon Prime Video?

Platforma Prime Video przygotowała z kolei na piątek premierę drugiego sezonu animacji dla dorosłych „Legenda Vox Machiny”.

Bohaterami animacji są awanturniczy i niechlujni odmieńcy, którzy spełniają się w rolach najemników. Grupa zwana Vox Machina bardziej niż o królestwo dba o łatwy zarobek i tanie piwo. Gdy jednak krainie zagraża niebezpieczeństwo, członkowie niesfornej bandy zdają sobie sprawę, że jako jedyni mogą przywrócić sprawiedliwość. Z pozoru łatwe zadanie daje początek opowieści o nowych herosach

Akcja „Legendy Vox Machiny” jest osadzona w Exandrii, fikcyjnym świecie opartym na jednej z kampanii z kultowej gry „Dungeons & Dragons”, która w 2015 roku dała życie serialowi internetowemu pt. „Critical Role”. W drugim sezonie zobaczymy, jak po uratowaniu królestwa przed złem i zniszczeniem z rąk najbardziej przerażającej sił z Exandrii, Vox Machina ponownie musi ocalić świat — tym razem przed złowrogą grupą smoków znaną jako Konklawe Chroma.

Na całość drugiego sezonu „Legendy Vox Machiny” złoży się 12 odcinków.

Serial „Truth Be Told” o kryminalnych podcastach wraca z 3. sezonem

Platforma Apple TV+ zaproponuje widzom trzeci sezon swojego oryginalnego serial „Truth Be Told”, którego gwiazdą jest Octavia Spencer. Za opracowanie trzeciego sezonu odpowiada Maisha Closson („Pazury”, „Sposób na morderstwo”), która przejęła stanowisko showrunnerki od Nichelle Tramble Spellman pracującej przy poprzednich seriach.

Bohaterką serialu „Truth Be Told” jest Poppy Parnell prowadząca od lat podcast o głośnych sprawach kryminalnych. Każdy sezon opowiada o nowej historii kryminalnej, w którą angażuje się główna bohaterka. W trzecim sezonie Poppy (Spencer), pracuje nad sprawą zaginięć młodych czarnoskórych dziewczyn. Będąc sfrustrowaną, brakiem zainteresowania sprawą ze strony mediów, rozpoczyna współpracę z niekonwencjonalnym śledczym (Gabrielle Union) i zrobi wszystko, aby utrzymać zainteresowanie opinii publicznej sprawą. Szybko okazuje się, że z zaginięciami dziewczyn powiązany jest gang handlarzy ludźmi.

Pełna rozpiska premier tygodnia na polskim iTunes

Premiera

Tytuł

Jakość

Polska wersja

17 stycznia

Charcoal Skies (2022)

HD

brak

17 stycznia

Demonic Aliens: UFOs from Inner Space (2023)

HD

brak

17 stycznia

Hank and Jolene (2021)

4K

brak

17 stycznia

Lonesome (2021)

HD

brak

17 stycznia

On the Trail of Bigfoot: Last Frontier (2022)

HD

brak

17 stycznia

Salaryman (2021)

HD, DD 5.1

brak

17 stycznia

War in the Land of the Rising Sun (2022)

HD

brak

19 stycznia

Bros (2022) (Kumple)

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

aktualnie brak

Co obejrzeć w kinie? „Duchy Inisherin”, „Babilon” i „Niebezpieczni dżentelmeni”

Na ekranach kin czekają na nas w piątek dwie głośne premiery zagraniczne i jedna polska premiera z gwiazdorską obsadą. Pierwsza z nowości to „Duchy Inisherin”, najnowsza produkcja w reżyserii Martina McDonagha, irlandzkiego twórcy takich projektów jak „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” czy „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”. Produkcja, w której na ekranie ponownie spotkali się Colin Farrell i Brendan Gleeson została świetnie przyjęta przez krytyków i w serwisie Rotten Tomatoes zebrała 310 recenzji, z których pozytywnie ocenia ją 97%. Średnia ocena wynosi z kolei 8,70 w dziesięciostopniowej skali. Wśród widzów pozytywnie film ocenia 76% głosujących, a średnia nota uplasowała się napoziomie 3,90 w pięciostopniowej skali.

Zdecydowanie mniej przychylnie krytycy i widzowie patrzą na drugą z premier, film „Babilon” w reżyserii Damiena Chazelle'a. Nowa produkcja od twórcy „La La Land” i „Whiplash” z Margot Robbie i Bradem Pittem zebrała 270 recenzji i pozytywnie ocenia ją tylko 55% tekstów. Ocena wynosi z kolei 6,40 w dziesięciostopniowej skali. W przypadku widzów z filmu zadowolonych wyszło 51% głosujących, a średnia nota to 3,20 w pięcistostopniowej skali.

„Duchy Inisherin” – premiera 20 stycznia

Duchy Inisherin to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczny Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety wszelkie wysiłki Padraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma nastpuje seria szkokujacych wydarzeń, od których nie ma już odwrotu…

„Babilon” – premiera 20 stycznia

To oryginalna epopeja rozgrywająca się w Los Angeles lat 20. XX wieku. W rolach głównych występuję: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. W obsadzie znaleźli się także: Jovan Adepo, Li Jun Li i Jean Smart. To opowieść o wielkich ambicjach, śledzi narodziny i upadek wielu gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood.

„Niebezpieczni dżentelmeni” – premiera 20 stycznia

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

 

„Till” – premiera 20 stycznia

Rok 1955, Missisipi. Emmett Till, czternastoletni czarnoskóry chłopiec spędza wakacje u kuzynów z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym, pozwala sobie na drobny żart w kierunku białej kobiety, którego tragicznym finałem staje się jego brutalne morderstwo. Matka Emmetta, Mamie Till, podejmuje heroiczną walkę o sprawiedliwość i przekuwa druzgocącą żałobę w działanie. Prawdziwa historia, która stała się symbolem oporu Afroamerykanów wobec walki z rasizmem. Muzykę do filmu napisał polski kompozytor Abel Korzeniowski.

„Zadziwiający kot Maurycy” – premiera 20 stycznia

Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno?

„Fenomen” – premiera 20 stycznia

To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

„Mumie” – premiera 20 stycznia

MUMIE to zabawna rodzinna, animowana przygoda, która śledzi trzy egipskie mumie, które przypadkowo wkraczają do współczesnego świata. Film jest pełen humoru, przygód i serca - pokazuje prawdziwą wartość przyjaźni, pracy zespołowej i wiary w siebie.

Premiery na fizycznych nośnikach w Polsce „Czarny Adam” i inne

Najgłośniejszą premierą tygodnia na płytach będzie film o Czarnym Adamie, który otrzyma w polskiej dystrybucji pięć edycji na każdym z nośników. Fani metalowych wydań będą zadowoleni z tego, że Galapagos przygotował aż dwa limitowane steelbooki. Film doczeka się kolekcjonerskiego wydania zarówno na Blu-ray, jak i Ultra HD Blu-ray. Na pozostałe edycje złożą się standardowe wydania na nośnikach DVD, Blu-ray i 4K UHD. Na płycie Ultra HD Blu-ray obecny będzie obraz w rozdzielczości 4K wzbogacony systemem obrazu Dolby Vision. O dźwiękowe doznania zadba oryginalna ścieżka w formacie Dolby Atmos. W przypadku polskiej wersji językowej możemy oczekiwać ścieżki dźwiękowej i napisów.

Kolejną premierą będzie thriller Nie martw się, kochanie”, w którym zagrali Florence Pugh oraz Harry Styles. Produkcja studia Warner Bros. doczeka się w Polsce standardowych wydań na DVD i Blu-ray. Na niebieskim krążku znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Możemy też liczyć na polskiego lektora oraz napisy.

Trzecią i zarazem ostatnią premierą tygodnia będzie komedia romantyczna Bilet do raju z Georgem Clooneyem i Julią Roberts w rolach głównych. W jej przypadku również możemy liczyć wyłącznie na standardowe wydania DVD i Blu-ray w plastikowych opakowaniach.

 

Pełna rozpiska premier tygodnia na fizycznych nośnikach

Premiera

Tytuł

Opakowanie

Dystrybutor

18 stycznia

Black Adam (2022) 4K UHD [DV, HDR10, Dolby Atmos (oryg.)] (+BD)

plastikowe

Galapagos

18 stycznia

Black Adam (2022) 4K UHD [DV, HDR10, Dolby Atmos (oryg.)] (+BD)

steelbook

Galapagos

18 stycznia

Black Adam (2022) BD

plastikowe

Galapagos

18 stycznia

Black Adam (2022) BD

steelbook

Galapagos

18 stycznia

Black Adam (2022) DVD

plastikowe

Galapagos

18 stycznia

Nie martw się, kochanie (2022) BD

plastikowe

Galapagos

18 stycznia

Nie martw się, kochanie (2022) DVD

plastikowe

Galapagos

19 stycznia

Bilet do raju (2022) BD

plastikowe

Galapagos

19 stycznia

Bilet do raju (2022) DVD

plastikowe

Galapagos

zdj. Netflix / Disney / Universal Pictures / HBO