Filmowe premiery tygodnia 09.03-15.03: polski slasher, „Le Mans '66” i inne

W najbliższy piątek w kinach zadebiutuje polski slasher „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, na Netfliksie pojawią się nowe sezony seriali „Kingdom” i „Szkoła dla elity”, a na iTunes zobaczymy pojedynek Forda z Ferrari. Jak dokładnie wygląda kalendarz premier na tydzień od 9 do 15 marca? Przekonajcie się w nowej odsłonie serii „Filmowe premiery tygodnia”.

Premiery na fizycznych nośnikach w Polsce – „Ostatnia góra” na Blu-ray

W kolejnym tygodniu na Blu-ray w Polsce zadebiutuje jedynie film „Ostatnia góra”, którego akcja rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Dokument pokazuje, jak grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt.

Pozostałymi premierami będą edycje DVD z polskimi filmami: „Konopielka”, „Mój Nikifor” i „Obywatel Piszczyk”.

Pełna rozpiska premier tygodnia na fizycznych nośnikach

Premiera

Tytuł

Opakowanie

Dystrybutor

12 marca

Konopielka (1982) DVD

plastikowe

Best Film

12 marca

Mój Nikifor (2004) DVD

plastikowe

Best Film

12 marca

Obywatel Piszczyk (1989) DVD

plastikowe

Best Film

13 marca

Ostatnia góra (2019) BD

plastikowe

Mayfly

13 marca

Ostatnia góra (2019) DVD

plastikowe

Mayfly

Premiery na polskim oddziale iTunes i Apple TV+ – „Le Mans '66” w 4K z Dolby Vision i Atmosem

Premier nie zabraknie natomiast na iTunes, gdzie zadebiutują cztery tytuły z polską wersją językową. Najgłośniejszą premierą będzie film Le Mans '66”, którego gwiazdami są Christian Bale i Matt Damon. Produkcję wyreżyserowaną przez Jamesa Mangolda będzie można oglądać w rozdzielczości 4K z systemem obrazu Dolby Vision oraz dźwiękiem Dolby Atmos. Jak już informowaliśmy kilka dni temu, dwa tygodnie po premierze w cyfrowej dystrybucji (11 marca) film doczeka się w Polsce premiery na nośniku 4K UHD, na którym znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10.

13 marca na iTunes swoją premierę będzie miał z kolei „Midway”. Nowa produkcja Rolanda Emmericha pojawi się w cyfrowej dystrybucji w jakości Full HD, podobnie zresztą jak na fizycznych nośnikach, gdzie w naszym kraju zadebiutuje wyłącznie na płytach Blu-ray i DVD (25 marca).

Pozostałe dwie premiery przyszłego tygodnia to animacje „Baranek Shaun Film. Farmageddon” i „Mój przyjaciel Ufik”. Pierwsza z nich zadebiutuje na DVD 25 marca, a druga dostępna jest na tym nośniku od końca lutego. iTunes będzie więc oferowało najwyższą rozdzielczość w przypadku obydwu tych tytułów.

Pełna rozpiska premier tygodnia na polskim iTunes

Premiera

Tytuł

Jakość

Polska wersja

10 marca

2019 Ohio State Game Time with Ryan Day (2020)

HD

brak

10 marca

Dwayne "The Rock" Johnson: No Pain No Gain (2020)

HD

brak

10 marca

Half Way (2015)

HD

brak

10 marca

Hoaxed (2019)

HD

brak

10 marca

Kaithi (2019)

HD

brak

10 marca

Koi (2019)

HD

brak

10 marca

Marcel Duchamp: The Art of the Possible (2020)

HD

brak

11 marca

Le Mans '66 (2019)

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos

dźwięk i napisy

13 marca

Baranek Shaun Film. Farmageddon (2019)

HD

dźwięk

13 marca

Midway (2019)

HD

napisy

13 marca

Mój przyjaciel Ufik (2019)

HD

dźwięk

13 marca

Westlife: The Twenty Tour - Live From Croke Park (2019)

HD

brak

Premiery na polskim Netfliksie i HBO GO – „Kingdom” i „Szkoła dla elity” z nowymi sezonami. Co z odcinkami serialu „Zadzwoń do Saula”?

Netflix na przyszły tydzień przygotował dla swoich widzów dwa duże serialowe hity, trzeci sezon „Szkoły dla elity” oraz drugą część koreańskiej produkcji „Kingdom” – obydwie produkcje zadebiutują na platformie streamingowej w przyszły piątek. W drugim sezonie serialu „Kingdom” opowiadającego o pladze zombie w średniowiecznej Korei zobaczymy, jak w miarę zbliżania się zimy walka żyjących i nieumarłych dopiero się rozpoczyna, a na królewskim dworze roi się od zdrajców i buntowników. Wszystkie sześć odcinków nowej serii będzie można obejrzeć w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision i dźwiękiem Dolby Atmos.

Skierowana do nieco młodszych widzów „Szkoła dla elity” również doczeka się obrazu w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision, ale zabraknie Atmosa. Nowa seria pokaże kilku nowych bohaterów, w których wcielili się Leïti Sène i Sergio Momo. Wraz z nowym rokiem szkolnym do Las Encinas powrócą także główne gwiazdy hiszpańskiego hitu: Miguel Herrán, Jaime Lorente, Itzán Escamilla, Miguel Bernardeau, Arón Piper, Ester Expósito, Mina El Hammani, Álvaro Rico, Omar Ayuso oraz Danna Paola.

W przypadku filmowych produkcji oryginalnych Netflix zaprezentuje między innymi mroczny dramat kryminalny pod tytułem „Zaginione dziewczyny”, w którym zobaczymy, jak zdesperowana matka poszukuje zaginionej córki i walczy o ujawnienie prawdy, pomagając przy okazji w odkryciu serii niewyjaśnionych morderstw. W opartej na faktach historii główne role zagrali: Amy Ryan, Gabriel Byrne i Thomasin McKenzie, którą niedawno można było oglądać w filmie „Jojo Rabbit”.

W przyszłym tygodniu możemy też spodziewać się premiery czwartego odcinka 5. sezonu serialu „Zadzwoń do Saula”. Niestety w jego przypadku polski oddział Netfliksa nie jest w stanie ustalić jak na razie regularnej daty premiery nowych odcinków. Dotychczasowe epizody nowej serii debiutowały z wyraźnym opóźnieniem względem premiery w USA i dotychczasowego schematu, z którym mieliśmy do czynienia w przypadku poprzednich serii. Pierwszy odcinek piątego sezonu pojawił się, co prawda, jeszcze tak jak w przypadku poprzedniej serii dzień po premierze w USA (poniedziałek), ale na drugi musieliśmy już czekać do pierwszych godzin czwartku, a trzeci udostępniony został oficjalnie dopiero w piątek w godzinach porannych.

Z tego, co ustaliliśmy, to na ten moment platforma Netflix nie potrafi określić dokładnej daty premiery kolejnych epizodów z polskimi napisami i wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z ruchomymi debiutami. Najprawdopodobniej jest to kwestia braku tłumaczenia, bo – jak sugeruje sam Netflix – odcinki możemy obejrzeć wcześniej z oryginalną ścieżką dźwiękową (bez polskich napisów) po przestawieniu języka konta na angielski.

W przyszłym tygodniu Netflix pokaże także swoim widzom „Mission: Impossible - Fallout”.

Na HBO GO pojawią się nowe odcinki seriali „Devs”, „Rodzice”, „Avenue 5” i ostatnie odcinki „The Outsider” oraz „McMiliony”. Wśród filmowych premier znajdą się z kolei takie produkcje jak: „Piątek 13-go”, „Zaczarowana” i „Toy Story 4”.

Pełna rozpiska premier tygodnia produkcji oryginalnych Netfliksa

Premiera

Tytuł

Jakość

W tygodniu

Zadzwoń do Saula: Sezon 5 Odcinek 4

4K

10 marca

Carmen Sandiego: Kraść albo nie kraść: Interaktywne

HD

10 marca

Marc Maron: Edn Times Fun

4K (DV, HDR10)

11 marca

Brudna Forsa: Sezon 2

HD

11 marca

On My Block: Sezon 3

4K (DV, HDR10)

11 marca

The Circle - Brazylia: Sezon 1

4K

13 marca

100 ludzi: Sezon 1

4K

13 marca

Bloodride: Sezon 1

4K

13 marca

BEASTARS: Sezon 1

HD

13 marca

Gokarty

HD

13 marca

Kingdom: Sezon 2

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos

13 marca

Kobiety nocy: Sezon 1

HD

13 marca

Szkoła dla elity: Sezon 3

4K (DV, HDR10)

13 marca

The Valhalla Murders: Sezon 1

4K

13 marca

Zaginione dziewczyny

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos

Pełna rozpiska premier tygodnia pozostałych filmów i seriali na Netfliksie

Premiera

Tytuł

10 marca

Faceci z misją

12 marca

Mission: Impossible - Fallout

13 marca

Ósma klasa

13 marca

Puzzle

13 marca

The Underclass

15 marca

Klub samotnych mam - film Tylera Perry’ego

15 marca

Uzależniona

Pełna rozpiska premier tygodnia na HBO GO

Wszystkie materiały na HBO GO są maksymalnie w jakości HD (do 1080p).

Premiera

Tytuł

9 marca

Avenue 5, odc. 8

9 marca

Kidding II, odc. 9-10

9 marca

Outsider, odc. 10

9 marca

Pohamuj entuzjazm X, odc. 8

9 marca

Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem VII, odc. 4

9 marca

Terytorium miłości

10 marca

All American II, odc. 16

10 marca

Batwoman, odc. 14

10 marca

Kłamstwa II, odc. 2

10 marca

McMiliony, odc. 6

10 marca

Rodzice, odc. 2

11 marca

Cudotwórcy: Wieki ciemne, odc. 7

11 marca

Głos

11 marca

Trojanki

12 marca

Dave, odc. 2

12 marca

Devs, odc. 3

12 marca

Prezydent z kreskówki III, odc. 7

12 marca

Syndrom DDR

13 marca

Darlin’

13 marca

Lepsze życie IV, odc. 3

13 marca

Młody Sheldon III, odc. 18

13 marca

Na planie

13 marca

Piątek 13-go

13 marca

Wampiry: Dziedzictwo II, odc. 14

14 marca

Bille

14 marca

Kontra: Sieć, odc. 5

14 marca

W potrzebie IV, odc. 6

14 marca

Zaczarowana

15 marca

Ostatnie drzewo

15 marca

Toy Story 4

15 marca

W proch się obrócisz

15 marca

Współczesna rodzina XI, odc. 6

Kinowe premiery – „W lesie dziś nie zaśnie nikt” i Daniel Radcliffe w filmie „Guns Akimbo”

W przyszły piątek w kinach zabraknie głośnej premiery z amerykańskiego podwórka i widzowie będą skazani na nieco mniej rozpoznawalne tytuły oraz polskie produkcje. Największym zainteresowaniem powinien cieszyć się polski slasher „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, w którym główne role zagrali: Julia Wieniawa, Gabriela Muskała, Wiktoria Gąsiewska i Mirosław Zbrojewicz. Produkcja w reżyserii Bartosza M. Kowalskiegp, autora głośnego „Placu zabaw”, spróbuje przenieść na polskie podwórko motywy znane z kultowych produkcji pokroju „Piątek 13-go”, „Halloween” czy „Koszmar z ulicy wiązów”. Jak zapewniają twórcy, zakorzeniona w estetyce kultowych horrorów z lat 80. produkcja zaoferuje nam krwawą i brutalną masakrę, podszytą humorem i społecznym komentarzem.

Obok polskiego slashera w kinach zadebiutuje także film akcji pod tytułem „Guns Akimbo”, którego główną gwiazdą jest Daniel Radcliffe. Aktor znany fanom serii „Harry Potter” wciela się w produkcji w twórcę gier wideo, który po godzinach lubi wywoływać swoimi komentarzami burze w Internecie. Pewnej nocy popełnia jednak wielki błąd polegający na tym, że jego ofiarami stają się bardzo groźni ludzie. Bohater następuje na odcisk organizatorowi nielegalnych walk na śmierć i życie, które transmitowane są na żywo. W odpowiedzi na obelgi Riktor (Ned Dennehy) postanawia zmusić Milesa (a przynajmniej jego ręce) do udziału w niebezpiecznej grze, w której stawką jest jego własne życie. Film „Guns Akimbo” debiutował w 2019 roku na festiwalu w Toronto i zebrał od krytyków 53% pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes. Twórcą produkcji odpowiadającym ze reżyserię i scenariusz jest Jason Lei Howden.

„W lesie dziś nie zaśnie nikt” (od 13 marca)

Domek w środku lasu, monstrum, polujące na grupę odciętych od świata nastolatków – „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, nowy film twórców kontrowersyjnego „Placu zabaw” i szalonego „Ataku paniki”, to slasher zanurzony w estetyce amerykańskiego horroru lat 80. Makabra, groteska, seks, a w tle społeczny komentarz. Takiej zabawy gatunkiem w Polsce jeszcze nie było. Dwaj bracia natrafiają w lesie na tajemnicze znalezisko, które okaże się makabryczne w skutkach... Lata później, krwawe konsekwencje odkrycia poniesie grupa bogu ducha winnej młodzieży, która spędza wakacje w leśnej głuszy.

„Guns Akimbo” (od 13 marca)

Życie Milesa nie potoczyło się zgodnie z jego oczekiwaniami. Zamiast wymarzonego losu bohatera, spędza całe dnie przy biurku tworząc gry komputerowe wśród współpracowników, którzy nie darzą go zbyt wielką sympatią. Wszystko ulega zmianie, gdy będąc pod wpływem alkoholu pozostawia negatywny komentarz na stronie nielegalnego internetowego show o nazwie Skizm, którego uczestnicy walczą ze sobą na śmierć i życie. W efekcie Milesowi składa wizytę Riktor, maniak stojący za kanałem i siłą zmusza go do wzięcia udziału w morderczej zabawie. Jego pierwszym przeciwnikiem okazuje się dotąd niepokonana gwiazda rozgrywek Nix (Samara Weaving).

 „Zdrajca” (od 13 marca)

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego „La Cosa Nostra”, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

„Zieja” (od 13 marca)

Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja (Andrzej Seweryn), współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa (Zbigniew Zamachowski). Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko.

„Turu. W pogoni za sławą” (od 13 marca)

Przez swój śmieszny wygląd oraz fakt, że nie potrafi składać jajek, kurka Turu jest źródłem żartów dla całego kurnika. Wszystko zmienia się, kiedy Isabel – emerytowana nauczycielka muzyki zabiera kwoczkę na swoją farmę. Tam też dochodzi do niebywałego odkrycia. Okazuje się, że Turu posiada niezwykły talent. Nie tylko potrafi mówić ludzkim głosem, ale również wspaniale śpiewać. Isabel jednak – z obawy, że inni ludzie mogą chcieć wykorzystać kurkę do własnych celów – postanawia zatrzymać jej sekret w tajemnicy. Niestety pewnego dnia dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Kobieta spada z dachu i traci pamięć… Kiedy karetka zabiera ją do szpitala, Turu pozostaje sama i bez ochrony. Dzielna kwoczka nie załamuje się jednak i postanawia wyruszyć w podróż, aby odnaleźć przyjaciółkę. W jej trakcie poznaje małego Mateo, syna właściciela cyrku. Wspólnie tworzą spektakl, który przynosi Turu wielki rozgłos. Mimo sławy i scenicznego sukcesu rozśpiewana kurka nie zamierza jednak zrezygnować z misji odnalezienia ukochanej Isabel.

„Jezioro dzikich gęsi” (od 13 marca)

W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. „Jezioro Dzikich Gęsi”, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera „Czarny węgiel, kruchy lód”, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.

źródło: zdj. Next Film / 20th Century Studios