Filmowe uniwersum DC Comics nadal bez zarządcy. Dan Lin odrzucił ofertę Warnera

Dan Lin nie zostanie nowym zarządcą filmowego uniwersum DC Comics. Producent, z którym przedstawiciele spółki Warner Bros. Discovery prowadzili w ostatnich tygodniach zaawansowane negocjacje na temat przejęcia kontroli nad działem DC Films, zrezygnował z objęcia stanowiska.

Prowadzone od kilku tygodni negocjacje na temat kontraktu i zasad, na których miała opierać się współpraca, zostały zakończone bez osiągnięcia porozumienia. Jako powód zerwania rozmów podaje się między innymi kwestię własności firmy produkcyjnej Rideback, której Lin jest założycielem. Mówiło się, że studio Warner Bros. będzie chciało przejąć przynajmniej część aktywów firmy, ale strony nie doszły ostatecznie do porozumienia w sprawie zrekompensowania Linowi przejęcia jego własności. Jedną z przeszkód do rozwiązania kwestii własności Rideback pozostawała też kwestia aktywnej umowy, jaką studio Lina podpisało z wytwórnią Universal Pictures. Wszystkie te przeszkody sprawiły, że wypracowanie kompromisu zadowalającego obydwie strony okazało się niemożliwe.

Aktualnie kontrolę nad DC Films sprawuje Mike De Luca, który wspólnie z Pam Abdy kontroluje wszystkie kwestie związane ze studiem Warner Bros. W szeregach firmy cały czas pozostaje też Walter Hamada, szef filmowej sekcji odpowiadającej za superbohaterskie produkcje DC Comics, ale mówi się, że jego odejście nastąpi jeszcze w tym roku.

Sprawdź też: Katastrofalna oglądalność „Pierścieni Władzy” w USA? „Ród Smoka” z ponad dwukrotnie większą widownią.

Znalezienie osoby, która zajmie się kontrolowaniem filmowych i serialowych treści na podstawie komiksów wydawnictwa DC Comics stało się priorytetową kwestią dla Davida Zaslava stojącego na czele spółki Warner Bros. Discovery. Nowy dyrektor generalny dąży do usystematyzowania działu DC Entertainment, któremu brakowało do tej pory spójnej strategii w kreowaniu marki. Zaslav od miesięcy szuka idealnego kandydata do kontrolowania wszystkich rozwijanych projektów tak, aby nadać im wspólny kierunek. Dan Lin wysunął się na pozycję litera pod koniec sierpnia, kiedy Zaslav zwrócił się o pomoc w znalezieniu idealnego kandydata do roli dyrektora DC Films do Alana Horna, byłego prezesa Disneya, który przed laty pracował również w Warnerze.

Lin miał swój udział między innymi przy powstawaniu filmu „Infiltracja” w reżyserii Martina Scorsese. W 2008 roku odszedł z Warnera i założył własną firmę produkcyjną Rideback. W kolejnych latach jako producent brał udział przy filmach „Sherlock Holmes” i „Sherlock Holmes: Gra cieni”, „LEGO PRZYGODA”, „LEGO Batman: Film”, „To”, „To: Rozdział 2”, „Aladyn”, „Godzilla II: Król potworów”, „Dwóch papieży” czy „Godzilla vs. Kong”.

źródło: cnbc.com / zdj. Warner Bros.