Gal Gadot zagra Kleopatrę w nowym widowisku Patty Jenkins

Gal Gadot zagra główną rolę w nowej wersji filmowej historii Kleopatry. Za kamerą widowiska stanie Patty Jenkins, z którą aktorka współpracowała przy dwóch odsłonach filmowych przygód o Wonder Woman.

O prawa do filmu rywalizowały największe wytwórnie oraz platformy streamingowe takie jak Universal Pictures, Warner Bros., Netflix oraz Apple, ale ostatecznie walkę wygrało studio Paramount Pictures.

Dla studia jest to pierwszy tak duży projekt przejęty pod rządami Emmy Watts, która stanęła na czele filmowego oddziału Paramount po tym, jak pożegnała się z wytwórnią 20th Century Fox. Nowe władze Paramount nadały największy priorytet filmowej produkcji o życiu Kleopatry, który postrzegany jest jako duży kinowy hit. Pracą nad scenariuszem zajmuje się już Laeta Kalogridis mająca w swoim dorobku takie produkcje jak: „Alita: Battle Angels”, „Wyspa tajemnic”, „Aleksander” czy „Straż nocna”. Producentami filmu będą Charles Roven, reżyserka Patty Jenkins, główna gwiazda projektu Gal Gadot i jej mąż Jaron Varsano.

Najpopularniejsza filmowa opowieść o egipskiej królowej trafiła do kin w 1963 roku i była najdroższym filmowym przedsięwzięciem w dotychczasowej historii kina. Główną bohaterkę zagrała Elizabeth Taylor, a za kamerą stanął Joseph L. Mankiewicz. Produkcja zebrała dziewięć nominacji do Oscara i cztery z nich zamieniła na statuetki. Film zebrał z kin 57 mln dolarów przy budżecie na poziomie 44 mln dolarów i niemal doprowadził do upadku wytwórni 20th Century Fox. Od kilku lat do stworzenia nowej historii Kleopatry opartej na biografii Stacy Schiff przygotowywało się studio Sony Pictures. W ramach spekulacji z główną rolą łączone były Angelina Jolie oraz Lady Gaga, a na liście potencjalnych reżyserów znajdowali się James Cameron, Denis Villenueve i David Fincher.

Kleopatra była ostatnią królową hellenistycznego Egiptu. Panowała w latach 51-30 p.n.e. Po otrzymaniu władzy poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Po kilku latach dworskich intryg musiała opuścić Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. To właśnie za sprawą wojskowej interwencji Cezara odzyskała władzę w Egipcie. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął podczas walk w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV i udała się do Rzymu, aby wzmocnić swój sojusz z Cezarem. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy nad krajem. Podczas domowej wojny w Rzymie Kleopatra poparła Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza. W 42 roku p.n.e. poznała Antoniusza i wdała się z nim w romans, czego skutkiem był ich długoletni związek i narodziny trójki dzieci. W późniejszym konflikcie pomiędzy Oktawianem a Antoniuszem Kleopatra stanęła po stronie kochanka. Oktawian pokonał jednak połączone siły Antoniusza i Kleopatry, a następnie wkroczył do Egiptu. Kleopatra po nieudanych pertraktacjach, które miały zapewnić jej potomkom władze nad Egiptem, popełniła samobójstwo.

źródło: deadline.com / zdj. Universal Pictures