Gwiazdor „Uciekaj!” debiutuje jako reżyser! Dystopijne SF trafi na Netflix [ZWIASTUN]

Daniela Kaluuya już w przyszłym miesiącu pokaże widzom pierwszy film, którym zajął się jako współreżyser. Serwis streamingowy Netflix zamieścił w sieci pierwszy zwiastun „The Kitchen”, dystopijnego dramatu science fiction, który gwiazdor „Uciekaj!” i „Nie!” przedstawił parę miesięcy temu uczestnikom Festiwalu Filmowego w Londynie

Daniel Kaluuya debiutuje jako reżyser. O czym opowie „The Kitchen”?

Film, którego akcja została osadzona w Londynie w 2044 roku, pokaże widzom świat wyniszczony przez społeczne nierówności. Dystopijna wizja wyobraża maksymalnie rozciągniętą strukturę klasową, w ramach której toczy się walka między bogatymi i ubogimi. W obliczu likwidacji mieszkań socjalnych, przedstawicieli londyńskiej klasy robotniczej wyparto na przedmieścia.

Tytułowa Kuchnia to swoisty ostatni bastion: wioska, której mieszkańcy odmawiają ustosunkowania się do nowych przepisów i wyprowadzki. Głównymi bohaterami filmu będą rezydenci tej dzielnicy: Izi i dwunastoletni Benji, który utracił matkę i teraz chce ustalić, co stało się z resztą jego rodziny. Dwójka spróbuje przetrwać w systemie, który z całej siły próbuje się ich pozbyć. 

Krytycy polecają „The Kitchen”. Kiedy premiera na Netflix?

Netflix Daniel Kaluuya The Kitchen

W główne role „The Kitchen” wcielają się Kane Robinson, muzyk i aktor znany z serii „Top Boy” oraz początkujący aktor Jedaiah Bannerman. Poza nimi na ekranie znaleźli się również Hope Ikpoku Jnr („Barwy gangu”), Ian Wright („Ted Lasso”), Tejia Kabs i Demmy Ladipo („We Are Lady Parts”). 

Kaluuya napisał scenariusz wspólnie z Joem Murtaghiem („Gangi Londynu”). Jednym z głównych pomysłodawców filmu jest Kibwe Tavares, który – tak samo jak gwiazdor dreszczowców Jordana Peele'a debiutuje przy tej produkcji jako współreżyser pełnego metrażu.

W następstwie pokazów festiwalowych, film ocenili już pierwsi krytycy. Na chwilę obecną „The Kitchen” cieszy się dobrym wynikiem 83% w serwisie Rotten Tomatoes. „Film przepuszcza widownię przez całe mnóstwo emocji, pozostawiając z poczuciem ciepła, ale zrozumiałego przejęcia. Po seansie zadacie sobie też takie pytanie: czy jest coś, czego Daniel Kaluuya nie potrafi?” – napisano o produkcji na łamach magazynu Rolling Stone.  

Streamingową premierę „The Kitchen” ustalono na 19 stycznia.

źródło: Rotten Tomatoes / zdj. Netflix / Xavier Collin / depositphotos