Hans Zimmer, Richard Harvey „The Little Prince” - recenzja soundtracku

W lutym 2017 roku na ekrany polskich kin wejdzie film „Ukryte działania”. Na lipiec zaplanowano premierę „Dunkierki. A w lutym będzie można kupić „Inferno” na Blu ray i 4K Ultra HD. Co łączy te trzy filmy? Muzykę do nich skomponował Hans Zimmer, który już w maju przyjedzie do Polski i zagra u nas trzy koncerty. Jest to więc znakomita okazja, aby przypomnieć naszym Czytelnikom o jego nieco mniej znanej kompozycji do animacji „Mały Książę” z 2015 roku.

 Hans Zimmer, Richard Harvey „The Little Prince”

(Because Music/Warner Music Poland, 2015)

Recenzja muzyki zawartej na płycie:

Książka „Mały Książę” Antoine'a de Saint Saint-Exupéry’ego dziś jest już klasyką literatury światowej. Zilustrowana przez samego autora, pozornie tylko skierowana do dzieci baśń, kryje w sobie bogactwo treści, którą można interpretować na różnorakie sposoby. Kino i telewizja kilkukrotnie sięgały po „Małego Księcia” – wystarczy choćby wspomnieć dwie wersje: amerykańską w formie pełnometrażowego filmu aktorskiego z 1974 roku w reżyserii Stanleya Donena oraz japońską, zrealizowaną jako serial anime pod koniec lat 70-tych. Zdobyły one swego czasu nawet sporą popularność, jednakże nawet w części nie zbliżyły się poziomem do literackiego oryginału. Na ponowną ekranizację dzieła francuskiego pilota i pisarza, przyszło nam czekać ponad trzy dekady. Tym razem z prozą de Saint-Exupéry’ego postanowił się zmierzyć Mark Osborne, amerykański reżyser, który szerszemu gronu może być znany z komputerowej animacji dla studia DreamWorks – „Kung Fu Panda” (2008). Tą samą techniką, wzbogaconą o animację poklatkową (ta część przedstawia losy Małego Księcia), zrealizował on film z 2015 roku, uzupełniając literacki materiał o historię dziewczynki, której stary pilot opowiada historię o chłopcu z planety B-612.

O napisanie muzyki reżyser zwrócił się do Hansa Zimmera. Panowie współpracowali już wcześniej przy wspomnianej wyżej produkcji o pandzie. Niemiecki kompozytor w ciągu całej swojej kariery nie zapominał o najmłodszych widzach, tworząc kilka znakomitych opraw muzycznych do filmów animowanych z „Królem Lwem” i „Księciem Egiptu” na czele. Laureat Oscara za score do przygód Simby, z kolei do pracy nad „Małym Księciem” zaprosił Richarda Harveya, angielskiego muzyka, który odpowiedzialny był za dyrygowanie jego partytury do „Interstellar”. Obu twórców wsparła Camille, francuska piosenkarka – napisała ona teksty do trzech utworów z płyty (jeden z nich pojawia się jako powtórzenie; krążek zawiera także francuskojęzyczne wersje piosenek), a następnie je zaśpiewała.

W wyniku kolaboracji tej trójki artystów, powstała muzyka tradycyjna w brzmieniu, z silnie zaakcentowanym pierwiastkiem francuskim. W sumie nie powinno to dziwić, bowiem „Mały Książę” jest produkcją znad Sekwany. Bogate instrumentarium, jakie zastosowali Zimmer i Harvey, idealnie odzwierciedla wymowę dzieła Exupery'ego. Podobać mogą się zwłaszcza bardzo dobre wykorzystanie fletów i urzekające wokalizy Camille. Tak ułożona partytura, znakomicie się sprawdza w tej części filmu, gdzie przedstawione są przygody tytułowego bohatera. Często jest to lekka, pogodna i przyjemna muzyka, z wyraźnie zaznaczonym tematem Księcia. Jednak kiedy mamy do czynienia z fragmentami specjalnie wymyślonymi na potrzeby tego obrazu, score nierzadko przybiera funkcję czysto ilustracyjną i służebną wobec tego, co dzieje się na ekranie. Owszem, jest to wszystko porządnie wykonane, jednak brak w tym większej iskry, tworząc jedynie tło.

Mimo niektórych wad (zbytnia ilustracyjność) i pewnych zastrzeżeń co do charakteru muzyki w poszczególnych partiach obrazu, soundtrack z „Małego Księcia” jest wart polecenia. Nie tylko fanom Hansa Zimmera (a tych przecież nie brakuje) i miłośnikom filmów animowanych, ale i tym, którzy mają ochotę po prostu posłuchać przyjemnego grania.

Ocena muzyki na płycie: 4/6

Spis utworów:

  1. Preparation (02:10)
  2. Turnaround (03:27) (wyk. Camille)
  3. The Life Plan (01:13)
  4. Driving (01:41)
  5. Equation (02:04) (wyk. Camille)
  6. The Interview (02:16)
  7. Le Tour de France en Diligence (01:17) (wyk. Camille)
  8. Plan B (00:37)
  9. Getting On With It (01:44)
  10. Amongst the Coins (02:37)
  11. Top Floor Please (00:58)
  12. Ascending (03:15)
  13. Parachutes (03:49)
  14. Draw Me A Sheep (03:40)
  15. Stars (00:27)
  16. The Fox (00:55)
  17. The Journey (02:36)
  18. The Absurd Waltz (04:08)
  19. Turnaround Reprise (03:10) (wyk. Camille)
  20. Recovery (01:48)
  21. Trapped Stars (04:01)
  22. Farewell (01:59)
  23. Escape (03:14)
  24. Finding the Rose (04:23)
  25. Growing Up (04:18)
  26. Suis-moi (3:26) (wyk. Camille) [French Version – Bonus Track]
  27. Equation (2:03) (wyk. Camille) [French Version – Bonus Track]
  28. Suis-moi Reprise (3:09) (wyk. Camille) [French Version – Bonus Track]

Czas trwania płyty:  70:00

Opis i prezentacja wydania:

Soundtrack do „Małego Księcia” wydano w przezroczystym plastikowym opakowaniu typu jewel case. Oprócz płyty CD, w środku znajduje się 12-stronnicowa książeczka, wydrukowana na bardzo solidnym i błyszczącym papierze kredowym. Booklet zawiera informacje o tym, jakie osoby brały udział w nagraniu i przygotowaniu albumu (strony 3, 4, 5 i 7). Nie zapomniano także wspomnieć o autorach muzyki dodatkowej, a było ich w sumie pięciu, nie licząc Hansa Zimmera, Richarda Harveya i Camille (strona 3). Na stronie 9 zamieszczono podziękowania od dwójki głównych kompozytorów, a na 11 – francuskiej wokalistki.

Całość książeczki utrzymana jest w miłych dla oka barwach, a to za sprawą bardzo ładnych i niezwykle plastycznych fotografii z filmu, które nawiązują do literackiego pierwowzoru. Zajmują one niemalże cały booklet, i co tu dużo opisywać, bardzo miło się na nie patrzy. Wystarczy obejrzeć zdjęcia poniżej i przekonać się o tym samemu.

Jest więc soundtrack „Mały Książę” jedną z lepiej wydanych, wśród regularnych edycji, płyt z muzyką filmową w przeciągu ostatnich kilku lat, a to za sprawą znakomitej szaty graficznej, która zasługuje na same pochwały.

1. The Little Prince front.jpg 2. The Little Prince tył.jpg

3. The Little Prince środek z płytą.jpg 4. The Little Prince środek bez płyty.jpg

5. The Little Prince booklet 1.jpg 6. The Little Prince booklet 2.jpg

7. The Little Prince booklet 3.jpg 8. The Little Prince booklet 4.jpg

9. The Little Prince booklet 5.jpg

Ocena wydawnictwa: 4,5/6

Ocena całkowita: 4,5/6

Gdzie kupić płytę „The Little Prince”?

dvdmax.pl – 59,08 zł

musiccorner.pl60,55 zł

empik.com – 61,99 zł

swiatksiazki.pl63,50 zł

Płytę do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Warner Music Poland.