Harry Potter - nowe wydania, czy jeszcze raz to samo?

Z okazji premiery nowej książki o przygodach Harrego Pottera, czyli Harry Potter i Przeklęte Dziecko, po raz kolejny na Blu-ray i DVD wznowione zostaną wszystkie filmy z przygodami młodego czarodzieja. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto zaprzątać sobie głowę wznowieniami, czy lepiej wybrać jedne ze starszych wydań.

Era VHS

Po raz pierwszy filmy z serii Harry Potter ukazały się w Polsce jeszcze na kasetach VHS. Dystrybucji na tym zamierzchłym nośniku doczekały się aż cztery pierwsze części. Kasety VHS mają jednak już dzisiaj tylko wartość sentymentalną i kolekcjonerską (w niektórych przypadkach), dlatego skupimy się tylko na wydaniach DVD i Blu-ray.

Wydania DVD

Każda z części Harrego Pottera otrzymywała w Polsce na DVD wydania jedno-, dwu- i trzypłytowe, które były co jakiś czas wznawiane. Jasne jest, że najlepszym wyborem będą wydania trzypłytowe, w których dwie płyty składają się na materiały dodatkowe. W wydaniu trzypłytowym oprócz standardowych dodatków obecnych w wydaniach 2DVD znajdziemy również płytę z dokumentem: Tworzenie świata Harry'ego Pottera. Dokument ten został podzielony na osiem części, tak aby w każdej z odsłon serii mogła zostać umieszczona jedna jego część. Dokument opisuje następujące zagadnienia:

  • Część 1: Początek magii
  • Część 2: Postacie
  • Część 3: Stwory
  • Część 4: Muzyka i udźwiękowienie
  • Część 5: Przemiany
  • Część 6: Magiczne efekty
  • Część 7: Historia
  • Część 8: Dorastanie

harry_2.jpg
Jeśli komuś zależy na tych materiałach, to najlepszym wyborem będą własnie wydania 3DVD lub wznowienia, w których również znajdziemy dokument: Tworzenie świata Harry'ego Pottera. Warto jednak zaznaczyć, że wznowienia zostały najprawdopodobniej pozbawione płyty z innymi materiałami dodatkowymi, która obecna jest jedynie w wydaniach 3DVD. W przypadku wydań DVD wznowienia są zatem całkowicie zbędne: nie wnoszą do starszych wydań żadnej wartości dodanej w postaci materiałów dodatkowych lub chociażby lepszego opakowania. Nadal jest to zwykły amaray z tekturową nakładką. Zdecydowanie lepszym wyborem będą tutaj wydania 3DVD, które są cały czas łatwo dostępne w sklepach lub w drugim obiegu.

Wznowienia na DVD doczekają się także zbiorczych wydań w następujących edycjach:

Wydanie 8DVD - zbierające wszystkie filmy bez dodatkowych płyt.

kolekcja-harry-potter-b-iext45254476.jpg

Wydanie 16 DVD Edycja Specjalna z Księgą Artefaktów - zbierające wszystkie filmy z dodatkową płytą z dokumentem Tworzenie świata Harry'ego Pottera i gadżetem w postaci Księgi Artefaktów.

hp2.png

Wydanie 16 DVD Edycja Specjalna Edycja Specjalna z Mapą Hogwartu - zbierające wszystkie filmy z dodatkową płytą z dokumentem Tworzenie świata Harry'ego Pottera i gadżetem w postaci mapy Hogwartu.

hp1.png

Wydania Blu-ray

Inaczej ma się sytuacja w przypadku wydań Blu-ray. Dzięki wznowieniom po raz pierwszy zostanie dołączona do nich płyta DVD z dokumentem Tworzenie świata Harry'ego Pottera (opisanym wyżej). To jedyny powód, aby zastanowić się nad wymianą swoich starszych wydań Blu-ray. We wznowieniach płyta z filmem jest oczywiście taka sama jak w starszych wydaniach. Jedynym minusem może być tutaj przypadek szóstej części serii, czyli Książe Półkrwi, który otrzymał w Polsce wydanie z dwiema płytami Blu-ray. Drugiej płyty z materiałami dodatkowymi niestety zabraknie we wznowieniu.

harry_1.jpg

Na Blu-ray ukaże się jedynie box zbiorczy dla wszystkich ośmiu filmów bez żadnych dodatkowych gadżetów.

big_HP_1-7B_SLIPCASE_BD_3D.jpg

Obraz i dźwięk

W każdym wydaniu Blu-ray znajdziemy polskie napisy oraz polski dubbing: w dwóch pierwszych filmach jest to Dolby Digital 5.1-EX, a w pozostałych Dolby Digital 5.1. Obraz możecie sami ocenić na poniższych screenach:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_sorcerers_stone_13.jpg
harry_potter_and_the_sorcerers_stone_11.jpg

Harry Potter i Komnata Tajemnic
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1
 
harry_potter_and_the_chamber_of_secrets_07.jpg harry_potter_and_the_chamber_of_secrets_15.jpg
 
Harry Potter i Więzień Azkabanu
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_prisoner_of_azkaban_07.jpg harry_potter_and_the_prisoner_of_azkaban_11.jpg


Harry Potter i Czara Ognia
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_goblet_of_fire_07.jpg
harry_potter_and_the_goblet_of_fire_09.jpg

Harry Potter i Zakon Feniksa
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_order_of_the_phoenix_12.jpg harry_potter_and_the_order_of_the_phoenix_18.jpg

Harry Potter i Książę Półkrwi
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_half_blood_prince_11.jpg harry_potter_and_the_half_blood_prince_18.jpg

Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część 1
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_deathly_hallows_part_1_07.jpg harry_potter_and_the_deathly_hallows_part_1_14.jpg

Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część 2
Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

harry_potter_and_the_deathly_hallows_part_2_12.jpg harry_potter_and_the_deathly_hallows_part_2_14.jpg

Zagraniczne edycje kolekcjonerskie

Dla kolekcjonerów i prawdziwych miłośników serii warto zrobić krótki przegląd ciekawszych edycji, które ukazały się w innych krajach, a jest ich naprawdę sporo. Począwszy od steelbooków przez wydania z maskami, różdżkami po wydania zbiorcze lub repliki zamku Hogwartu. Niestety w żadnym z zagranicznych wydań nie znajdziemy polskiej wersji. Jedynym wyjątkiem są wydania z Czech, ale tutaj również nie we wszystkich częściach znajdziemy lektora, czy polskie napisy.

Harry Potter 1 - 6 Collector's Edition "Hogwarts Castle" - zbiera sześć pierwszych części serii.Harry Potter Kompletna Seria z repliką Czarnej Różdżki - Amazon.fr.Harry Potter Wizard's Collection - jedno z najlepszych wydań serii zbierające wszystkie filmy z materiałami dodatkowymi oraz masą świetnych gadżetów.


Z ciekawszych wydań pojedynczych filmów warto zwrócić uwagę na angielskie i amerykańskie wydania w digi-packach, których uboższe odpowiedniki dostaliśmy w Polsce pod postacią wydań 3DVD.

20990_back.jpg

Świetnie prezentują się także kanadyjskie steelbooki:

W Czechach nowe wydania ukazały się ponadto w steelbookach. Polska wersja znajduje się jedynie w częściach 1-5.

steelhp.jpg

Podsumowanie

Dzięki swojej popularności seria Harrego Pottera doczekała się masy ciekawych wydań na DVD i Blu-ray. Spośród tylu pozycji każdy na pewno znajdzie te, które idealnie trafią w jego oczekiwania. W Polsce warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nowe wydania Blu-ray oraz wydania 3DVD. Szkoda jednak, że nasz dystrybutor nie zdecydował się na wypuszczenie wznowień w steelbookach - byłby to znacznie lepszy powód dla osób, które posiadają już wydania na Blu-ray, aby zastanowić sie nad ich wymianą. Pozostaje nam czekać na to, aż Warner Bros. zdecyduje się na odnowienie pierwszych dwóch części, które uległy jednak upływowi czasu i przyda im się zremasterowanie. Być może wtedy doczekamy się w Polsce godnych wydań w steelbookach lub digi-packach.

źródło: Galapagos.com.pl / Warner Bros. / Amazon.com / Amazon.co.uk / Amazon.fr / Hidefninja.com