HBO będzie kręciło dwa serialowe hity mimo strajków aktorów i scenarzystów

Mimo rozpoczętego dzisiaj strajku aktorów i trwającego od tygodni strajku scenarzystów HBO będzie kontynuowało prace na planie przynajmniej trzech serialowych produkcji. Ekipy zdjęciowe „Rodu smoka”, „Branża” oraz prequela „Diuny” nie zostaną zobowiązane do przerwania prac na planie.

HBO może kontynuować zdjęcia do swoich seriali mimo strajku

Zdjęcia do drugiego sezonu „Rodu smoka” trwające od miesięcy w Wielkiej Brytanii i nie zostaną przerwane przez ogłoszony właśnie strajk aktorów. Mimo że jest to serial produkowany przez amerykańską sieć, to w jego obsadzie znajdują się przede wszystkim brytyjscy aktorzy i ma to kolosalne znaczenie.

Okazuje się, że aktorzy pracują na podstawie kontraktów Equity, a nie tych podpisanych za pośrednictwem SAG-AFTRA. Amerykańska Gildia aktorów wydała kilka godzin temu wytyczne, w których przekazała, że aktorzy pracujący na podstawie takich umów powinni nadal zgłaszać się do pracy. Pozostaje kwestia tego, czy sami aktorzy będą chcieli brać udział w zdjęciach i nie zdecydują się na okazanie solidarności amerykańskim kolegom po fachu, ale wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na fakt, że Wielka Brytania słynie z surowych przepisów antyzwiązkowych, które mają zapobiegać wszelkim przejawom okazywania wsparcia dla strajków w innych krajach. Konieczność zawieszenia produkcji nie obejmie też kręconego w Wielkiej Brytanii serialu „Branża” powstającego przy współpracy HBO i BBC.

Sprawdź też: Kontynuacje „Gladiatora” i „Mortal Kombat” pierwszymi ofiarami strajku aktorów.

Z pracy nie będą musieli rezygnować również członkowie obsady serialu „Dune: The Sisterhood”. Po kilku miesięcznej przerwie ekipa zdjęciowa prequela filmowej serii Denisa Villeneuve'a zamelduje się zgodnie z planem na planie w Węgrzech jeszcze w tym miesiącu. Zdjęcia zostały przerwane w listopadzie, a serial ma za sobą wyjątkowo ciężki okres. Chwilę po tym, jak ekipa zdjęciowa i obsada zameldowali się na planie ze stanowiskiem showrunnerki pożegnała się Diane Ademu-John pracująca nad projektem także jako scenarzystka i producentka wykonawcza. Jedyną showrunnerką serialu została Alison Schapker mająca w swoim dorobku takie produkcje jak „Westworld”, „Altered Carbon”, „Skandal” czy „Lost: Zagubieni”. Chwilę później z serialem rozstał się też reżyser Johan Renck oraz dwie główne gwiazdy Shirley Henderson i Indira Varma.

źródło: deadline.com / zdj. HBO