HBO Max zyskuje klientów, ale ciągle w ślimaczym tempie. Nowa platforma zadebiutuje szybciej i będzie droższa

Spółka Warner Bros. Discovery ujawniła wyniki finansowe za ostatni kwartał. Inwestorzy w Wall Street nie byli jednak zadowoleni ani z tego, o ile powiększyła się baza subskrybentów serwisów HBO Max i Discovery+, jak i samych wyników odnotowanych w ostatnich miesiącach. Potwierdzono natomiast, że nowa platforma streamingowa zadebiutuje wcześniej, niż pierwotnie planowano.

HBO i Discovery mają niecałe 95 mln klientów

Zgodnie z praktyką przyjętą w poprzednim kwartale spółka Warner Bros. Discovery nie ujawniła, ile dokładnie widzów korzysta z serwisów streamingowych HBO Max i Discovery+ i ograniczyła się tylko do podania ogólnej liczby subskrybentów swoich platform. Dowiedzieliśmy się, że w ostatnim okresie liczba użytkowników HBO Max, HBO i Discovery+ wzrosła do 94,9 mln. To oznacza, że względem poprzedniego okresu serwisy zyskały 2,8 mln nowych abonentów. Wynik ten nie sprostał oczekiwaniom pokładanym w spółce przez analityków, którzy zakładali zakończenie trzeciego kwartału z przyrostem wynoszącym 3 mln użytkowników. Na rynku amerykańskim w trzecim kwartale serwisy Warnera zyskały tylko 500 tys. nowych użytkowników. Pozostałe 2,3 mln przypadło na rynki międzynarodowe.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to spółka Warner Bros. Discovery zanotowała w trzecim kwartale przychody wynoszące 9,82 mld dol. Pod tym względem również jest to wynik, który rozczarował analityków z Wall Street. Prognozowano bowiem, że pod koniec kwartału spółka poinformuje o przychodzie wynoszącym ponad 10 mln dolarów. Skorygowany zysk przed odjęciem odsetek i podatków spadł natomiast o 8% do poziomu 2,42 mld dol. Na koniec kwartału firma ogłosiła stratę wynoszącą 2,3 ml dolarów. Jest to spowodowane przede wszystkim dużymi kosztami restrukturyzacyjnymi związanymi z fuzją.

Sprawdź też: Szef Warnera chce postawić na filmowy świat Harry'ego Pottera i współpracę z J.K. Rowling.

Nowa platforma już wiosną 2023 roku. Będzie drożej i więcej reklam

Dowiedzieliśmy się natomiast, że prace nad połączeniem katalogów HBO i Discovery przebiega szybciej, niż pierwotnie zaplanowano i start nowej platformy został przyspieszony. W ostatnim raporcie z drugiego kwartału przedstawiciele Warner Bros. Discovery przekazali, że ich nowy serwis będący połączeniem HBO Max i Discovery+ zadebiutuje latem 2023 roku. Teraz debiut platformy wyznaczono na wiosnę przyszłego roku. Pamiętajmy jednak, że termin ten dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. Drugi w kolejce jest rynek Ameryki Łacińskiej, gdzie serwis zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ma pojawić się jesienią 2023 roku. Dopiero później nowa platforma trafi do Europy. W poprzednim raporcie sugerowano, że stanie się to na początku 2024 roku. Na samym końcu serwis zawita na rynki Azji i Pacyfiku – ma stać się to w połowie 2024 roku oraz do pozostałych krajówjesienią 2024 roku.

JB Perrette kierujący działem streamingowym firmy przyznał w rozmowie z inwestorami, że wprowadzenie nowej platformy streamingowej będzie wiązało się z podniesieniem miesięcznego abonamentu względem aktualnej ceny HBO Max (15 USD). Dodatkowo plan z reklamami, z którego Warner jest zadowolony w przypadku zarówno HBO Max, jak i Discovery+, będzie w nowym serwisie wiązał się z większą liczbą reklam, niż ma to miejsce aktualnie na platformie HBO. Obecnie Warner umieszcza dwie-trzy minuty reklam w HBO Max, a na Discovery+ jest to prawie dwa razy więcej. Perrette jasno stwierdził, że po połączeniu serwisów nowej platformie będzie zdecydowanie bliżej do poziomu oferowanego obecnie na Discovery+.

zdj. Warner Bros. Discovery