Helios jednak otworzy swoje kina już 21 maja

Wczoraj po tym, jak rząd ogłosił, że kina będą mogły wznowić pracę osiem dni wcześniej, niż pierwotnie zakładano sieci multipleksów Multikino i Cinema City zgodnie stwierdziły, że nie skorzystają z tej możliwości. Wydawało się, że Helios również nie zdecyduje się na otwarcie swoich placówek 21 maja, ale właśnie poinformowano oficjalnie, że kina sieci będą działały już od przyszłego piątku.

Helios ogłosił, że wszystkie jego placówki w Polsce będą działały już od 21 maja, czyli najszybciej jak to tylko możliwe. Wstępnie plan rządu ogłoszony pod koniec kwietnia zakładał, że kina wrócą do funkcjonowania dopiero 29 maja, ale na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że luzowanie obostrzeń zostanie przyspieszone i ponowne uruchomienie kin będzie możliwe osiem dni wcześniej.

Chwilę po ogłoszeniu tej decyzji Multikino stwierdziło, że przyspieszy otwarcie swoich placówek, ale tylko o jeden dzień, tak aby widzowie mogli zobaczyć kinowe premiery już w piątek. Sieci Cinema City  i Helios również sugerowały, że nie będą w stanie otworzyć swoich placówek 21 maja ze względu na ustalenia z dystrybutorami, którzy przygotowują swoje premiery na ostatni weekend maja.  Tak decyzję rządu komentowali przedstawiciele Heliosa:

Zostaliśmy zaskoczeni decyzją rządu o przesunięciu terminu otwarcia kin w Polsce o tydzień. Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów. Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach ostatni weekend maja br.

Sytuacja jednak szybko się zmieniła, bowiem dzisiaj ogłoszono, że Helios otworzy swoje placówki już 21 maja, co może oznaczać, że inne multipleksy pójdą w jego ślady, a to by oznaczało, że możemy spodziewać się przyspieszenia premier przez polskich dystrybutorów. Jeśli jednak Helios będzie jedyną siecią, która zdecyduje się na wcześniejsze otwarcie kin, to trudno oczekiwać od czołowych dystrybutorów zmian w ich harmonogramach. W takim wypadku widzowie Heliosa będą mogli wybierać spośród mniej popularnych premier.

zdj. Helios