Helios nie otworzy swoich kin 12 lutego. Co z placówkami Multikina?

Helios, jedna z największych polskich sieci kin nie skorzysta z możliwości otwarcia swoich placówek od 12 lutego. Wątpliwości co do ponownego uruchomienia kin mają także przedstawiciele Multikina.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusz Morawieckiego oraz Ministra Kultury Piotra Glińskiego ogłoszono, że kina w całej Polsce będą mogły zostać otwarte od 12 lutego. Pojawiło się jednak istotne zastrzeżenie, które wywołało spore kontrowersje w kinowej branży. Po tym, jak premier podkreślił, że po dwóch tygodniach decyzja o otwarciu kin może zostać cofnięta, jeśli tylko rząd uzna, że wypływa ona na rozprzestrzenianie się wirusa, największe sieci kin zgodnie stwierdziły, że tego typu rozwiązanie jest dla nich niezwykle niekorzystne. Ze względu na to, swoich kin w połowie lutego nie otworzy na pewno sieć kin Helios, która skomentowała decyzję rządu w oficjalnym oświadczeniu:

Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni.

 

Wiemy, że widzowie chcą wrócić do instytucji kultury, w tym zwłaszcza wybrać się na seanse do kin, co potwierdzają niedawne sondaże. Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne. 

 

Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane.

Na wady decyzji rządu zwraca uwagę także Multikino, które poinformowało, że podobnie jak Cinema City, na razie wstrzymuje się z decyzją o otwarciu kin do czasu przeanalizowania wytycznych rządu oraz poznania stanowisk filmowych dystrybutorów. W komunikacie czytamy:

Drodzy widzowie!

 

Jak wiecie kina mogą zostać otwarte od następnego piątku tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. Działalność kinowa to łańcuch zależności, m.in. między dystrybutorami i kinami. Dlatego, aby podjąć decyzję o otwarciu naszych kin musimy zapoznać się z rządowym rozporządzeniem oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi. Tak jak i Wy bardzo chcemy już wrócić do kin, ale jeszcze chwilkę musimy się z tym mać. Liczymy na waszą wyrozumiałość. O naszych planach będziemy was informować w kolejnych komunikatach. Jedno jest pewne, nasze spotkani w filmowej sali to niedaleka przyszłość.

 

Do zobaczenia!

zdj. Helios