Ile prawdy jest w popularnych filmach i serialach? Nowy program od TVP Historia

W jesiennej ramówce stacji TVP Historia znajdzie się nowy program „Nie taka prosta historia”, w którym Wiktor Świetlik wraz ze swoimi gośćmi będzie analizował, ile prawdy historycznej znalazło się w popularnych filmach i serialach.

Jaka jest prawdziwa historia szachów kobiecych i czym była zielona tabletka? Czy Winston Churchill zadawał się z Peaky Blinders? Kim był Ragnar Lothbrok i komu zrobił krwawego orła? Czy Królowa Elżbieta naprawdę nie płacze...? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć goście programu „Nie taka prosta historia”, który zadebiutuje na antenie TVP Historia już 12 września. Program emitowany będzie w każdą niedzielę o godzinie 16:00 i potrwa 25 minut.

W pierwszej kolejności w programie poddane analizie zostaną takie produkcje jak: „300. Początek Imperium”, „Bona”, „Wikingowie”, „Gra o tron”, „The Crown”, „Peaky Blinders”, „Gambit królowej”, „Król” oraz „Ogniem i mieczem”. Tak program zapowiada Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia:

Kultura masowa z jednej strony powoduje wzrost zainteresowania historią, z drugiej strony sprawia, że fikcyjne zniekształcenia, uproszczenia, czasem fałsze, zaczynają być traktowane jak prawda. - Chcemy w atrakcyjnej, lekkiej formie pomóc widzowi w odróżnieniu prawdy od fikcji.

Program będzie utrzymany w konwencji talk-show. Rozmowom gości i recenzowanym fragmentom omawianych filmów będzie towarzyszyć muzyka. Muzycy Grzegorz Wilk (śpiew) i Marcin Riege (pianino) będą także brać aktywny udział w programie.

To całkiem nowa formuła i spore wyzwanie. Z jednej strony mamy poważne rozmowy z udziałem historyków i innych specjalistów, z drugiej strony mamy muzykę, która ilustruje poruszane wątki czasem przekornie, nieraz dowcipnie. Staraliśmy się połączyć dobrą rozrywkę z kompetentną i inteligentną treścią, czy nam się udało, niech Widz osądzi – mówi Agnieszka Żmijewska, która program reżyseruje, a zarazem jest autorką formatu.

W programie zagoszczą nie tylko historycy, ale też specjaliści z innych dziedzin, które pojawiają się omawianych produkcjach oraz aktorzy i inne osoby mające związek z omawianą tematyką. Wiktor Świetlik, pomysłodawca i prowadzący program zapowiada, że w kolejnych odcinkach „Nie taka prosta historia” pod lupę wzięte zostaną także gry, komiksy i książki.

Właśnie przygotowujemy scenariusze kolejnych odcinków. Mam nadzieję, że w przyszłości weźmiemy na warsztat również gry komputerowe, książki, komiksy…

źródło: Informacja prasowa / zdj. Netflix