Imperial Cinepix w likwidacji. Jakich nowości nie wydano na nośnikach?

Potwierdziły się wieści o zakończeniu działalności na kinowym i wydawniczym rynku przez jednego z największych dystrybutorów filmowych w Polsce. Imperial Cinepix, zajmujący się m.in. wydawaniem płyt DVD, Blu-ray i 4K UHD z filmami wytwórni 20th Century Fox (teraz już 20th Century Studios), Paramount Pictures, MGM oraz Sony Pictures, ogłosił likwidację spółki.

To, że Imperial będzie miał problemy z utrzymaniem praw do dystrybucji filmów wytwórni 20th Century Fox, stało się jasne już w marcu 2019 roku, kiedy Disney oficjalnie ogłosił, że w ramach jednego z największych przejęć w historii branży rozrywkowej nabył aktywa należące do tej pory do firmy 21st Century Fox. Mogliśmy wówczas zakładać, że w najbliższej przyszłości dystrybutorem fizycznych wydań z filmami Foxa stanie się w naszym kraju najpewniej aktualny dystrybutor filmów Disneya, czyli Galapagos. Już na przestrzeni 2019 i 2020 roku dało się zauważyć zdecydowanie mniejszą intensywność w wydawaniu produkcji ze strony Imperiala i – jak się właśnie okazało – brak jakichkolwiek premier na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy nie był podyktowany stagnacją wywołaną epidemią koronawirusa.

Jak podaje Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy, uchwałą zarządu Imperial Cinepix Sp. z o.o. z dnia 11 maja 2020 roku (data dodania dokumentu do internetowej bazy) postanowiono o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji:

Likwidator Imperial Cinepix Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Warszawie (02-390), ul. Grójecka 208, wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000090324 (Spółka), zawiadamia, że na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z 11.05.2020 r. postanowiono o rozwiązaniu Spółki i otwarciu jej likwidacji.

 

W związku z tym wzywa się wierzycieli Spółki do zgłoszenia ich wierzytelności pod adresem siedziby Spółki w terminie 3 miesięcy od daty niniejszego ogłoszenia.

Tak naprawdę decyzje zapadły już wcześniej – ów dokument zarząd spółki sporządził 4 maja, a sprawozdanie finansowe za rok 2019 zawierające zapis o „braku założenia kontynuacji działalności” pochodzi dokładnie z 24 kwietnia 2020 roku. Nieoficjalnie, jako nabywcy wydań filmowych, możemy zauważyć, że działalność dystrybucyjna ostatecznie padła na przełomie marca/kwietnia, kiedy to na początku kwietnia przełożone z marca wydanie 4K UHD filmu „Terminator: Mroczne przeznaczenie” trafiło w końcu do magazynów – i wydaje się, że było ostatnim i tak już ograniczonym dystrybucyjnie wydaniem.

Pod koniec marca dystrybutor wypuścił jeszcze do sklepów wydania DVD i Blu-ray ze wspomnianym „Terminatorem: Mrocznym przeznaczeniem”, a także edycje 4K UHD, Blu-ray i DVD z oscarową produkcją Le Mans '66” i wydania DVD z filmami „Aniołki Charliego” oraz horrorem „Zabawa w pochowanego”. Ostatnie dwie produkcje miały początkowo ukazać się także na płytach Blu-ray, ale ostatecznie trafiły wyłącznie na starszy z nośników.

Aktualnie oficjalny kanał Imperiala w serwisie YouTube został już przemianowany na kanał polskiego oddziału wytwórni 20th Century Studios, który będzie się zajmował kinową dystrybucją filmów Foxa w naszym kraju i został powiązany bezpośrednio z polskim oddziałem Disneya – w zakładce kontakt znajdziemy odnośniki do polskiej strony studia oraz jego głównych profili w mediach społecznościowych. Dodatkowo na kanale po kilkumiesięcznej przerwie pojawił się w ostatni poniedziałek zwiastun filmu „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” (oryg. „The French Dispatch”), który będzie jedną z pierwszych premier wypuszczoną do polskich kin pod szyldem 20th Century Studios.

Jak na razie nie wiemy jeszcze, kto zajmie się dystrybucją fizycznych wydań należących do Foxa, ale w ramach spekulacji możemy zakładać, że będzie to wspomniany już Galapagos. Pozostaje również kwestia wydań Blu-ray i DVD, a także 4K UHD z produkcjami wytwórni MGM, Paramount Pictures i Sony Pictures. Czy prawa do ich wydawania wylądują ostatecznie u któregoś z innych polskich dystrybutorów, czyli Filmostrady, Monolithu, czy może wymienionego już kilkukrotnie Galapagos?

Jakich kinowych nowości nie doczekaliśmy się od Imperiala na płytach?

  • „Bad Boys for Life”
  • „Bloodshot”
  • „Cóż za piękny dzień”
  • „Jojo Rabbit”
  • „Jumanji: Następny poziom”
  • „Małe kobietki”
  • „Sonic. Szybki jak błyskawica”
  • „Tajni i fajni”
  • „The Grudge: Klątwa”
  • „Underwater”
  • „Wyspa Fantazji”
  • „Zew krwi”
  • „Zjazd”
  • „Zombieland: Kulki w łeb”

W ramach katalogowych wydań 4K UHD Imperial Cinepix nie wydał również remasterów filmów: „Maska Zorro” (1998) i „Chłopaki z sąsiedztwa” (1991). Oba tytuły dostępne są na niektórych zagranicznych rynkach z polską wersją językową na płytach 4K Ultra HD Blu-ray.

źródło: MSiG / zdj. Imperial