Jak będzie wyglądał tegoroczny MFKiG w Łodzi? Znamy szczegóły

W dniach 14-15 listopada, odbędzie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną zmianie ulegnie jednak formuła Festiwalu i odbędzie się on w całości online.

Tak organizację tegorocznej imprezy skomentowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi:

Mimo pandemii udało nam się wspólnie stworzyć wyjątkowy Festiwal, wyjątkowe święto dla wszystkich zakochanych w świecie komiksów i gier, w tym przede wszystkim fanów czekających na najnowszą grę Cyberpunk 2077 od studia CD PROJEKT RED.

Adam Radoń, dyrektor Festiwalu dodał:

Mimo iż inna, tegoroczna edycja będzie absolutnie wyjątkowa. Udało nam się zbudować niezwykle ciekawy program, którego głównymi punktami będą: specjalny panel zorganizowany z firmą CD PROJEKT RED poświęcony grze Cyberpunk 2077, a także spotkania i warsztaty z najważniejszymi twórcami komiksowymi z całego świata. Mimo pandemii dostarczymy naszym sympatykom doświadczenia, do których ich przyzwyczailiśmy,  tyle że za pośrednictwem nowych mediów i w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo całej naszej komiksowo-growej społeczności.

Jak to będzie wyglądać od strony technicznej?

Na specjalnie przygotowanej w tym celu platformie, jeszcze przed startem Festiwalu, pojawiać się będą zapowiedzi gości, kolejne punkty programu, harmonogram transmisji na żywo i lista planowanych nagrań.

Na program składać się będą spotkania i panele dyskusyjne zrealizowane w studiu na żywo oraz specjalnie przygotowane na tę okazję nagrania z twórcami (warsztaty artystyczne, wywiady, wykłady i pokazy). Bogactwo tematów, możliwość eksploracji różnych aspektów sztuki komiksu, ilustracji i gier wideo, a także wielu inspirujących inicjatyw z pogranicza sztuki i edukacji sprawi, iż odbiór tegorocznej edycji Festiwalu będzie wyjątkowy.

Jak co roku, organizatorzy zadbają o udział najważniejszych twórców związanych z komiksem i przemysłem gier zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jedną z najważniejszych atrakcji festiwalu będzie przygotowany we współpracy z CD PROJEKT RED panel poświęcony grze Cyberpunk 2077. Będzie to specjalne spotkanie twórców z polskimi i zagranicznymi fanami, które odbędzie się tuż przed ogłoszoną na 19 listopada premierą gry. Wspólnie z CDPR będziemy wkrótce informować o  szczegółach tego wydarzenia.

Swoją obecność potwierdzili również mistrzowie polskiego komiksu tacy jak Grzegorz Rosiński, twórca kultowego Thorgala, Zbigniew Kasprzak znany m.in. z serii Yans oraz twórca tegorocznego plakatu Festiwalu, rysownik i ilustrator Jakub Rebelka. Bogatą listę twórców zagranicznych otworzy legendarny amerykański rysownik Bill Sienkiewicz, autor kultowych ilustracji czołowych amerykańskich wydawnictw wydawnictwa DC i Marvel dla serii takich jak Batman, Elektra, Moon Knight czy New Mutants.

Na festiwalu pojawią się także inni goście, o czym organizatorzy poinformują w następnych tygodniach i miesiącach.

Oczywiście jak co roku na Festiwalu będzie można kupić wysoko obniżone komiksowe nowości. Wyłącznie dla naszych gości najlepsi polscy autorzy przygotowują specjalną antologią poświęconą twórczości komiksowej w czasach pandemii

Start sprzedaży biletów został zaplanowany na październik. Po zakupie biletu uczestnicy Festiwalu otrzymają dostęp do pełnego programu oraz innych atrakcji przygotowywanych przez organizatora i jego partnerów.

Program Festiwalu emitowany będzie w sobotę 14 listopada 2020 od godz. 11.00 do 20.00 oraz w niedzielę 15 listopada 2020 od godz. 11.00 do 19.00.

Transmisja na żywo z gali rozdania nagród Festiwalu planowana jest na godz. 19.00 w sobotę 14 listopada. W trakcie transmisji zostaną ogłoszeni zwycięzcy dwóch konkursów: Międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową oraz konkursu dla dzieci i młodzieży Komiksowa Odyseja kosmiczna, a także laureaci nagród Festiwalu za Najlepszy polski komiks roku, Najlepszego wydawcę roku oraz Nagrody im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu.

MFK-poster-PL_cyber-edition_small-min.jpg

źródło: informacja nadesłana