Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Disney będzie tworzył mniej filmów

Disney ma za sobą jeden z najgorszych okresów w ostatnich latach. Do problemów dotykających całą branżę, która nie może jeszcze cały czas wyjść na prostą po pandemicznym okresie, doszły wielkie wpadki głośnych marek. Szef studia ponownie zapewniał, że dostrzega problem i zamierza go rozwiązać, stawiając na jakość, a nie ilość.

Teraz ma liczyć się tylko jakość! Disney wie, gdzie popełnił błąd: będzie mniej filmów

W listopadzie zeszłego roku Disney zaskoczył wszystkich informacją o powrocie Boba Igera na stanowisko dyrektora generalnego niecały rok po tym, jak przeszedł na emeryturę po 15-letniej kadencji. Nowy-stary prezes spółki nie ukrywał przez ostatnie miesiące, że studio podczas jego nieobecności zbyt mocno postawiło na tworzenie mniej jakościowych produkcji i przedkładało liczbę premier nad ich jakość. W najnowszej wypowiedzi Iger przyznał, że swój pierwszy rok po powrocie upłynął mu pod znakiem naprawiania sytuacji w firmie, ale zapewnił jednocześnie, że ten etap ma już za sobą i teraz będzie koncentrował się na wyznaczaniu nowego kierunku dla studia.

„Spędziłem ostatni rok pracując z moim zespołem nad naprawianiem wielu rzeczy” – przyznał Iger. „Czuję jednak, że właśnie przeszliśmy od okresu naprawiania wielu kwestii do etapu ponownego budowania i mogę dodać, że tworzenie jest o wiele przyjemniejsze niż naprawianie”.

Diagnozując przyczyny słabszych wyników w ostatnich latach Iger stwierdził, że zawiniła kontrola jakości i przedłożenie liczby premier nad ich poziom.

Disney 100 lat

„Oceniając niektóre z naszych ostatnich wyników, uważam, że jedną z przyczyn naszych gorszych wyników, jest to, że robiliśmy za dużo” – diagnozował Iger. „Wydaje mi się, że jeśli chodzi o kreatywność, jakość jest oczywiście kluczowa, a ilość na wiele sposobów może zniszczyć jakość”.

W 2023 roku Disney zaliczył wiele bolesnych wpadek finansowych i wypuścił wyjątkowo dużo filmów, które nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków i widzów. Pierwszy raz od 2014 roku żadna z kinowych nowości studia nie była w stanie zebrać z kas kin 1 mld dolarów.

źródło: deadline.com / zdj. Disney