James Cameron nie stanie za kamerą następnych „Avatarów”? Czwarta i piąta część może otrzymać nowego reżysera

James Cameron wkrótce pokaże widzom obiecywaną od ponad dziesięciu lat następną odsłonę „Avatara”. Choć produkcja zapowiadana jest jako pierwsza odsłona dłuższego cyklu filmów, kultowy reżyser może nie znaleźć się za kamerą każdego z nich. Z własnego wyboru.

Akcja „Avatara: Istoty wody” rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. Nowa opowieść o rodzinie znanych z „jedynki” Jake’a i Neytiri będzie wstępem do kolejnych widowisk osadzonych w świecie Na'vi. Trzeci z filmów ma trafić do kin już w grudniu 2024 roku, a czwarty – w grudniu 2026. Jeśli napięty grafik realizacyjny zostanie dotrzymany premiera piątego widowiska odbędzie się zaś 22 grudnia 2028 roku. Choć James Cameron planuje związać się z każdym z filmów, jako producent i jeden z głównych pomysłodawców, stanowisko za kamerą nie jest jeszcze niczym pewnym. Jak zapowiada w nowej rozmowie z magazynem EMPIRE, nie podjął jeszcze decyzji o wyreżyserowaniu czwartej i piątej odsłony

„Avatary” pochłaniają naprawdę wiele czasu. Mam pewne rzeczy, które rozwijam jednocześnie, które są ekscytujące. Myślę, że może z czasem, nie wiem czy po trzecim, czy po czwartym [filmie], zdecyduję się na przekazanie [reżyserii] innemu twórcy, któremu ufam. Tak bym mógł zabrać się za jakieś inne rzeczy, z tych które mnie interesują. A może nie. Nie wiem.

W najbliższym widowisku wyreżyserowanym przez Camerona, wyprodukowanym przez Camerona i Jona Landau, występują: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement i Kate Winslet.

Premiera „Avatara 2”, który otrzymał niedawno oficjalny podtytuł „Istota wody” odbędzie się 16 grudnia tego roku. Film dostępny będzie wyłącznie na wielkim ekranie.

zdj. Disney / EMPIRE