James Gunn i Peter Safran będą rządzić filmowo-serialowym światem DC Comics

David Zaslav stojący na czele spółki Warner Bros. Discovery od miesięcy poszukiwał osoby, która zajmie się kontrolowaniem filmowych i serialowych projektów ze świata DC Comics. Nikt jednak nie przypuszczał, że ostatecznie los kolejnych produkcji ze świata Batmana trafi w ręce Jamesa Gunna. Twórcy „Strażników Galaktyki” w tworzeniu świata DC Comics będzie pomagał producent Peter Safran.

Po fuzji spółek WarnerMedia i Discovery dla nowego prezesa priorytetowym zadaniem stało się nie tylko znalezienie 3 mld dolarów oszczędności, które zaowocowały serią zwolnień, ale także wyznaczenie osoby, która zajmie się kontrolowaniem filmowych i serialowych treści na podstawie komiksów wydawnictwa DC Comics. Przez miesiące David Zaslav stojący na czele spółki Warner Bros. Discovery przeprowadził szereg rozmów z kandydatami do podjęcia się zadania usystematyzowania działu DC Entertainment, któremu od lat brakowało spójnej strategii w kreowaniu marki. Dzisiaj wiemy już, że za kształt filmowo-serialowego uniwersum DC Comics będą odpowiadały dwie osoby. Kreowaniem filmowego świata Batmana i Supermana zajmą się w najbliższych latach: James Gunn, który pracował w ostatnich latach dla Warnera przy tworzeniu filmu o Legionie samobójców oraz serialu „Peacemaker”, a także Peter Safran, producent czuwający od lat nad tworzeniem horrorowego uniwersum Obecności”.

Sprawdź też: Nie tylko zwolnienia. Warner przedłuża współpracę z producentem filmów DC i uniwersum „Obecności”.

Gunn i Sarfan zostali wyznaczeni do kierowania nowym działem DC Studios, który zastąpi dotychczasowy dział DC Films. Gunn i Sarfan będą pełnili funkcję współdyrektorów i będą podlegali bezpośrednio Davidowi Zaslavowi stojącemu na czele spółki. Przy tworzeniu nowych projektów mają też ściśle współpracować z duetem dyrektorów Warner Bros. Pictures. James Gunn będzie odpowiadał głównie za kreatywne rozwijanie uniwersum DC Comics, a Safran zajmie się kwestiami biznesowymi i produkcyjną stroną filmów oraz seriali. Oczekuje się przy tym, że obaj będą też bezpośrednio zaangażowani w tworzone projekty, Gunn jako reżyser, a Sarfan jako producent. Umowa będzie obowiązywała na początek przez cztery lata. Co ciekawe, kontrakt zastrzega, że James Gunn będzie przez ten okres zajmował się wyłącznie projektami DC Comics. Wszystko wskazuje więc na to, że zgodnie z zapowiedziami, reżyser „Strażników Galaktyki” pożegna się na najbliższe lata z produkcjami Marvela.

Sprawdź też: Spin-offy „Batmana”, „Wonder Woman 3” i nowe widowisko Jamesa Gunna. Co wiemy o następnych filmach DC?

Cały czas pozostaje jednak niejasne, czy Warner chce doprowadzić do bezdyskusyjnego ujednolicenia swoich projektów DC Comics, które do tej pory rozproszone są na wiele alternatywnych światów. Jak na razie mówi się, że Gunn i Safran nie będą mieli żadnego wpływu na powstającą kontynuację Jokera, nad którą czuwa Todd Philiips oraz prezesi Warnera De Luca i Pamela Abdy. Nie jest też jasne, czy pod skrzydłami nowych dyrektorów DC Studios swoje kolejne projekty z nowego uniwersum Batmana będzie rozwijał Matt Reeves, który wcześniej pracował pod zwierzchnictwem Waltera Hamady, byłego prezesa DC Films. Wszystkie inne projekty rozwijane w wytwórni mają już być kontrolowane przez Gunna i Sarfana.

źródło: hollywoodzreporter.com / zdj. Marvel