Jamie Foxx pozwany. Aktorowi z „Django” i „Baby Driver” zarzucono napaść seksualną

Jamie Foxx dołączył do grupy hollywoodzkich gwiazdorów, których oskarżono o przemoc seksualną. W pozwie niedawno skierowanym przeciwko aktorowi do nowojorskiego sądu wskazano, że Foxx dopuścił się napaści. Do zdarzenia miało dojść jeszcze w 2015 roku.

Jamie Foxx oskarżony o napaść seksualną. Pozew trafił do sądu

Na wniesienie sprawy do sądu zezwoliła uchwalona w ubiegłym roku specjalna ustawa umożliwiająca – w ograniczonym czasie – kierowanie do sądu powództwa cywilnego w sprawach dotyczących napaści na tle seksualnym bez zachowania okresu przedawnienia. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy ustawa znana jako Adult Survivors Act zezwoliła na otwarcie aż dwóch i pół tysiąca spraw związanych z molestowaniem. 

Jak dowiadujemy się z najnowszych raportów, jednym z pozwanych na mocy szczególnej ustawy został Jamie Foxx, aktor z takich produkcji jak „Baby Driver”, „Dzienna zmiana” czy „Sklonowali Tyrone'a”. Do sytuacji opisanej przez anonimową powódkę miało dojść w roku 2015 w znanej nowojorskiej restauracji. W uzasadnieniu pozwu wskazano, że po północy przyjaciółka poszkodowanej poprosiła gwiazdora, siedzącego przy stoliku obok, o wspólne zdjęcie. Foxx – najwyraźniej pod wpływem alkoholu – miał zgodzić się na tę prośbę, ale wkrótce zaczął komplementować ciało i zapach powódki, porównując ją przy tym do aktorki i modelki Gabrielle Union. 

Następnie – kontynuowano w uzasadnieniu pozwu – Foxx miał chwycić powódkę za ramię i pociągnąć ją do odosobnionej części restauracji. Tam aktor wsunął rękę pod bluzkę kobiety i zaczął pocierać jej biust. Kobieta miała być zaskoczona takim obrotem sytuacji i próbowała się odsunąć. Foxx zareagował, wsuwając dłonie pod jej bieliznę i dotykając części intymnych. Całemu incydentowi bez żadnej reakcji przyglądał się ochroniarz restauracji. Napaść zatrzymało dopiero pojawienie się przyjaciółki powódki. 

W pozwie anonimowa powódka wskazuje, że w wyniku sytuacji ucierpiało jej zdrowie fizyczne – po napaści odczuwała ból i wymagała pomocy medycznej. Doznała też szkody emocjonalnej. Warto dodać, że Foxx nie jest jedyną osobą wyróżnioną w jej pozwie. Po stronie pozwanej znalazł się też Mark Birnbaum, właściciel restauracji Catch NYC, któremu zarzucono brak odpowiedniego nadzoru nad swoimi pracownikami. Powódka domaga się odszkodowania. Przedstawiciele Jamiego Foxxa jak na razie nie udzielili w sprawie żadnego komentarza.

Źródło: Variety / zdj. Xavier Collin / depositphotos