Jason Bourne doczeka się nowego filmu? Wytwórnia spróbuje skłonić Matta Damona do powrotu

Universal ponownie przerwie zasłużoną emeryturę Jasona Bourne'a. W planach wytwórni znajduje się kolejne widowisko z Mattem Damonem w tytułowej roli – sam aktor nie potwierdził jednak udziału w produkcji. Ze złożeniem mu oficjalnej propozycji studio czeka na ukończenie scenariusza.

Jason Bourne powróci! Twórcy chcą ściągnąć Matta Damona

Filmowy Jason Bourne, postać zainspirowana cyklem powieści Roberta Ludluma, debiutował na ekranach ponad dwie dekady temu za sprawą docenionej przez widzów „Tożsamości Bourne'a”. Od tego czasu cykl o zawodowym zabójcy cierpiącym na amnezję doczekał się czterech kontynuacji – w trzech z nich tytułową rolę powtórzył Matt Damon. Po raz ostatni do kreacji powrócił na potrzeby przeciętnie przyjętego filmu z roku 2016. Wówczas za kamerą znalazł się Paul Greengrass.

Choć ostatnia produkcja pozostawiła furtkę do kolejnego powrotu Bourne'a, od dłuższego czasu nie zapowiadało się, by Damon miał ponownie wcielić się w wysłużoną rolę. W nowym raporcie serwisu Deadline czytamy jednak, że wytwórnia Universal Pictures spróbuje skłonić gwiazdora do powrotu. W planach ma znajdować się szósty film cyklu. Co więcej, choć projekt znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, studio zamierza zatrudnić za kamerą Edwarda Bergera, twórcę nagradzanej ekranizacji „Na Zachodzie bez zmian”.

Matt Damon czy wróci jako Jason Bourne 

Przedstawiciele Universala nie zdecydowali się na udzielenie w sprawie oficjalnego komentarz. Źródła Deadline wskazują jednak, że wytwórnia zamierza skierować się do Matta Damona, dopiero gdy prace nad tekstem do filmu zostaną ukończone – nazwisko scenarzysty nie zostało jeszcze ujawnione. „W przypadku Damona wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, by chociaż rozważył ponowne związanie się z franczyzą” – dodano na łamach serwisu – „wszystko zaczyna się zaś od udanego scenariusza i historii”. 

Dodajmy, że najbliższym tytułem, którego reżyserią zajął się Edward Berger, jest natomiast film „Conclave”. Produkcja, w której pojawiają się Ralph Fiennes, John Lithgow, Stanley Tucci, Isabella Rossellini oraz Sergio Castelitto jest ekranizacją głośnej powieści Roberta Harrisa („Monachium”, „Enigma”). Scenariusz napisał dramaturg Peter Straughan, mający w dorobku współpracę przy „Szpiegu” z 2011 roku. Choć data premiery „Conclave” nie została jeszcze ujawniona, wiemy, że dystrybucją zajmie się Focus Features.  

Źródło: Deadline / zdj. Universal Pictures