Jennifer Lawrence i Adam McKay w końcu zrealizują film o Elizabeth Holmes

Jennifer Lawrence i Adam McKay, duet zajmujący się aktualnie promowaniem filmu „Nie patrz w górę”, wrócą po latach do pomysłu zrealizowania produkcji opowiadającej historię Elizabeth Holmes, stojącej na czele technologicznej firmy Theranos, która miała dokonać przełomowego skoku w dziedzinie testów laboratoryjnych, a ostatecznie okazała się wielką mistyfikacją.

Początki filmowego projektu o Elizabeth Holmes sięgają jeszcze 2016 roku, kiedy ogłoszono, że dystrybucją „Złej krwi” zajmie się studio Legendary. Jako reżyser w produkcję zaangażował się wówczas Adam McKay, a z główną rolą związała się Jennifer Lawrence. Przez kolejne lata projekt był jednak sukcesywnie odkładany w czasie, a dopiero w 2018 roku ogłoszono, że napisaniem scenariusza zajmie się Vanessa Taylor mająca w swoim dorobku takie produkcje jak „Kształt wody” i „Elegia dla bidoków”. Do kolejnego zawieszenia produkcji doprowadziła z kolei sama Jennifer Lawrence, która zdecydowała się na kilkunastomiesięczną przerwę od aktorstwa. Teraz kiedy, Lawrence wróciła do regularnej pracy i zajmuje się promowaniem najnowszego filmu „Nie patrz w górę” wyreżyserowanego przez McKaya, ogłoszono, że duet ponownie skupi się na zrealizowaniu filmowej opowieści o firmie Theranos.

W realizację projektu włączyło się w tym czasie Apple, z którym McKay podpisał niedawno umowę gwarantującą technologicznemu gigantowi pierwszeństwo dystrybucyjne w przypadku autorskich projektów reżysera. Produkcja „Bad blood” powstanie więc jako koprodukcja Apple Studios i Legendary.

Historia Elizabeth Holmes i firmy Theranos

Elizabeth Holmes w 2003 roku założyła technologiczną firmę Theranos, w ramach której obiecywała inwestorom przełom w dziedzinie urządzeń do testów laboratoryjnych. Kobieta twierdziła, że wynalezione przez nią urządzenie, nazwane przez firmę „Edisonem”, będzie w stanie przeprowadzać kompleksową diagnostykę ponad 200 chorób na podstawie zaledwie jednej kropli krwi pacjenta. W przedsięwzięcia spółki zaangażował się szereg wpływowych inwestorów, w tym Betsy DeVos i Rupert Murdoch. Na pewnym etapie przedsiębiorstwo Holmes warte było około 9 miliardów dolarów. Wkrótce okazało się jednak, że technologia opracowana przez Theranos nie działa zgodnie z obietnicami, zaś Holmes przez lata okłamywała udziałowców, co do przebiegu testów. W 2018 roku rozpoczęło się oficjalne śledztwo FBI przeciwko przedsiębiorstwu. Proces przeciwko Holmes ruszył w listopadzie tego roku.

źródlo: deadline.com / zdj. 20th Century Studios