Josh Hartnett z główną rolą w ekranizacji powieści „Indeks strachu” Roberta Harrisa

Josh Hartnett („Sin City”) dołączył do obsady serialowej ekranizacji głośnej powieści Roberta Harrisa, „Indeks strachu”. Za produkcję odpowie brytyjska telewizja Sky oraz studio Left Banks Pictures, mające w dorobku między innymi hitowy serial „The Crown”.

Na miniserial złożą się cztery odcinki. W produkcji, poza Hartnettem, na ekranie pojawią się Leila Farzad („I Hate Suzie”), Arsher Ali („Rytuał”) i Grégory Montel („Call My Agent”). Prace na planie startują jeszcze w tym miesiącu. Reżyseruje David Caffrey („Alienista”) według scenariusza Caroline Bartleet i Paula Andrew Williamsa.

O czym opowiada „Indeks strachu”, literacki pierwowzór miniserialu Sky? 

Indeks strachu” zadebiutował w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros. Poniżej oficjalny opis powieści.

Doktor Alex Hoffmann nie jest znany szerszej publiczności, ale w kręgach najbogatszych ludzi świata uchodzi za legendę. Z zawody fizyk i matematyk, Hoffmann jest właścicielem funduszu hedgingowego w Genewie i autorem przełomowego systemu algorytmicznego, który pozwala zyskownie grać na giełdzie. System to właściwie sztuczna inteligencja, która przewiduje reakcje rynku, wynikające z ludzkich emocji, zwłaszcza strachu. Teraz Hoffmann i jego wspólnik chcą przekonać klientów, by zainwestowali w doskonałe narzędzie.

Ale w przeddzień prezentacji wokół Hoffmanna zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Najpierw Alex dostaje przesyłkę – pierwsze wydanie publikacji Darwina z zaznaczonym rozdziałem o strachu. W nocy do jego domu włamuje się mężczyzna, który bez trudu omija wyrafinowane zabezpieczenia i, zaskoczony przez Hoffmanna, pozbawia go przytomności. Rano Alex odkrywa, że sam kupił książkę, a włamywacz znał kody dostępu. Naukowiec ma obawy, że popada w szaleństwo albo ktoś igra z jego umysłem. Tymczasem opracowany przez niego system inicjuje zaskakujące transakcje. Gdy w wyniku katastrofy samolotu firma Hoffmanna zarabia krocie, mężczyzna zaczyna podejrzewać, że algorytm się usamodzielnił i stał się niezależną, działającą na własną rękę SI.

Źródło: Albatros / Deadline / zdj. Weinstein Company