Kazimierz Kutz nie żyje. Polski reżyser odszedł wieku 89 lat

W wieku 89 lat zmarł Kazimierz Kutz. O śmierci reżysera w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała jego żona Iwona Świętochowska-Kutz.

Kazimierz Kutz zmarł w szpitalu w Międzylesiu. Polski reżyser i senator już od dłuższego czasu poważnie chorował.

Swoją filmową karierę Kutz rozpoczął w 1949 roku, kiedy został studentem łódzkiej szkoły filmowej. Pięć lat później został już asystentem Andrzeja Wajdy przy tworzeniu filmu Pokolenia, a w 1956 roku zadebiutował filmem Krzyż Walecznych. Do jego najwybitniejszych dzieł należały Nikt nie woła, Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca.

W jego bogatej filmografii znalazły się również takie filmy jak: Śmierć jak kromka chleba, Pułkownik Kwiatkowski, Tarpany i Na straży swej stać będę.

W 1997 roku Kutz rozpoczął działalność polityczną, startując w wyborach do senatu jako bezpartyjny kandydat z list Unii Wolności. Ponownie do senatu został wybrany również za V, VI i VII kadencji, a od października 2001 do października 2005 roku pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W latach 2007-2011 był również posłem na Sejm i członkiem Platformy Obywatelskiej.

źródło: Wyborcza.pl / zdj. Filmschool.lodz.pl