Kevin Spacey ma zapłacić 31 mln dolarów producentom serialu „House of Cards”

Po dwuletnim procesie Kevin Spacey został zobowiązany przez sąd arbitrażowy do wypłacenia niespełna 31 mln dolarów odszkodowania firmie zajmującej się produkcją serialu „House of Cards”. Orzeknięto, że aktor naruszył swój kontrakt i naraził firmę na finansowe straty.

Kevin Spacey grający Franka Underwooda od pierwszego odcinka serialu wyemitowanego w 2013 roku został zwolniony z obsady „House of Cards” w listopadzie 2017 roku. Aktor stracił rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych po tym, jak oskarżono go o szereg nieprawidłowych zachowań na planie w tym także o molestowanie seksualne. Przed podjęciem decyzji o zwolnieniu aktora z głównej roli oraz stanowiska producenta firma MRC odpowiadająca za tworzenie serialu „House of Cards” przeprowadziła własne śledztwo, które doprowadziło ostatecznie do rozwiązania kontraktu z aktorem.

Sprawa trafiła następnie do sądu, gdzie obydwie strony wniosły sprawy o naruszenie kontraktu. Firma MRC twierdziła, że Spacey złamał zasady ustalone w umowie, a aktor pozostawał na stanowisku, że został bezprawnie zwolniony.

Od 2019 roku rozstrzygnięciem sporu zajmował się specjalny sąd arbitrażowy, który w październiku zeszłego roku miał orzec, że Spacey wielokrotnie złamał swoje zobowiązania względem firmy MRC dopuszczając się nieprofesjonalnych i niezgodnych z polityką firmy zachowań. Uznano również, że zwolnienie aktora znacznie wpłynęło na prace produkcyjne nad szóstym sezonem serialu. Twórcy zostali zmuszeniu do wstrzymania zdjęć oraz przepisania scenariusza, a także skrócenia finałowej serii z trzynastu do ośmiu odcinków – skrócenie serialu było konieczne do dotrzymania wcześniej ustalonych terminów z nadawcą, czyli Netfliksem. Straty firmy MRC zostały oszacowane na 29,5 mln dolarów. Do tego aktor został obciążony sądowymi i adwokackimi kosztami, które ustalono na 1,4 mln dolarów. Zeszłoroczny wyrok został ujawniony po tym, jak firma MRC złożyła w sądzie w Los Angeles wniosek o zatwierdzenie arbitrażowego rozstrzygnięcia.

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Netflix