Kiedy rozdane zostaną Oscary w 2023 roku? Akademia wyznacza datę gali

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła datę 95. ceremonii rozdania Oscarów, najważniejszych nagród w świecie kina. W 2023 roku statuetki drugi raz z rzędu wręczone zostaną dopiero w marcu.

Laureatów Oscarów za najlepsze filmowe osiągnięcia 2022 roku poznamy w niedzielę 12 marca 2023 roku. W Polsce oczywiście będzie to noc z niedzieli na poniedziałek 13 marca. W przyszłym roku gala zaliczy więc dwutygodniowe przyspieszenie względem tegorocznej edycji, która odbywała się 27 marca. Nominacje do 95. edycji Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2023 roku. Oczywiście ceremonia odbędzie się w Dolby Theatre w Ovation Hollywood, a transmisję z gali przeprowadzi amerykańska stacja ABC.

Sprawdź też: Oscary 2022 – „CODA” najlepszym filmem! „Diuna” z sześcioma statuetkami.

Wyznaczona przez Akademię data nie jest co prawda powrotem do tradycyjnego terminu przyznawania Oscarów, które trafiały do laureatów przeważnie pod koniec lutego, ale warto odnotować, że nagrody powracają wraz z nadciągającą edycją do dwunastomiesięcznego okresu kwalifikacji. To oznacza, że okres kwalifikowalności zostanie zakończony w sobotę 31 grudnia 2022 roku. Dodajmy, że rozdanie Oscarów nie odbyło się tak wcześnie od 2020 roku, kiedy to 92. ceremonia zaplanowana została na 9 lutego. Powodem przesunięć w ostatnich latach była przede wszystkim pandemia, ale także kwestie związane z odbywającymi się w lutym Super Bowl oraz Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

zdj. Oscars