Kolekcja „Batman Noir” od Egmontu na 80. urodziny Mrocznego Rycerza

Batman w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny i z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowało dla polskich fanów limitowaną kolekcję komiksów z Mrocznym Rycerzem pod nazwą „Batman Noir”, na którą złoży się pięć tomów. Poznajcie szczegóły.

Kolekcja „Batman Noir”

Jak informuje PAP, na kolekcję albumów komiksowych złożą się komiksy „Długie Halloween” (Loeb, Sale), „Hush” (Loeb, Lee, Williams), „Powrót Mrocznego Rycerza” (Miller, Janson), „Zabójczy żart” (Moore, Bolland) i „Pewnego dnia” (King, Weeks, Lark) – okładki i plansze z komiksów możecie zobaczyć w dalszej części artykułu. Każdy z komiksów zostanie wydany w twardej oprawie i formacie o wymiarach 225x344 mm w czarno-białej wersji.

Kolekcja ma zadebiutować w sprzedaży 14 sierpnia bieżącego roku. Nakład kolekcji będzie limitowany i nie doczeka się dodruków.

Po więcej informacji o kolekcji „Batman Noir” zapraszamy do tematu na forum KOMIKSpec.pl: Batman.

Wydania dostępne w sklepie Egmont.pl:

19355680o.jpg

,,Batman Noir” to pięciotomowa publikacja wydana z myślą o polskich czytelnikach, fanach ikony gatunku oraz kolekcjonerach. Na zestaw przygód Mrocznego Rycerza składają się najbardziej znane dzieła w historii gatunku, stworzone przez najwybitniejszych twórców:

Ekskluzywna limitowana kolekcja albumów komiksowych z najsłynniejszym mieszkańcem Gotham może zasilić niejedną szanującą się prywatną kolekcję. Przemawiają za tym unikalny format i stylistyka, w której została wydana, niski nakład i brak dodruków.

Seria złożona jest z 5 wielkoformatowych tomów (każdy o wymiarach: 225x344 mm), wydrukowanych z niezwykłą starannością w twardej oprawie i na grubym papierze. Każdy tom zapakowany jest w ochronną folię z naklejką rocznicową. Ekskluzywność wydania podkreślają dodatkowo czarno – biała grafika w tuszu i ołówku oraz czarna tasiemka z charakterystycznym znakiem Batmana w poszczególnych albumach.  Mistrzowska kreska nadaje kolekcji artystyczny wyraz. Cztery główne tomy serii można będzie kupić pojedynczo. Piąty album - Batman Pewnego dnia będzie dostępny tylko jako część pakietu składającego się z kompletu tomów. Kompletna seria ważąca ponad 8 kg będzie pakowana w ochronny karton.

„Batman Noir” będzie wydarzeniem w świecie kolekcjonerów komiksów, może być ukoronowaniem prywatnych kolekcji. Niech żyje Batman!

batman-noir-1.jpg

Batman Noir. Długie Halloween” – Jeph Loeb, Tim Sale

Laureaci Nagrody Eisnera Jeph Loeb i Tim Sale przedstawiają wciągającą opowieść z początków kariery zamaskowanego obrońcy Gotham, w której występują najwięksi i najbardziej przebiegli wrogowie Batmana. Ukazują także tragiczną historię narodzin złoczyńcy zwanego Two – Face.

BATMAN noir_HALLOWEEN_cover 300 dpi-min.jpg 018_BATMAN_noir_HALLOWEEN-min.jpg

086_BATMAN_noir_HALLOWEEN-min.jpg 314_BATMAN_noir_HALLOWEEN-min.jpg

Batman Noir. Hush” – Jeph Loeb, Jim Lee, Scott Williams

W opowieści HUSH artystyczna wizja Jima Lee podkreśla mroczną atmosferę Gotham – miasta, które ponownie opanowali najgroźniejsi wrogowie Mrocznego Rycerza. Joker, Poison Ivy, Killer Croc i inni starają się zniszczyć jego życie, ale nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę są pionkami w rękach tajemniczego Husha, który wykorzystuje ich do dokonania własnej zemsty na Batmanie.
HUSH to niezapomniana historia autorstwa trzech największych talentów branży komiksowej – Jepha Loeba oraz rysowników Jima Lee i Scotta Williamsa. To najbardziej osobista opowieść o Batmanie.

BATMAN noir_HUSH_cover 300 dpi-min.jpg 014_BATMAN_noir_hush-min.jpg

055_BATMAN_noir_hush-min.jpg 114_BATMAN_noir_hush-min.jpg

Batman Noir. Powrót Mrocznego Rycerza” – Frank Miller, Klaus Janson

Gotham City stało się miastem bezprawia i dekadencji.  Dawni bohaterowie strzegący porządku zniknęli, a metropolią rządzą gangi. Starzejący się Bruce Wayne od dziesięciu lat nie wciela się w Batmana. Jednak gdy kontrolę nad miastem zamierza przejąć bezwzględny gang Mutantów, a komisarz Gordon musi odejść na emeryturę, Mroczny Rycerz wraca do gry, aby przywrócić ład w Gotham. BATMAN – POWRÓT MROCZNEGO RYCERZA to dzieło, które zrewolucjonizowało sztukę komiksu. Scenarzysta Frank Miller oraz współscenarzysta i rysownik Klaus Janson pokazali czytelnikom nową twarz Batmana i zaproponowali sposób narracji niespotykany dotąd w przygodach superbohaterów.

BATMAN noir_POWROT_cover 300 dpi-min.jpg 045_BATMAN_noir_dark knigth-min.jpg

049_BATMAN_noir_dark knigth-min.jpg 070_BATMAN_noir_dark knigth-min.jpg

Batman Noir. Zabójczy żart” – Alan Moore, Brian Bolland

Jeden zły dzień. Tyle – według wiecznie szczerzącego zęby zbrodniarza, znanego jako Joker – dzieli człowieka zrównoważonego psychicznie od szaleńca. Zbiegły z Azylu Arkham przestępca planuje udowodnić tę obłąkaną tezę. Do tego celu nie zawaha się wykorzystać komisarza Jima Gordona, najlepszego policjanta w Gotham City, i jego błyskotliwej, pięknej córki Barbary. Czy Batmanowi uda się ochronić swoich najlepszych przyjaciół i udaremnić plan Jokera? Czy dwaj zaciekli wrogowie zdołają zakończyć odwieczny pojedynek, zanim będzie za późno?

W albumie BATMAN – ZABÓJCZY ŻART legendarny scenarzysta Alan Moore oraz rysownik Brian Bolland ukazują genezę największego komiksowego łotra – Jokera – i na zawsze zmieniają świat Batmana.

BATMAN_noir_ZABOJCZY_cover 300 dpi-min.jpg 006_ZABOJCZY-ZART_bw-min.jpg

020_ZABOJCZY-ZART_bw-min.jpg 052_ZABOJCZY-ZART_bw-min.jpg

Pewnego dnia” – Tom King, Lee Weeks, Michael Lark

„Pewnego dnia” to historia romansu, któremu niestraszny ani czas, ani inne wymiary; historia spotkania i perypetii miłosnych najznakomitszego detektywa na świecie i jednej z najgroźniejszych kryminalistek. Mściciel i włamywaczka przez lata bawili się w kotka i myszkę, by w końcu wyznać sobie, co naprawdę czują.
Oto najpiękniejsza historia miłosna, jaką kiedykolwiek opowiedziano.
Oto szalona ballada o Batmanie i Catwoman.

W tomie „Pewnego dnia” mamy rzadką okazję podziwiania kreski Lee Weeksa, który tym razem połączył siły ze scenarzystą albumów Batman - Odrodzenie Tomem Kingiem.

BATMAN noir_PEWNEGO_cover 300 dpi-min.jpg 007_BATMAN_noir_pewnego dnia-min.jpg

012_BATMAN_noir_pewnego dnia-min.jpg 015_BATMAN_noir_pewnego dnia-min.jpg

BATMAN MA 80 LAT!

Trudno uwierzyć, ale człowiek nietoperz kończy 80 lat. Pierwszy komiks z jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie ukazał się w 1939 roku. Batman przez ostatnie lata stał się symbolem determinacji, odwagi i sprawiedliwości dla wielu pokoleń fanów.

Kiedy przy jakiejkolwiek okazji pada hasło „superbohater”, zawsze dwa pierwsze przykłady, jakie przychodzą ludziom do głowy, to Superman i Batman. Faktycznie – to najpopularniejsi superbohaterowie, ale także najstarsi. Supermanowi trzeba przyznać pierwszeństwo z racji wieku (jest o rok starszy), ale to Batman z dzisiejszej perspektywy jest postacią znacznie bardziej wielowymiarową i z ciekawszym dorobkiem. Pomimo setek innych superbohaterów, którzy pojawili się w późniejszych latach, wciąż jest ikoną gatunku.

Nie ma biblioteki komiksowej, czy zestawienia z najlepszymi komiksami, w których nie znalazłby się chociaż jeden album z jego przygodami. Od momentu pojawienia się na stronach serii „Detective Comics”, Batman nieprzerwanie pozostawia swój ślad w każdej możliwej formie rozrywki. Występując w niezliczonych komiksach, animacjach, telewizji, filmach, grach wideo, opatrując swym wizerunkiem zabawki i inne produkty, pozostaje jednym z najpopularniejszych superbohaterów. Jego obraz nie byłby kompletny, gdyby nie kultowe gadżety i oczywiście batmobil, nie wspominając o galerii łotrów.

Nikt nie wie, kim jest Batman

Oczywiście, wszyscy jesteśmy przekonani, że Batmanem jest Bruce Wayne (oprócz tych chwil, gdy ktoś inny nosi jego charakterystyczny kostium), ale kim tak naprawdę jest Bruce Wayne? Czy to ponury mściciel z lat 30. XX wieku, zabawny zawadiaka z lat 40. i 50., czy też kiczowata ikona lat 60.? Zmęczony walką Mroczny Rycerz, przystojny gwiazdor filmowy czy też pełen werwy wojownik z kreskówki? Prawdę mówiąc, Batman jest każdym z nich – a nawet kimś więcej.

Rodowód Batmana

Istnieje tyle różnych odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma drugiej postaci, która stałaby się bohaterem tak wielu opowieści.

Kiedy Batman po raz pierwszy pojawił się na łamach 27. numeru Detective Comics (maj 1939 r.), był tylko przejaskrawioną wersją postaci  od dawna zakorzenionej w kulturze popularnej: zamożnym lekkoduchem, który w przebraniu walczy ze zbrodnią i niesprawiedliwością. Archetyp arystokraty występującego  w obronie zwykłych ludzi był szeroko rozpowszechniony w literaturze, gdzie na łamach pulpowych magazynów w imię dobra walczyły takie postaci jak Zorro, Cień (The Shadow), The Spider (Pająk), Phantom Detective (Widmowy Detektyw), a nawet The Bat (Nietoperz).

Scenarzysta pierwszych opowieści o Rycerzu, Bill Finger, przyznał, że wspomniani bohaterowie mieli wpływ na powstanie Batmana, natomiast jego współpracownik, rysownik Bob Kane, twierdził, że został zainspirowany sukcesem pierwszego superbohatera – Supermana, stworzonego przez Siegela i Shustera. Dzięki nim powstał najsłynniejszy zamaskowany mściciel. 

źródło: PAP / Informacja prasowa Egmont / DC Comics