Koniec z filmami Universala na DVD, Blu-ray i 4K UHD. Studio odpuszcza polski rynek

Polski rynek wydań fizycznych otrzymał kolejny bolesny cios, który przybliża nas do całkowitego marginalizowania branży płytowej. Od stycznia 2024 roku w Polsce nie będą wydawane na żadnym nośniku filmy studia Universal Pictures.

Kolejny cios w polski rynek wydań DVD i Blu-ray. Universal rezygnuje z wydawania płyt

W 2024 rok wkroczymy w Polsce bez wydań DVD, Blu-ray i 4K UHD od studia Universal Pictures. Polski dystrybutor Galapagos poinformował właśnie, że amerykańska firma wydawnicza podjęła decyzję o zakończeniu wypuszczania fizycznych nośników na terenie naszego kraju. Co gorsze, będzie wiązało się to z tym, że żaden nowy film od tej wytwórni nie zostanie wyposażony w polskie wersje językowe. To oznacza, że nie będziemy mogli sięgać po zagraniczne wydania z polskimi napisami czy ścieżkami dźwiękowymi. Galapagos podkreśla, że rozwiązanie współpracy przez Universala nie będzie wiązało się z rozpoczęciem wydawania płyt w naszym kraju za pośrednictwem innego dystrybutora. Oznacza to definitywny koniec działalności tej firmy w naszym kraju.

W katalogu Galapagos znajdą się w 2024 roku filmy i seriale wytwórni Disney, Warner Bros. i Paramount Pictures. Nie da się jednak nie zauważyć, że również te studia coraz gorzej traktują polski rynek wydawniczy. Disney od dłuższego czasu ogranicza się już głównie do edycji DVD, a studio Warner Bros. nie zdecydowało się ostatnio na wypuszczenie w Polsce wydania 4K UHD z największym kinowym hitem tego roku, filmem o lalce Barbie.

Studio Universal Pictures dołącza teraz do Sony Pictures, które od kilku lat nie wypuszcza już polskich wydań fizycznych. Jedną z ostatnich premier Universala na polskim rynku był film „Oppenheimer”, który doczekał się edycji na wszystkich trzech nośnikach, w tym steelbooka 4K UHD.

zdj. Universal Pictures