Kto zwycięży „Sukcesję”? Trzy teorie na temat zakończenia serialu. Oto kandydaci do objęcia tronu

Kendall? Tom? A może Kuzyn Greg?Sukcesji” pozostał już tylko jeden – na szczęście pełnometrażowy – odcinek na zaadresowanie kwestii wkomponowanej w tytuł serialu. Kto obejmie władzę nad medialnym gigantem wraz z finałem sagi Royów? Poniżej zbieramy trzy najpopularniejsze teorie.

Jak zakończy się „Sukcesja”? Twórca zapewnia, że otrzymamy jednoznaczną odpowiedź

Nadchodzący już w najbliższy poniedziałek finałowy odcinek „Sukcesji” prowokuje fanów dramatu do układania teorii o zwycięzcy kolejnej hitowej „gry o tron” – tym razem w wydaniu łączącym Shakespeare'a z inspiracjami rzeczywistym medialnym potentatem, Rupertem Murdochem. Wszystkim, którzy oczekują po serialu HBO zakończenia otwartego warto przypomnieć, że „Sukcesja” ma w finale odpowiedzieć na centralne pytanie serii – ostateczne rozwiązanie zapowiadał parę miesięcy temu sam twórca serialu, Jesse Armstrong. „Już w tytule złożyliśmy widzom obietnicę” – wyjaśnił wówczas w rozmowie z magazynem New Yorker. Podsycając przedfinałową atmosferę, poniżej zbieramy najciekawsze wnioski stałych widzów serialu, które zamieszczono w sieci. W samym serwisie Reddit nieraz pojawiły się już wywody, które doczekały się potwierdzenia w miarę upływu sezonu: było tak i przy okazji przerwanego przemówienia Romana w ostatnim odcinku i w przypadku wyniku wyborów prezydenckich. A więc? Kto zostanie sukcesorem fortuny Logana Roya?

Kendall Roy

Sukcesja Kendall.JPG

Bohater Jeremy'ego Stronga od samego początku serialu jawi się, jako oczywisty kandydat do objęcia kontroli nad WayStar RoyCo. Na początku „Sukcesji” to właśnie on był spadkobiercą Waystar, a wraz z kolejnymi odcinkami obserwowaliśmy to, jak Logan traci w niego wiarę. Trzy sezony później mamy mnóstwo argumentów przemawiających za tym, że Kendall jest już gotowy do zostania następcą swojego ojca i to pod każdym względem. Ale nawet jeśli Kendall faktycznie zostanie jedynym władcą firmy, nie oznacza to, że jego zakończenie będzie jednoznacznie szczęśliwe.

Pomiędzy redditorami popularnym konsensusem wydaje się twierdzenie, że Kendall – owszem – prześcignie Romana oraz Shiv i zostanie ostatecznie upragnionym CEO konglomeratu medialnego, ale swoje zwycięstwo w rywalizacji z rodzeństwem okupi utratą wszystkiego, co liczyło się dla niego w życiu osobistym. Odziedziczenie RoyCo będzie z kolei równoznaczne z objęciem steru nad tonącym okrętem – twierdzą użytkownicy serwisu. „Będzie kontrolował firmą, która musiała zostać wykupiona, by przetrwać – każdego dnia będzie więc musiał gasić jakiś pożar” – napisano w teorii.

Za Kendallem przemawia to, że mimo kilku potknięć dobrze radzi sobie w rozgrywce z Matssonem i zaczyna zyskiwać szacunek wśród udziałowców. Tym, co czyni właśnie z niego głównego kandydata do zwycięstwa, jest jednak to, jak Ken upodabnia się ostatnio do swojego ojca. Widzieliśmy kilkukrotnie, że Kendall, idąc za namową Logana, stara się być „zabójcą” i zaczyna być okrutny dla Romana – zupełnie tak jak Logan. Jeden z użytkowników Reddita wskazuje na jeszcze mocniejsze podobieństwo między Kenem i Loganem: „Wyraźnie dają nam do zrozumienia, że to Ken zostanie dyrektorem generalnym. Logan powiedział kiedyś: Wszystko, co zrobiłem, zrobiłem dla moich dzieci, a w scenie otwierającej siódmy odcinek, Kendall również twierdzi, że wszystko, co robi, robi dla własnych dzieci. To jest zbyt intencjonalne, aby mogło być zbiegiem okoliczności”.

Tom Wambsgans

Sukcesja Tom.JPG

Wbrew niekorzystnej sytuacji i podupadającej reputacji Toma, zwłaszcza po wyborach prezydenckich, internauci widzą w postaci Matthew Macfadyena potencjalnego kandydata do ostatecznego odebrania władzy nad RoyCo rodzinie Royów. Na Reddicie przeczytamy, że ostatnie zdarzenia, po których zwątpiliśmy, że szef ATN News zdoła jeszcze odbić się od dna, mają tylko odwrócić uwagę widzów od rzeczywistego sukcesora konglomeratu. Mimo że pod koniec dziewiątego odcinka wszystko wskazuje na to, że Shiv została już namaszczona na amerykańskiego prezesa po wchłonięciu RoyCo przez szwedzką firmę technologicznego giganta, to wielu widzów ma co do tego spore wątpliwości i twierdzi, że zarówno Matsson, jak i nowy prezydent USA nie chcą przekazać pałeczki Shiv. „Mam przeczucie, że ani Matsson, ani Mencken (...) nie chce tak naprawdę, by zwyciężyła Shiv. Tom zna z kolei ATN i mógłby okazać się w ich rękach cenną marionetką”. Dodatkowo Tom postrzegany jest jako lepszy kandydat do pełnienia roli prezesa-marionetki, który będzie bardziej podatny na wpływy nowych właścicieli niż Shiv. Namaszczenie Shiv na nowego CEO w oczach Mattsona może komplikować dodatkowo jej sytuacja osobista – bohater grany przez Skarsgårda nie wydawał się zbyt zadowolony informacją o ciąży swojej wspólniczki.

Greg Hirsch

Sukcesja Greg.JPG

Tak, w sieci znajdziemy też liczne teorie, w których zwycięzcą „Sukcesji” okazuje się nie kto inny, a Kuzyn Greg. Wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu – i logice, bo Greg to bez wątpienia fatalny kandydat na dyrektora generalnego – w spekulacjach mówi się, że może właśnie o taki, zaskakujący efekt chodzi twórcom serialu. Za rozwiązaniem przemawia kompletnie nieprzewidywalny charakter Lukasa Matssona, osoby kluczowej w procesie obsadzania następnego CEO, i parokrotnie zaprezentowana już przez bohatera zdolność manipulacji. W teorii pojawia się stwierdzenie, że postać Alexandra Skarsgårda zadziała za plecami Shiv i postawi na wyznaczenie do roli dyrektora generalnego kogoś, kogo będzie mógł w całości kontrolować. Żaden z bohaterów „Sukcesji”, nawet wyżej wspominany Tom, nie wydaje się natomiast tak podatny na manipulację jak Greg Hirsch. Warto dodać, że w tym sezonie zobaczyliśmy stopniowe zacieśnianie znajomości między Matssonem i kuzynem Gregiem. „Teoria, że Matssonowi uda się przepchnąć umowę z GoJo i powołać Grega na stanowisko CEO miałaby sens z punktu widzenia narracji serialu. Wraz z wprowadzeniem go do rodziny otrzymaliśmy też przecież pierwszy odcinek Sukcesji”. Objęcie roli CEO byłoby dla postaci kuzyna Grega momentem domknięcia narracji o wkraczaniu w toksyczny krąg ludzi i wdrapywaniu się na szczyt – napisano w teorii na łamach Radio Times.

Zgadzacie się, z którąś z teorii? A może macie własnego kandydata do objęcia kontroli nad WayStar RoyCo? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Esquire / Reddit / ABC / zdj. HBO