Kultowy serial sprzed lat robi furorę na Netfliksie. Scenarzysta zarobił na tym 250 dolarów

Pamiętacie serial „W garniturach” („Suits”)? Ceniona prawnicza produkcja z lat 2011-2019 być może wyleciała z mainstreamu, niemniej na amerykańskim Netfliksie (oraz na platformie Peacock) projekt autorstwa Aarona Korsha przeżywa swą drugą młodość. Tytuł pobił swój osobisty rekord jako „najchętniej oglądany materiał zakupiony”, generując wynik aż 3,7 miliarda minut w ciągu jednego tygodnia

Pamiętacie „W garniturach”? Serial bije rekordy popularności na Netfliksie

Statystyki oparte na badaniach oglądalności z raportu Nielsena wskazują, że od momentu debiutu serialu w streamingu 17 czerwca tego roku, widzowie spędzili ponad 12.8 miliarda minut, oglądając „W garniturach” na przestrzeni pierwszych czterech tygodni (od 19 czerwca do 16 lipca). Tygodniowy rekord oglądalności „Suits” został z kolei pobity już drugi raz z rzędu. Wcześniej były to wyniki rzędu 2.3 miliarda minut i 3.1 mld tygodniowo.

Brzmi świetnie, prawda? Z pewnością doskonałe wyniki oglądalności przełożyły się na hojne wypłacanie tantiem przez platformy streamingowe, racja? Cóż, wygląda na to, że niekoniecznie, gdyż wynik 12,8 miliarda minut przełożył się na czek o wartości 259,71 dolarów. Taką kwotą obdarowany został Ethan Drogin, scenarzysta „Suits”, który pracował nad sukcesem serialu na przestrzeni ośmiu z dziewięciu sezonów hitu stacji USA Network.

Sprawdź też: „Misja Stone” – recenzja nowego filmu Netfliksa. Licencja na zanudzanie

250 dolarów za 12.8 miliarda minut. Skąd nagła popularność „W garniturach”?

Jak pisze Drogin w artykule dla LA Times łącznie NBCUniversal (spółka, której własnością jest USA Network) wypłaciła sześciu oryginalnym scenarzystom „Suits” mniej niż 3 tys. dolarów w ostatnim kwartale w zamian za obecność pierwszego sezonu serialu na dwóch wspomnianych wyżej platformach streamingowych. „To właśnie dlatego scenarzyści i aktorzy strajkują” - podsumował autor.

Serial „W garniturach” dołączył do zaszczytnego grona „zakupionych” tytułów telewizyjnych, które święcą triumfy na platformach pokroju Netfliksa (wcześniej podobnym sukcesem cieszyły się m.in. „Breaking Bad”, „Biuro” czy „Kochane kłopoty”). Źródeł popularności część obserwatorów upatruje m.in. w obsadowej obecności Meghan Markle, obecnej księżnej Sussexu, która była jedną z gwiazd serialu. Po debiucie w streamingu fraza „Suits” zaczęła szybko trendować na Twitterze (X) oraz TikToku

Może zainteresuje Cię: Będzie podwyżka ceny Disney+ w Polsce! Kiedy i jak mocno zdrożeje abonament?

Serial opowiada historię Mike'a Rossa (w tej roli Patrick J. Adams), który wykorzystuje swoją fotograficzną pamięć, aby - pomimo braku wykształcenia w zawodzie - dostać pracę u odnoszącej sukcesy prawniczki Harvey Specter (Gabriel Macht).

Źródło: TheWrap / LA Times / Washington Post / Zdj. Netflix