LG w końcu rusza z produkcją paneli OLED w Chinach

Po wielu opóźnieniach LG rozpoczęło w końcu produkcję paneli OLED w swojej chińskiej fabryce. Linie produkcyjne zostały uruchomione na dziesięć miesięcy po oddaniu fabryki do użytku.

W fabryce mają powstawać początkowo między innymi wyświetlacze do wchodzących właśnie na rynek nowych telewizorów OLED o przekątnej 48 cali. Fabryka w Kantonie nie rozpoczęła jeszcze masowej produkcji paneli, ale oczekuje się, że system masowej produkcji zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach.

Pierwotnie druga fabryka telewizorów OLED od firmy LG miała zostać uruchomiona wraz z końcem sierpnia 2019 roku, ale firma zdecydowała o przesunięciu otwarcia na początek 2020 roku. Wtedy jednak pojawiło się jednak zagrożenie związane z pandemią i ponownie odroczono otwarcie na połowę 2020 roku. Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce paneli do telewizorów OLED w Guangzhou ma być odpowiedzią LG na rosnące zainteresowanie panelami OLED, które ma przybierać na sile w drugiej połowie 2020 roku. Eksperci prognozują, że LG Display będzie produkowało około 60 000 paneli miesięcznie w fabryce w Kantonie. Dla porównania fabryka w Paju w Korei produkuje 70 000 paneli miesięcznie.

Produkcja ma wzrosnąć do 90 000 paneli w 2021 roku. Pierwsza chińska fabryka LG jest wynikiem inwestycji o wartości około 4,2 mld dolarów. Inwestycja ta została podzielona pomiędzy GDD (Guangzhou Development District) i LG Display, które posiadają odpowiednio 30% i 70% udziałów. Budowa została ogłoszona już w 2017 roku, ale zatwierdzenie inwestycji przez rządy Chin i Korei Południowej nastąpiło dopiero w lipcu ubiegłego roku.

Analizy zakładają, że rynek telewizorów OLED gwałtownie wzrośnie z 2,51 mln sztuk w 2018 roku do 3,5 mln sztuk w 2020 roku i 7 mln sztuk w 2022 roku.

W Chinach będą produkowane panele OLED (8,5G - 2200 mm x 2500 mm). Dodatkowo w nowej fabryce w Guangzhou firma LG po raz pierwszy zastosuje nową technikę produkcji MMG, która ma pozwolić na wyprodukowanie większej liczby paneli z jednego arkusza i obniży koszty produkcji o 10-20%. Obecnie LG produkuje trzy 65-calowe panele OLED i dwa 77-calowe panele OLED z jednej płyty.

Panele wyprodukowane w Chinach mają trafiać nie tylko do LG, ale również do innych azjatyckich firm, które będą wykorzystywały w swoich telewizorach wyświetlacze LG OLED. Firma cały czas pracuje również nad uruchomieniem bardziej zaawansowanej fabryki w Paju w Korei Południowej, gdzie mają powstawać większe panele OLED (10,5G). Dzięki niej LG będzie mogło wejść na jeszcze wyższy poziom masowej produkcji i ponownie obniżyć jej koszty.

źródło: businesskorea.co.kr / zdj. LG