„Loki. Agent Asgardu” – recenzja komiksu. W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości

Loki to postać wyjątkowo spopularyzowana w popkulturze, dzięki kultowej roli Toma Hiddlestone’a w Marvel Cinematic Universe. Nie dziwi więc, że po latach czekania Egmont w końcu postawił na wydanie solowego komiksu z tym bohaterem. I to jakiego!

Komiksowa seria wydawnicza pt. Marvel Now to wyjątkowo dobry czas w dziejach Domu Pomysłów. Wartych uwagi historii było tak dużo, że gdy Egmont wydawał je w naszym kraju, dla wielu świetnych pozycji brakowało miejsca w kalendarzu wydawniczym. Musiało minąć kilka kolejnych lat, by — już w twardej oprawie — na rynku pojawiły się takie tytuły jak „Oto nadchodzi… Daredevil”, czy „Lepsi wrogowie Spider-Mana”. „Loki. Agent Asgardu” to kolejna pozycja, którą Egmont wrzuca na rynek, nadrabiając braki z przeszłości. Robi to od razu w twardej oprawie i kompletnym, zawierającym 18 zeszytów wydaniu.

Trudno się dziwić, że gdy seria Marvel Now pojawiała się w naszym kraju, Egmont sięgał po bardziej sprawdzonych bohaterów. Dziś jednak Loki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci MCU, podobnie zresztą jak wspomniany Daredevil. Dwa sezony serialu na Disney+ zrobiły swoje, a gdy czytałem „Agenta Asgardu” miałem wrażenie, że to komiks idealny do adaptacji na serial komediowy (ale jednocześnie dużo mniej żenujący, niż „She-Hulk”). Na jego łamach bryluje bowiem fenomenalny Al Ewing, który doskonale rozumie postać „nowego” Lokiego, młodzieniaszka, próbującego ułożyć sobie życie w Midgardzie, a jednocześnie wysłannika wszechmatki do zadań specjalnych.

Ważny w „Agencie Asgardu” jest kontekst wydarzeń w uniwersum komiksowego Marvela. To historia wydawana w USA od 2014 roku i dość mocno nawiązuje ona do solowej serii o „Thorze Gromowładnym” autorstwa Jasona Aarona (oraz momentów, gdy to Jane Foster dzierżyła młot), a także np. do „Grzechu pierworodnego”. Mam te komiksy na półce i z przyjemnością przypomniałem sobie ich fragmenty, gdyż w mniej lub bardziej bezpośredni sposób znajdziecie w „Lokim” do nich odniesienia. Mało tego — niektóre wydarzenia dzieją się na równi z tym, co pisał Aaron.

loki agent asgardu

Al Ewing wielokrotnie pokazywał swój kunszt i umiejętność zrozumienia bohatera, o którym pisze. „Loki. Agent Asgardu” to kolejny przykład tego, jak dobrym jest scenarzystą. Przez kolejne zeszyty płynie się w bardzo szybkim tempie. Komiks napisany jest łatwym, przystępnym językiem. W odpowiednich momentach jest dynamiczny, ale ma dużo świetnych, obyczajowych momentów (jak np. zeszyt z szybkimi randkami).

Ewing w umiejętny sposób bawi się też chronologią czasu. Skacze w przeszłość i przyszłość, co sprawia, że czytelnik musi być uważny i łączyć pozostawione przez autora kropki. Loki autorstwa Ewinga to luzak, lekkoduch, a jednocześnie wybitny mistrz magii i manipulator, który doskonale potrafi odnaleźć się na Ziemi jako wysłannik swojej maki, starający się odpokutować za swoje grzechy. Robi to wynajdując w Midgardzie asgardczyków, którzy ukryli się tam i zaczęli prowadzić zwyczajne życie. Ewing miesza wieloma wątkami i nie zawsze trafia w punkt, jak np. w przypadku „starego” Lokiego, ale z perspektywy całej, zamkniętej historii, radzi sobie bardzo dobrze.

Wizualnie „Agent Asgardu” dobrze współgra ze scenariuszem. Rysunki Lee Garbetta niespecjalnie zapadają w pamięć, ale należy pamiętać, że to historia mainstreamowa kierowana do szerokiego grona czytelników. Odnajdą się w niej zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy.

Podsumowanie

Długo musieliśmy czekać na „Loki. Agent Asgardu” w naszym kraju. Biorąc pod uwagę, jak ikoniczna to postać w kinowym uniwersum Marvela, to komiks, który powinien znać każdy fan Domu Pomysłów. Cieszy mnie, że Egmont w końcu sięgnął po ten tytuł, bo na rynku Marvel Classic powinno być miejsce do jak najszerszej grupy bohaterów. Ileż można czytać przygody Spider-Mana, prawda?

Oceny końcowe komiksu

4+
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
5
Wydanie
4
Przystępność*
4+
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność – stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum. 

Loki Agent Asgardu

Specyfikacja

Scenariusz

Al Ewing

Rysunki

Lee Garbett

Oprawa

twarda

Druk

Kolor

Liczba stron

384

Tłumaczenie

Mateusz Lis

Data premiery

28 sierpnia 2024

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

zdj. Egmont / Marvel