Masowe zwolnienia w Warnerze. Firma stawia na HBO Max i likwiduje DC Universe

Warner przeżywa właśnie jedną z największych restrukturyzacji w swojej historii. Setki pracowników firmy WarnerMedia straciło już lub straci prace na przestrzeni najbliższych tygodni. Filmowy gigant na dobre rezygnuje między innymi ze swojego serwisu streamingowego DC Universe i wprowadza roszady na najważniejszych stanowiskach.

Od miesięcy mówiło się, że platforma DC Universe zostanie zlikwidowana, i dzisiaj wiemy już, że tak się stanie. Po tym, jak większość oryginalnych seriali tworzonych dla platformy przeniosła się do innych kanałów dystrybucji, a serwis zrezygnował z rocznej subskrypcji, ujawniono właśnie, że większość pracowników odpowiadających za DC Universe została zwolniona. Warner będzie teraz skupiał się na promowaniu swojego nowego serwisu streamingowego HBO Max oferującego nie tylko superbohaterskie produkcje, ale również inne filmy i seriale. Wszystkie produkcje powstające dla platformy DC Universe, czyli „Doom Patrol”, „Stargirl” i „Titans”, przeniosą się już w pełni na platformę HBO Max, a w przypadku drugiego z tytułów także na antenę stacji The CW.

Przeprowadzana od dzisiaj restrukturyzacja firmy WarnerMedia obejmie w sumie około 800 osób. W samych szeregach studia Warner Bros. prace straci około 650 pracowników, a od 150 do 175 zostanie zwolnionych z firmy HBO.

Wśród zwolnionych pracowników znalazł się między innymi prezes Warnera, Ron Sanders, i Jeffrey Schlesinger stojący na czele telewizyjnego oddziału Warnera, który pracował w firmie od 1984 roku. Swoje stanowisko stracił również prezes odpowiadający za kinową i domową dystrybucję, a także wiceprezes wykonawczy ds. międzynarodowych operacji biznesowych i Kim Williams, wiceprezes i dyrektor finansowy Warner Bros. Entertainment. Stanowisk nie zachowali także stojący za powstaniem platformy HBO Max prezes WarnerMedia Entertainment, Bob Greenblatt, oraz Kevin Reilly, dyrektor ds. treści.

Powszechne zwolnienia są głównym elementem procesu przemianowania firmy w jeden, bardziej skondensowany podmiot, który został zapoczątkowany w maju przez objęcie stanowiska dyrektora generalnego WarnerMedia przez Jasona Kilara. Konsolidacja działalności produkcyjnej WarnerMedia ma pomóc firmie skupić się na promowaniu platformy HBO Max, która ma stać się globalnym graczem na światowym rynku serwisów streamingowych.

Masowe zwolnienia dotknęły także pracowników wydawnictwa komiksowego DC, w którym ze stanowiskiem pożegnał się między innymi redaktor naczelny Bob Harras, starszy wiceprezes ds. strategii wydawniczej Hank Kanalz, wiceprezes ds. marketingu i usług kreatywnych Jonah Weiland, wiceprezes ds. globalnych inicjatyw wydawniczych i strategii cyfrowej Bobbie Chase, starszy redaktor Brian Cunningham i redaktor naczelny Mark Doyle, który nadzorował wprowadzenie nowej linii wydawniczej Black Label. Na stanowisku CCO pozostał Jim Lee. Według wstępnych rachunków, pracę w redakcji DC straciło około 1/3 wszystkich zatrudnionych.

źródło: variety.com / zdj. WarnerMedia