Michael B. Jordan wyprodukuje adaptację „Trylogii Pękniętej Ziemi” od Sony

Michael B. Jordan („Czarna Pantera”) i jego firma Outlier Society dołączyli do szykowanej przez Sony TriStar Pictures adaptacji cyklu „Pęknięta Ziemia”. Za prawa do nakręcenia ekranizacji kultowej trylogii fantasy od N.J. Jemisin wytwórnia zapłaciła w zeszłym roku siedmiocyfrową kwotę. 

Każda z powieści wchodzących w skład cyklu – „Piąta pora roku”, „Wrota obelisków” i „Kamienne niebo” – została nagrodzona prestiżową Hugo Award, wręczaną przez uczestników World Science Fiction Convention. Warto dodać, że Jamisin była pierwszą pisarką, która otrzymała tę nagrodę trzy lata z rzędu

Świat „Pękniętej Ziemi” opisuje pesymistyczną wizję przyszłości Ziemi, w której ekosystem zrujnowały liczne katastrofy, wybuchy wulkanów, emisje szkodliwych gazów, co przyczyniło się do głodu i masowego wymierania. Konieczność odbudowania społeczeństwa popycha mieszkańców pojedynczego, masywnego kontynentu zwanego Bezruchem, do stworzenia systemu tytułowej „piątej pory roku”, polegającego na rozdziale na małe społeczności oparte na mniej i bardziej użytecznych przy klęsce środowiskowej kastach. Wszystkie trzy powieści ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa SQN. Rzućcie okiem na oficjalny opis pierwszego tomu.

Essun - główna bohaterka powieści, przeżyła właśnie podwójną tragedię. Jej ukochany syn został brutalnie zamordowany przez męża kobiety, który porwał także jej córkę. Bohaterka nie traci nadziei na jej odnalezienie, jednak śmierć drugiego dziecka wprowadziła ją w długotrwałą rozpacz i rozgoryczenie. Teraz musi zmierzyć się także ze światem, który lada chwila ma ulec zniszczeniu. Ziemię przecięła bowiem szczelina, która zalewa świat popiołem. Już niedługo na powierzchni nie pozostanie ani kropla czystej wody, zabraknie również pożywienia oraz promieni słonecznych. Essun zdaje się jednak zupełnie tym nie przejmować, jest w końcu gotowa odnaleźć swoje dziecko i zrobi to, nawet za cenę totalnej zagłady świata. 

Za przygotowanie scenariusza do filmowej adaptacji odpowiada sama autorka pierwowzoru. Sony zamierza zbudować wokół „Pękniętej Ziemi” kolejną, wysokobudżetową franczyzę. Na ten moment nie wiemy, kiedy miałyby ruszyć prace na planie. 

Źródło: Deadline / zdj. MGM