Michael Gambon nie żyje. Aktor znany z roli profesora Dumbledore'a miał 82 lata

W wieku 82 lat zmarł brytyjski aktor Michael Gambon wcielający się przez lata w rolę dyrektora Hogwartu Albusa Dumbledore’a w serii filmów o Harrym Potterze. Informację o śmierci przekazała jego rodzina w oficjalnym oświadczeniu. Miał 82 lata.

Nie żyje Michael Gambon. Grał profesora Dumbledore’a w „Harrym Potterze”

„Jesteśmy zdruzgotani śmiercią Sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu po ataku zapalenia płuc. Przy jego łóżku była żona Anne i syn Ferguson” – czytamy w komunikacie wydanym przez rodzinę.

Michael Gambon urodził się 19 października 1940 roku w Dublinie, ale dorastał w Londynie. Aktorską karierę rozpoczął, będąc jeszcze nastolatkiem. Był jednym z pierwszych członków Royal National Theatre, obok Laurence’a Oliviera. Zagrał w ponad 200 filmach, serialach i sztukach teatralnych, zdobywając wiele nagród i uznanie krytyków. Największą rozpoznawalność wśród widzów przyniosła mu rola to Albus Dumbledore. Nie był jednak pierwszym i oryginalnym odtwórcą tej roli. Pojawił się dopiero w trzeciej części serii i przejął rolę po śmierci poprzedniego odtwórcy tej postaci, Richarda Harrisa.

Był również znany z roli francuskiego detektywa Julesa Maigreta w serialu „Maigret” emitowanym na początku lat 90. ubiegłego wieku oraz emitowanego przez BBC miniserialu „Śpiewający detektyw” – za rolę w tej produkcji odebrał w 1987 roku nagrodę BAFTA. Wystąpił również w takich filmach jak „Paddington”, „Gosford Park”, „Zakładnik”, „Księga ocalenia” czy „Nieznany książę”. Widzowie zapamiętają go też z roli szefa mafii w filmie „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” z 1989 roku oraz króla Jerzego V w „Jak zostać królem” z 2010 roku. Na deskach teatru występował między innymi w takich spektaklach jak: „Hamlet”, „Król Lear”, „Antoniusz i Kleopatra”, „Otello”, „Ryszard III” czy „Żywot Galileusza”.

Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz tytułem szlacheckim za swoje zasługi dla sztuki dramatycznej. Był dwukrotnie żonaty i miał czworo dzieci.

zdj. Warner Bros.