Michael Shannon i Emilia Clarke w filmowej biografii Josepha McCarthy’ego

Michael Shannon i Emilia Clarke zagrają główne role w biograficznym dramacie „McCarthy” skupiającym się na politycznej działalności amerykańskiego senatora Josepha McCarthy'ego, który w latach 50. ubiegłego wieku zapoczątkował tak zwany makkartyzm, czyli kampanię oskarżeń o działalność komunistyczną wymierzoną przede wszystkim w polityków i osoby z showbiznesu.

Głównego bohatera zagra Michael Shannon, a Emilia Clarke wcieli się w jego żonę Jean Kerr. W obsadzie są także Dane DeHaan jako młody, bezwzględny prawnik pracujący dla McCarthy'ego oraz Scoot McNairy.

Autorem scenariusza do filmu jest Tom O'Connor odpowiadający między innymi za historię do szpiegowskiego thrillera „Gra szpiegów”, a także dwóch części komediowej serii „Bodyguard Zawodowiec”. W gronie producentów znaleźli się Zach Studin, a także sam Tom O'Connor. Producentem wykonawczym jest Rick McCallum pracujący przy trylogii prequeli Gwiezdnych Wojen”. Reżyserią zajmie się Václav Marhou, twórca filmu „Malowany ptak”. Prace na planie ruszą w drugiej połowie przyszłego roku.

Joseph McCarthy zasłynął jako inicjator kampanii oskarżeń o działalność komunistyczną znanych osób z kręgu władzy, a także showbiznesu. Po tym, jak stanął na czele komisji śledczej w senackim komitecie ds. działalności rządu, rozpoczął zakrojoną na wielką skalę nagonkę na osoby mogące mieć coś wspólnego ze Związkiem Radzieckim. Zdarzało się jednak, że jego oskarżenia padały na osoby niewinne, a McCarthy’emu zarzucano wykorzystywanie swoich uprawnień do poszerzania władzy i wpływów. Jego kampania doprowadziła ostatecznie do zatargu z amerykańską armią oraz CIA, gdzie McCarthy rozpoczął poszukiwania szpiegów na własną rękę. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach jego podejrzenia były słuszne.

źródło: deadline.com / zdj. Lionsgate / 20th Century Studios