Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68 mld dolarów. Historyczna transakcja

Firma Microsoft potwierdziła dzisiaj w oficjalnym komunikacie, że dojdzie do gigantycznego przejęcia na rynku gier wideo. Technologiczny gigant z Redmond przejmuje firmę Activision Blizzard za 68,7 mld dolarów. To ruch, który będzie miał gigantyczny wpływ na branżę gier wideo. Przejęcie ma przyspieszyć rozwój działalności Microsoftu w zakresie gier na urządzenia mobilne, komputery PC, konsole oraz zapewnić dostęp do elementów, które posłużą do tworzenia rozrywki metaverse.

Przejęcie Activision Blizzard przez firmę Microsoft zapisze się w historii rynku gier wideo jako największa z dotychczasowych transakcji. To również największe przejęcie w historii Microsoftu. Przejęcie obejmie nie tylko główną firmę Activision Blizzard, ale także wszystkie jej filie w tym Beenox, Demonware, Digital Legends, High Moon Studios, Infinity Ward, King, Major League Gaming, Radical Entertainment, Raven Software, Sledgehammer Games, Toys for Bob i Treyarch. W sumie na całym świecie Microsoft przejmie prawie 10 000 pracowników.

Pozyskanie aktywów sprawi, że w Microsoft stanie się między innymi właścicielem takich marek jak Call of Duty, Spyro, Guitar Hero, Crash Bandicoot, Tony Hawk należących do Activision oraz franczyz Warcraft, Diablo, Overwatch, Hearthstone i StarCraft, których właścicielem był dotychczas Blizzard.

Transakcja zostanie przeprowadzona przez bezpośredni zakup akcji Activision Blizzard po cenie 95 dolarów za akcję. Wartość przejęcia wyceniana jest na 68,7 mld dolarów. Po zamknięciu transakcji Microsoft stanie się trzecią co do wielkości firmą w branży gier wideo na świecie pod względem przychodów. Dwa pierwsze miejsca okupują Tencent i Sony.

Microsoft zapłacił 68 mld dolarów za studio Activision Blizzard

microsoft-przejmuje-activision-blizzard.jpg

Do przejęcia Activision Blizzard dochodzi na kilka miesięcy po tym, jak w kierunku najważniejszych pracowników firmy skierowano liczne oskarżenia o molestowanie seksualne, wprowadzanie toksycznej atmosfery i inne wykroczenia w środowisku pracy. Jednym z obiektów oskarżeń był Bobby Kotick, dyrektor generalny Activision Blizzard, ale poinformowano, że zachowa on swoją posadę przynajmniej do 2023 roku, kiedy przejęcie ma zostać oficjalnie zakończone. Po wcieleniu Activision Blizzard w środowisko firmy Microsoft pełną kontrolę nad pracownikami przejmie Phil Spencer odpowiadający za sekcję Microsoft Gaming.

Przejęcie katalogu Activision Blizzard ma za zadanie również wzmocnienie portfolio usługi Game Pass, która ma zaoferować swoim użytkownikom jeszcze atrakcyjniejszą i zróżnicowaną ofertę  treści. Wraz z przejęciem nowej firmy Microsoft będzie posiadał 30 wewnętrznych studiów zajmujących się tworzeniem gier.

źródło: news.microsoft.com / zdj. Microsoft / Activision Blizzard