„Miły dom nad jeziorem” tom 2 – recenzja komiksu. Wszystko jest tylko złudzeniem

Doczekaliśmy się! Drugi tom kończący pierwszy cykl komiksu „Miły dom nad jeziorem” nareszcie ukazał się w Polsce, dzięki wydawnictwu Egmont. Pozycja stworzona przez Jamesa Tyniona IV to dla mnie jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) komiks 2023 roku, z którym każdy z was powinien się zapoznać.

Pierwszy cykl „Miłego domu nad jeziorem” to łącznie 12 zeszytów skupionych wokół bohaterów, przebywających w luksusowej willi niejakiego Waltera. Nieprzypadkowo piszę o „cyklu”, bo tak właśnie wydawca razem z twórcami nazwał historię w dwóch pierwszych tomach, które są ze sobą bezpośrednio związane. Wręcz, gdy zabierałem się za recenzowany w tym tekście tom drugi, musiałem sobie wcześniej przekartkować poprzednie zeszyty i przypomnieć sobie fabułę oraz moment, w którym została ona przerwana. Dodatkowo przydatny jest obszerny tekst autorstwa Tyniona IV, który znajdziecie na końcu wydania, będący pewnego rodzaju streszczeniem pomysłu na „Miły dom nad jeziorem”, jaki lata temu wysłał do wydawcy.

Przyznaję, że miałem obawy, czy scenarzysta podoła i w odpowiedni sposób wyjaśni wszelkie zawiłości „Miłego domu nad jeziorem”, które sprzedał w pierwszym tomie. Z pozoru zwyczajna historia dość szybko przeobraziła się w komiks pokroju post-apo i science-fiction z elementami dreszczowca. Tynion IV w niektórych miejscach szedł na skróty i korzystał z dość stereotypowych metod, takich jak np. wymazywanie pamięci, czy potencjalna nieśmiertelność głównych bohaterów. Wszystko to było jednak tłem do ciągle rozwijanych relacji między sporą grupą bohaterów, których – podobnie jak w pierwszym tomie – rozpoznawałem z trudem. Warstwa wizualna „Miłego domu nad jeziorem” nie jest jego najmocniejszą stroną, ale często dość chaotyczny styl Alvareza Martineza Bueno uświadamiał, z jakim bałaganem mierzą się postacie.

Podobnie jak w pierwszym tomie, każdy z zeszytów rozpoczynało połączenie futurospekcji i retrospekcji, gdzie bohaterowie wspominają swoje pierwsze spotkania i podsumowują łączące ich relacje ze sprawcą całego zamieszania. Jest to o tyle istotne, że już wtedy Tynion IV daje czytelnikowi do zrozumienia, że te postacie mają jakąś przyszłość. Bo tak naprawdę to o nią cały czas toczy się walka w świecie, który teoretycznie już nie istnieje.

Miły dom nad jeziorem tom 2 recenzja komiksu Egmont

Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki Tynion IV wyjaśnił istnienie – w pewnym sensie – inkubatora, w którym znaleźli się bohaterowie. Nawet jeśli jest to wątek z pogranicza hard sci-fi, eksperymentowania na rasie ludzkiej i łaskawego utrzymania przy życiu resztek gatunku, który został zniszczony, scenarzysta utwierdził mnie w przekonaniu, że fabuła „Miłego domu nad jeziorem” od samego początku była świetnie przemyślana i zaplanowana. Pozostaje tylko liczyć na to, że cykl drugi rozpocznie się szybciej, niż później, bo ten komiks nadal ma w sobie dużo głębi, którą można wykorzystać (bo przecież gdzieś tam istnieją też inne inkubatory, prawda?).

Pod względem wizualnym, tak jak wspominałem wcześniej, nie jest łatwo. Twarze bohaterów zlewają się ze sobą, podobnie jak ich sylwetki. Przypominam jednak, że – podobnie jak w pierwszym tomie – na końcu wydania znajdziecie przewodnik po postaciach, który ułatwi Wam poruszanie się po komiksie. Doceniam z kolei prace przy okładkach każdego z zeszytów, które są ostre, wyraziste i przepełnione grozą. Wypadają świetnie.

Podsumowanie

„Miły dom nad jeziorem” w drugim tomie utrzymuje poziom i kończy pierwszy cykl w satysfakcjonujący sposób. Wątpię, by w tym roku coś jeszcze mnie zaskoczyło. To dla mnie najlepszy nowy komiks, jaki w tym roku przeczytałem, co dziwić nie powinno, skoro w 2022 roku Tynion IV dostał za niego dwie nagrody Eisnera. Czytajcie, bo warto! 

Oceny końcowe komiksu „Miły dom nad jeziorem. Tom 2

5+
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
5
Wydanie
4
Przystępność*
4+
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Przystępność – stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Specyfikacja

Scenariusz

James Tynion IV

Rysunki

Alvaro Martinez Bueno

Oprawa

twarda

Druk

Kolor

Liczba stron

192

Tłumaczenie

Paulina Braiter

Data premiery

6 grudnia 2023 roku

zdj. Egmont / DC Comics