Myszka Miki przeszła do domeny publicznej. Teraz będzie mordercą w horrorze

Jedna z najsłynniejszych animowanych postaci w świecie popkultury wraz z początkiem 2024 roku przeszłą do domeny publicznej. Od kilkudziesięciu godzin Disney nie jest już jedynym posiadaczem praw autorskich do Myszki Miki. Podobnie jak inne popularne postacie Miki zostanie szybko wykorzystana przez twórców niskobudżetowych horrorów. Pierwszy z nich doczekał się już nawet zapowiedzi.

Myszka Miki nie należy już tylko do Disneya

Wraz z początkiem 2024 roku krótkometrażowy film animowany „Parowiec Willie” wyreżyserowany przez Walta Disneya i Uba Iwerksa przeszedł do domeny publicznej. Produkcja debiutująca 18 listopada 1928 roku jest jednym z pierwszych filmów, który najmocniej kojarzy się z debiutem Myszki Miki, ale postać pierwszy raz pojawiła się tak naprawdę w produkcji „Plane Crazy” z tego samego roku. Niespełna 100 lat później obydwie produkcje stały się już publicznym dobrem, z którego mogą korzystać inni twórcy. Oczywiście nie oznacza to wcale, że Myszka Miki może być bez przeszkód wykorzystywana w filmach i serialach bez zgody Disneya.

Do domeny publicznej została przeniesiona jej pierwotna wersja, a prawo autorskie jest w tego typu sprawach mocno skomplikowane. Wersja postaci, która trafiła z początkiem stycznia 2024 roku do domeny publicznej, nie obejmuje zmian wprowadzonych do postaci w późniejszych pracach takich jak film animowany „Fantazja” z 1940 roku. Prawo chroni także Disneya przed tworzeniem dzieł, które sugerowałby, że są produkcjami wypuszczonym przez to studio lub jego oficjalnym towarem. Sama Myszka Miki pozostaje też zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do słynnej firmy założonej przez Walta Disneya.

Sprawdź też: Nowy rok, nowe premiery! HBO Max ujawnia styczniowe hity, które trzeba zobaczyć!

Nie musieliśmy jednak długo czekać na pierwszą próbę zmonetyzowanie przeniesionej do publicznej domeny Myszka Miki. Tak jak stało się to ostatnio w przypadku Kubusia Puchatka, słynna postać Disneya została już wykorzystana do stworzenia niskobudżetowego slashera. Horror „Mickey's Mouse Trap” opowie historię Alex, która właśnie świętuje swoje 21. urodziny, ale pech chciał, że utknęła po godzinach w salonie gier. Jej przyjaciele postanawiają zrobić dziewczynie niespodziankę, ale do gry wkracza morderca przebrany za Myszkę Miki.

Film wyreżyserował Jamie Bailey, a główne role zagrali Sophie McIntosh, Callum Sywyk, Allegra Nocita, Ben Harris, Damir Kovic, Mackenzie Mills, Nick Biskupek i Simon Phillips. Do kin horror ma trafić w marcu 2024 roku.

zdj. Disney