Najlepsze filmy ostatnich 25 lat. Czy widziałeś je wszystkie? Kilka pozycji Cię zaskoczy!

Jakie filmy podbijały nasze serca na przestrzeni ostatnich 25 lat? Który z nich zasłużył na największe uznanie w oczach krytyków? Przed Wami lista 25 filmów okrzykniętych najlepszymi produkcjami ostatniego ćwierćwiecza. Uwaga: Kilka tytułów może wzbudzać kontrowersje! W rankingu dodajemy też, na której platformie możecie zobaczyć dany tytuł.

25 najlepszych filmów ostatnich 25 lat –  ranking krytyków

Aby uczcić swoje 25. urodziny serwis Rotten Tomatoes zbierający recenzje filmów i seriali od krytyków z całego świata postanowił stworzyć ranking najlepszych produkcji ostatniego ćwierćwiecza. Lista nie została jednak utworzona na podstawie dotychczasowych wyników, jakie filmy osiągnęły w serwisie. Redakcja portalu poprosiła krytyków o przesłanie listy swoich najlepszych filmów debiutujących w ciągu ostatnich 25 lat.

Lista odzwierciedla więc różne gusta recenzentów z całego świata. Na liście znajdują się zarówno produkcje reprezentujące kulturę popularną, jak i ponadczasowe klasyki. Znalazło się wśród nich także sporo zdobywców najważniejszych nagród filmowych oraz tych, które doceniono w branży nie tyle za stronę narracyjną, ile za kwestie techniczne.

25. „Nowy początek” (2016)

 • Obsada: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg
 • Reżyseria: Denis Villeneuve
 • Do obejrzenia na: Prime Video

Na ziemi lądują tajemnicze statki obcych. Do zbadania sprawy pułkownik Weber (Forest Whitaker) zbiera elitarny zespół specjalistów, wśród których są lingwistka Louise Banks (Amy Adams) i fizyk Ian Donnelly (Jeremy Renner). Jako że ludzkość balansuje na krawędzi wojny światowej, Banks z całą ekipą ścigają się z czasem w poszukiwaniu odpowiedzi. Za sprawą niespodziewanego zwrotu wydarzeń, zagrożone jest nie tylko jej życie, ale prawdopodobnie przetrwanie całej ludzkości.

24. „Czarna Pantera” (2018)

 • Obsada: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira
 • Reżyseria: Ryan Coogler 
 • Do obejrzenia na: Disney+
Poznajcie nowego króla. Gdy tragedia zmusza księcia T’Challę do objęcia tronu Wakandy, młody władca zostaje wystawiony na ciężką próbę, od której będzie zależał los jego ojczyzny i całego świata. Uwikłany w rodzinny konflikt, musi zebrać sojuszników i wyzwolić potęgę Czarnej Pantery, by pokonać wrogów i dołączyć do drużyny Avengers.

23. „Paddington 2” (2017)

 • Obsada: Ben Whishaw, Hugh Grant, Sally Hawkins, Hugh Bonneville
 • Reżyseria: Paul King
 • Do obejrzenia na: Prime Video (VOD)

Tym razem rezolutny niedźwiadek o nienagannych manierach i skłonności do wpadania w tarapaty trafi w złe towarzystwo. Pomyłkowo osadzony w areszcie wśród zepsutych do szpiku kości typów spod ciemnej gwiazdy, naiwny Paddington zrobi wszystko, by sprowadzić ich na dobrą drogę. A że siłę przekonywania ma wielką, rzecz może się udać. Każdy przecież chętnie przyjmie pomocną łapę nawet jeśli jest nieco lepka od marmolady. Szczególnie jeśli futrzasty zada swe fundamentalne pytanie: Misia w sercu nie masz?!

22. „Drzewo życia” (2011)

Drzewo życia-min.jpg

 • Obsada: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain, Fiona Shaw
 • Reżyseria: Terrence Malick
 • Do obejrzenia na: brak w streamingu

Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem. Do tego z pozoru idealnego świata zaczynają jednak docierać mroczne aspekty życia takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak zaczyna swoją drogę wiodącą ku dorosłości i przekonuje się, że w miejsce sielanki i beztroski przychodzi mu zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt.

21. „Bękarty wojny” (2009)

 • Obsada: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth
 • Reżyseria: Quentin Tarantino
 • Do obejrzenia na: SkyShowtime

Akcja Bękartów Wojny rozpoczyna się w okupowanej przez Niemców Francji, gdzie Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) jest świadkiem egzekucji swojej rodziny z rozkazu nazistowskiego pułkownika Hansa Landy (Christoph Waltz). Cudem unikając śmierci, Shosanna ucieka do Paryża, gdzie przyjmuje nową tożsamość, jako właścicielka i operatorka niewielkiego kina. Tymczasem, gdzieś w Europie, porucznik Aldo Raine (Brad Pitt) organizuje elitarną grupę żydowskich żołnierzy, których zadaniem ma być krwawy odwet na nazistach. Nazwani „Bękartami”, ludzie Raine’a łączą swe siły z pracującą dla aliantów aktorką Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) i wspólnie planują zamach na kluczowych przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy wszystkich zbiegną się w kinie, w którym także Shosanna zamierza dokonać własnej zemsty!

20. „Zodiak” (2007)

 • Obsada: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards
 • Reżyseria: David Fincher
 • Do obejrzenia na: Prime Video (VOD)

Tej sprawy nigdy nie udało się rozwikłać. Ponury dorobek szaleńca, którego nigdy nie schwytano; posługujący się szyfrem nieuchwytny zabójca, który sparaliżował strachem cały naród, amerykański Kuba Rozpruwacz. Publicznie przyznał się do zabicia 13 ofiar, a potem podał jeszcze... dwadzieścia cztery. Policja przypisała mu siedem ofiar, z czego pięć nie żyje. Prawdziwej liczby być może nigdy nie uda się poznać. Teraz w serii Premium Collection.

19. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”

 • Obsada: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Garrett Hedlund
 • Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen
 • Do obejrzenia na: HBO Max, Prime Video

Ekranizacja pierwszej części trylogii Tolkiena, zapoznaje widzów z czarodziejskim światem Śródziemia i jego mieszkańcami - ludźmi, hobbitami, elfami, krasnoludami, czarodziejami, trollami i orkami. W tej części trylogii młody i nieśmiały hobbit Frodo Baggins odziedzicza pierścień - Jedyny Pierścień, narzędzie władzy absolutnej, które pozwoliłoby Sauronowi, mrocznemu Władcy Mordoru, rządzić Śródziemiem i zniewolić zamieszkujące je ludy. Frodo, wraz z lojalną kompanią hobbitów, ludzi, czarodzieja, krasnoluda i elfa, musi zabrać Pierścień do Szczelin Zagłady, gdzie został kiedyś wykuty, i zniszczyć go raz na zawsze.

18. „Co jest grane, Davis?” (2013)

Co jest grane, Davis-min.jpg

 • Obsada: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Garrett Hedlund
 • Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen
 • Do obejrzenia na: brak w streamingu

Przenoszący się z jednej kanapy na drugą, z podrzędnego nowojorskiego baru do kolejnego, muzyk Davis (Oscar Isaac), próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie, a także wciąż uciekającego mu kota. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Justinem Timberlake’em, ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Davis na pewno nie jest mistrzem w podejmowaniu właściwych decyzji. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans (Carey Mulligan). Ich dialogi skrzące od ciętych ripost zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów. Pełna czarnego humoru komedia jest „wybornie napisana, wyśmienicie zagrana, olśniewająco sfilmowana” (The Guardian), a wielbiciele duetu reżyserskiego z przyjemnością odnajdą w nim nawiązania do poprzednich filmów.

17. „Whiplash” (2014)

 • Obsada: Jason Robards, Julianne Moore, Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman
 • Reżyseria: Paul Thomas Anderson
 • Do obejrzenia na: Netflix

Andrew Neiman (Miles Teller) jest młodym, ambitnym perkusistą jazzowym, który chce zdobyć szczyt i należeć do elity muzyków. Terence Fletcher (J.K. Simmons) instruktor znany ze swoich kontrowersyjnych metod nauczania, odkrywa talent Andrew i przenosi marzącego o wielkiej karierze perkusistę do topowego zespołu jazzowego, na zawsze zmieniając życie młodego człowieka. Dążenie Andrew do perfekcji szybko przeradza się w obsesją, a wymagania jego bezlitosnego nauczyciela doprowadzają go na sam skraj możliwości, aż do granic zdrowego rozsądku i zdrowia psychicznego.

16. „Magnolia” (1999)

 • Obsada: Jason Robards, Julianne Moore, Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman
 • Reżyseria: Paul Thomas Anderson
 • Do obejrzenia na: iTunes

Jeden dzień z życia kilkorga zwykłych mieszkańców San Fernando Valley w Południowej Kalifornii. Umierający na raka starszy pan, jego dużo młodsza żona, genialny kilkunastoletni zwycięzca teleturniejów, policjant z problemami, telewizyjny showman, dziewczyna zagłuszająca specyficznym trybem życia poczucie pustki, kobieta ślepo zakochana w swoim mężu. Każde z nich boryka się ze swoimi rozterkami, dramatami, chwile tragiczne mieszają się z radosnymi. Losy bohaterów przeplatają się, dochodzi do spotkań, które oczyszczają i dają nadzieję na odnalezienie swojego miejsca w życiu.

15. „Wszystko wszędzie naraz” (2022)

 • Obsada: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, James Hong
 • Reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert
 • Do obejrzenia na: Prime Video

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.

14. „Moonlight” (2016)

Moonlight-min.jpg

 • Obsada: Mahershala Ali, Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, Trevante Rhodes
 • Reżyseria: Barry Jenkins
 • Do obejrzenia na: SkyShowtime

Ponadczasowa historia o związkach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie. "Moonlight" jest filmem o życiu młodego czarnego mężczyzny, poczynając od dzieciństwa w jednej z gorszych dzielnic Miami, w której próbuje odnaleźć swoje miejsce. Z jednej strony obraz życia Afroamerykanów we współczesnej Ameryce, z drugiej bardzo osobista, poetycka refleksja na temat tożsamości, rodziny, przyjaźni i miłości.

13. „Uciekaj!” (2017)

 • Obsada: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Kevin J. O'Connor, Ciarán Hinds
 • Reżyseria: Paul Thomas Anderson
 • Do obejrzenia na: SkyShowtime, Prime Video

Kiedy Chris (Daniel Kaluuya), młody Afroamerykanin, odwiedza rodzinną posiadłość swej białej dziewczyny (Allison Williams), wpada w złowrogą pułapkę, odkrywając rzeczywisty cel wizyty. Początkowo Chris odczytuje nadmiernie ugrzecznione zachowanie rodziny jako wynik nerwowości spowodowanej związkiem dziewczyny z Czarnym, ale w miarę upływu czasu seria coraz bardziej niepokojących odkryć prowadzi go do prawdy, jakiej nie mógł sobie nawet wyobrazić.

12. „Aż poleje się krew” (2007)

Aż poleje się krew-min.jpg

 • Obsada: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Kevin J. O'Connor, Ciarán Hinds
 • Reżyseria: Paul Thomas Anderson
 • Do obejrzenia na: SkyShowtime, Netflix

Kalifornia, początek XX wieku. Daniel Plainview wraz z synem, niezależni poszukiwacze złóż nafty docierają do niewielkiego miasteczka Little Boston, w którym rządy sprawuje charyzmatyczny, chorobliwie ambitny kaznodzieja Eli Sunday (Paul Dano). Plainview trafia na bogate źródło ropy. Bezwzględna rywalizacja prowadzi mroczną, przerażającą i gorzką drogą wprost do otchłani szaleństwa.

11. „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007)

to nie jest kraj dla starych ludzi-min.jpg

 • Obsada: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson
 • Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen
 • Do obejrzenia na: SkyShowtime

Kiedy na miejscu zbrodni mężczyzna natyka się na opuszczonego pickupa pełnego heroiny oraz 2 miliony dolarów gotówką, jego decyzja przywłaszczenia sobie forsy wywołuje reakcję łańcuchową przemocy, której nic, nawet prawo zachodniego Teksasu, nie zdoła powstrzymać.

10. „The Social Network” (2010)

 • Obsada: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer
 • Reżyseria: David Fincher
 • Do obejrzenia na: HBO Max

To opowieść o młodym geniuszu, który zainicjował rewolucję i zmienił oblicze ludzkich interakcji nie tylko w swoim pokoleniu, ale być może na zawsze. Przesiąknięty emocjonalną brutalnością i swoistym humorem, ten mistrzowsko zrealizowany film jest kroniką powstawania portalu Facebook oraz zapiskiem z wojny o prawo do jego własności, która rozpętała się po nieoczekiwanym, spektakularnym sukcesie nowej strony internetowej. Wybitnie przenikliwy scenariusz Aarona Sorkina i genialna obsada, wśród której znajdują się Jesse Eisenberg, Andrew Garfield i Justin Timberlake to bezdyskusyjne atuty produkcji The Social Network, dzięki której zobaczysz narodziny pomysłu, który utkał nową strukturę społeczną, rozplątując jednocześnie więzi przyjaźni między swoimi twórcami.

9. „Matrix” (1999)

 • Obsada: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving
 • Reżyseria: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
 • Do obejrzenia na: HBO Max
Kiedy piękna nieznajoma (Carrie Anne Moss) prowadzi hakera Neo (Keanu Reeves) do zakazanego podziemia, odkrywa on szokującą prawdę: Znane nam życie jest jedynie iluzją stworzoną przez wrogą cyberinteligencję. Neo dołącza do legendarnego i niebezpiecznego buntownika Morfeusza (Laurence Fishburne) w walce o wolność ludzkości. Teraz każdy ruch, każda sekunda, każda myśl jest walką o przetrwanie i ucieczkę z Matrixa.

8. „Labirynt fauna” (2006)

 • Obsada: Sergi López, Maribel Verdú, Ivana Baquero, Álex Angulo
 • Reżyseria: Guillermo del Toro
 • Do obejrzenia na: brak w streamingu
Mała Ofelia przybywa do domu nowego męża jej matki, kapitana Vidala. Dziewczynce trudno znieść surowość ojczyma. Przez przypadek Ofelia odkrywa w ogrodzie tajemniczy labirynt. Tam spotka Fauna, baśniowego stwora, który rozpozna w niej księżniczkę magicznej krainy, której grozi zagłada. Przed dziewczynką stoją jednak 3 mordercze zadania, które sprawdzą jej nieśmiertelność. Z czasem okrucieństwo zapanuje nad całym rzeczywistym światem.

7. „Spirited Away: W krainie bogów” (2001)

 • Obsada: Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Kelly Lai Chen, Rebecca Pan
 • Reżyseria: Kar-Wai Wong
 • Do obejrzenia na: Netflix

Historia dziewczynki o imieniu Chichiro, której rodzice zjedli pokarm przeznaczony dla Bogów i za karę zostali zamienieni w świnie. Aby ich odczarować Chichiro wyrusza do świata bogów gdzie musi pokonaćc złą Yubabę i zdjąć zaklęcie ze swoich rodziców.

6. „Spragnieni miłości” (2000)

 • Obsada: Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Kelly Lai Chen, Rebecca Pan
 • Reżyseria: Kar-Wai Wong
 • Do obejrzenia na: Piecsmakow

Hongkong, skąpany w złotym świetle lata 60. Chow Mo-Wan i Su Li-Zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu, gdy nie odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć.

5. „Portret kobiety w ogniu” (2019)

Portret kobiety w ogniu-min.jpg

 • Obsada: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino
 • Reżyseria: Céline Sciamma
 • Do obejrzenia na: TVP VOD

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

4. „Mroczny Rycerz” (2008)

 • Obsada: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik
 • Reżyseria: Bong Joon Ho
 • Do obejrzenia na: HBO Max

Batman (Christian Bale) podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona (Gary Oldman) i prokuratora okręgowego Harveya Denta (Aaron Eckhart) zabiera się za rozpracowywanie istniejących organizacji przestępczych nękających mieszkańców miasta. Współpraca przynosi efekty, ale bohaterowie wkrótce padną ofiarą chaosu, który rozpęta rosnący w siłę genialny przestępca, znany przerażonym mieszkańcom Gotham jako Joker (Heath Ledger).

3. „Mulholland Drive” (2001)

Mulholland Drive-min.jpg

 • Obsada: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik
 • Reżyseria: Bong Joon Ho
 • Do obejrzenia na: Prime Video

Bohaterkami są dwie kobiety, Rita i Betty. Pierwsza z nich traci pamięć w wypadku samochodowym, do którego doszło na jednej z ulic Hollywood, Mulholland Drive. Druga przybywa do Kalifornii w nadziei na zrobienie kariery filmowej. Rozpoczynają wspólną wędrówkę przez Los Angeles.

2. „Parasite” (2019)

 • Obsada: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik
 • Reżyseria: Bong Joon Ho 
 • Do obejrzenia na: TVP VOD

Żywot rodziny pana Ki-taeka (Kang-ho Song) nie należy do najbardziej udanych. Rodzice z dwójką dorosłych dzieci żyją w nędzy, wszyscy są bezrobotni, a przyszłość rysuje się tylko w szarych barwach. Jednak pomimo niedoli, potrafią być ze sobą blisko, kochać się i trwać w zgodzie - nikt tu nie krzyczy w desperacji "Jak żyć?!". Pewnego dnia otrzymują prezent od losu, który przepełnia ich nadzieją oraz wizją stałego dochodu. Syn Ki-woo (Woo-sik Choi) zostaje polecony przez kolegę, studenta prestiżowego uniwersytetu, na dobrze płatną posadę korepetytora. Chłopak udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do domu rodziny Parków, żyjących w zupełnie innym świecie. Pan Park (Seon-gyun Lee) jest właścicielem międzynarodowej firmy z branży IT, ma też piękną żonę Yeon-kyo (Yeo-jeong Jo). Spotkanie dwóch jakże odmiennych rodzin prowadzi do ciągu tragikomicznych wydarzeń.

1. „Mad Max: Na drodze gniewu” (2015)

 • Obsada: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne
 • Reżyseria: George Miller
 • Do obejrzenia na: HBO Max

Reżyser George Miller, twórca postapokaliptycznej, legendarnej serii Mad Max, powraca do świata Wojownika Szos z nowym filmem. Prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky (Tom Hardy) uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów, kierowanej przez Imperatorkę Furiosę (Charlize Theron).

źródło: rottentomatoes.com / zdj.