Netflix i Sony Pictures podpisują gigantyczną umowę

Po długich negocjacjach Netflix zawarł kilkuletnią umowę z wytwórnią Sony Pictures, dzięki której będzie mógł jako pierwszy pokazywać filmy stworzone przez amerykańskie studio na rynku streamingowej rozrywki.

Umowa nie oznacza, że Sony rezygnuje z kinowych premier. W tym aspekcie studio nadal będzie stawiało na debiuty na dużym ekranie, a podpisany kontrakt z Netfliksem daje streamingowemu gigantowi prawa do pokazywania filmów Sony Picutres po ich debiucie w kinach i na platformach PVOD. To, kiedy filmy Sony będą debiutowały na platformie Netflix, będzie zależało od konkretnej produkcji. Wartość umowy ma opiewać na około 1 mld dolarów, ale warto podkreślić, że obowiązuje wyłącznie na rynku amerykańskim.

Nowa umowa z Netfliksem została podpisana na około pięć lat i zacznie obowiązywać w 2022 roku. Na początku obejmie takie tytuły „Morbius”, „Uncharted”, „Where the Crawdads Sing” i „Bullet Train”. Umowa sprawia także, że Netflix będzie miał pierwszeństwo w możliwości wykupienia praw do wszystkich oryginalnych filmów studia wyprodukowanych bezpośrednio na rynek streamingowy. Nowe porozumienie zobowiązuje przy tym Netfliksa do zrealizowania określonej liczby tytułów Sony, ale jednocześnie nie powstrzymuje Sony przed możliwością sprzedaży swoich tytułów innym serwisom. Po stronie Netfliksa pozostaje natomiast także możliwość wykupienia licencji do katalogowych filmów z bogatej oferty studia Sony Pictures.

Zawarty kontrakt sprawia, że Netflix ponownie będzie miał dostęp do treści Marvela, który rozstał się z serwisem po tym, jak zdecydował o założeniu własnej platformy. Dzięki nowemu porozumieniu z Sony kolejne superbohaterskie produkcje takie jak kontynuacje serii o Spider-Manie i Venomie będą trafiały na Netfliksa. Umowa nie obejmie jednak filmów „Spider-Man: No Way Home” i „Venom: Let There Be carnage”, ponieważ obydwa tytuły mają debiutować w kinach jeszcze w 2021 roku.

Netflix związał się już podobną umową z wytwórnią Sony Pictures Animation, dzięki której może pokazywać animowane produkcje studia.

źródło: deadline.com / zdj. Sony Pictures