Netflix nadal liderem w Polsce. Prime Video rośnie w siłę. Jak wypadł debiut SkyShowtime?

Na polskim rynku streamingowym niekwestionowanym liderem pozostaje od lat platforma Netflix, ale wielu widzów sięga też po usługi innych dostawców filmowych i serialowych produkcji. W ostatnim kwartale wahania popularności zanotowały serwisy HBO Max i Player, a swoją rozpoznawalność poprawił nieco Prime Video.

Netflix niekwestionowanym liderem w Polsce

W pierwszym kwartale 2023 roku ku zaskoczeniu absolutnie nikogo liderem polskiego rynku streamingowego pozostał Netflix, który niepodzielnie rządzi w Polsce od lat. W pierwszych miesiącach tego roku jego popularność na krajowym rynku wynosiła aż 34%. Mimo niezachwianej pozycji lidera streamingowy gigant nie powiększył swojej przewagi nad pozostałymi platformami i względem poprzedniego kwartału utrzymał taką samą część udziałów – warto jednak zauważyć, że o ile na przestrzeni poprzednich trzech miesięcy (październik-grudzień) serwis zyskiwał popularność, tak w okresie styczeń-marzec jego wynik spadał.

streaming w PL styczen-marzec 23 (1)-min.jpg

HBO Max i Prime Video biją się o drugie miejsce. Co z udziałem SkyShowtime?

Na drugim miejscu z udziałem na poziomie 14% w rynku uplasowała się platforma HBO Max. Serwis oferujący w pierwszych miesiącach tego roku swoim widzom serial „The Last Of us” powiększył względem ostatniego kwartału swój wynik o 1%, ale podobnie jak Netflix, z miesiąca na miesiąc tracił zainteresowanie użytkowników. Widoczny wzrost w pierwszych trzech miesiącach zanotowała z kolei platforma Prime Video, która również powiększyła swój udział w rynku o 1%, ale w jej przypadku najlepszy okres przypadł na marzec.

O kolejne miejsca w rankingu popularności serwisów streamingowych przygotowanym przez JustWatch biją się Disney+ (9%), Player (8%), Apple TV+ (7%) i Viaplay (7%). W pierwszym kwartale roku swojej samodzielności na polskim rynku platform streamingowych nie udało się zaznaczyć debiutującemu w lutym SkyShowtime. Serwis mimo zaskakująco niskiej ceny na start nie przyciągnął aż tak dużo widzów i trafił do „jednego wora z pozostałymi platformami, których udział w rynku wynosi 9%. Nie można jednak odmówić mu tego, że za sprawą jego lutowej premiery wykres wyraźnie podskoczył.

streaming w PL styczen-marzec 23 (2)-min.jpg

źródło: JustWatch / zdj.