Netflix po raz pierwszy zbiera największą liczbę nominacji do Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła dzisiaj listę filmów nominowanych do 92. edycji Oscarów. Tegoroczna gala stała się historyczna dla Netfliksa i całego przemysłu filmowego ze względu na fakt, że to właśnie amerykański gigant streamingowy zebrał w tym roku po raz pierwszy w historii największą liczbę nominacji.

Po wielu latach problemów z nominacjami do Oscarów platforma Netflix w końcu na dobre zaczyna liczyć się w walce o najważniejsze filmowe wyróżnienia roku. Niedawno produkcje Netfliksa zebrały aż 34 nominacje do Złotych Globów – nagrody obejmują filmowe i serialowe produkcje, ale ostatecznie zaliczyły rozczarowujący wynik, otrzymując jedynie 2 statuetki.

Dzisiaj Netflix ponownie pokazał jednak, że będzie liczył się w walce o najważniejsze wyróżnienia w świecie kina i zebrał aż 24 nominacje do Oscarów. Jest to pierwszy przypadek, kiedy platforma streamingowa przewodzi w stawce nominowanych produkcji. W ubiegłym roku Netflix był o krok przed liderującym Disneyem, który zdobył 17 nominacji (Netflix mógł liczyć na 15). W tym roku karta się jednak odwróciła i to Netflix wyprzedził filmowego giganta, który zajął w rankingu trzecie miejsce z 16 nominacjami. Dwóch zeszłorocznych rywali rozdzieliło dzisiaj Sony Pictures z 20 nominacjami.

Najwięcej nominacji Netfliksowi zapewniły w tym roku filmy: „Irlandczyk” (10 nominacji) i „Historia małżeńska” (6 nominacji). Trzy nominacje dołożył do tego film „Dwóch papieży”. Po jednej nominacji zebrały produkcje: „Amerykańska fabryka”, „Krawędź demokracji”, „Zgubiłam swoje ciało”, „Klaus” i „Pokonani przez życie”.

Wszystkich nominowanych do tegorocznych Oscarów znajdziecie w artykule: Oscary 2020: Poznaliśmy nominowanych – kto powalczy o statuetki?

Lista filmów wraz z liczbą uzyskanych nominacji:

 1. „Joker” – 11 nominacji
 2. „Irlandczyk” – 10 nominacji
 3. „1917” – 10 nominacji
 4. „Pewnego razu... w Hollywood” – 10 nominacji
 5. „Jojo Rabbit” – 6 nominacji
 6. „Małe kobietki” – 6 nominacji
 7. „Historia małżeńska” – 6 nominacji
 8. „Parasite” – 6 nominacji
 9. „Le Mans '66” – 4 nominacje
 10. „Gorący temat” – 3 nominacje
 11. „Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie” – 3 nominacje
 12. „Dwóch papieży” – 3 nominacje
 13. „Harriet” – 2 nominacje
 14. „Kraina miodu” – 2 nominacje
 15. „Judy” – 2 nominacje
 16. „Ból i blask” – 2 nominacje
 17. „Toy Story 4” – 2  nominacje

źródło: Variety.com / zdj. Netflix