Netflix pozwany o zniesławienie. Problemem pojedyncza kwestia z „Gambitu królowej”

Choć „Gambit królowej” jest jednym z najpewniejszych typów zaplanowanej na ten weekend ceremonii wręczenia Emmy, popularny serial z Anyą Taylor-Joy właśnie stał się przedmiotem prawnej batalii. Pozew o zniesławienie, zarzucający hitowej produkcji platformy seksizm, wniosła słynna szachistka Nona Gaprindaszwili.

Rzeczywista mistrzyni świata w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku zażądała od włodarzy Netfliksa wypłatę pięciu milionów dolarów tytułem odszkodowania za niezgodne z prawdą twierdzenie, które w ostatnim odcinku serialu wygłasza komentator jednej z finałowej partii turnieju w Moskwie. „Jej jedyną wyróżniającą cechą jest jej płeć, a nawet ona nie jest niczym wyjątkowym w Rosji” – słyszymy w fikcyjnej relacji o postaci Beth Harmon (Taylor-Joy) – „Mamy Nonę Gaprindaszwili, ale ona jest kobiecą mistrzynią świata i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami”. 

W przygotowanym przez prawników szachistki, dwudziestopięciostronicowym uzasadnieniu pozwu czytamy między innymi o zarzucanym Netfliksowi cynizmie i świadomym rekonstruowaniu historii, celem taniego podniesienia dramaturgii serialu.

Gaprindaszwili jest pionierkę kobiecego świata szachów i szczególną ikoną w swojej rodzimej Gruzji. W toku swej niezwykłej kariery, [Gaprindaszwili] wygrała w szeregu mistrzostw, pokonała wielu spośród najlepszych męskich szachistów na świecie i była pierwszą kobietą w historii, która osiągnęła status międzynarodowego arcymistrza pośród mężczyzn. (...) Twierdzenie, jakoby Graprindaszwili „nigdy nie mierzyła się z mężczyznami” jest całkowicie nieprawdziwe, będąc przy tym mocno seksistowskie i umniejszające. Do roku 1968, a więc czasu, w którym osadzono akcję odcinka, rywalizowała z przynajmniej 58 męskimi szachistami (podejmując 28 z nich jednocześnie, w tej samej grze), pośród których znalazło się przynajmniej dziesięciu arcymistrzów, między innymi Dragoljub Velimirović, Svetozar Gligorić, Paul Keres, Bojan Kurajica, Boris Spasski, Viswanathan Anand i Michaił Tal. Trzech ostatnich otrzymało w swojej karierze tytuł mistrza świata. (...) Netflix z premedytacją skłamał w temacie osiągnięć Gaprindaszwili, celem cynicznego i taniego podniesienia dramaturgii – usiłując stworzyć wrażenie, jakoby fikcyjna bohaterka zdołała dokonać to, czego nie osiągnęła żadna inna kobieta, włączając Gaprindaszwili. W konsekwencji, w historii, która ma rzekomo inspirować kobiety poprzez pokazanie młodej kobiety rywalizującej z mężczyznami w najważniejszych turniejach szachowych, Netflix posunął się do upokorzenia prawdziwej pionierki, która w istocie mierzyła się i pokonywała mężczyzn na międzynarodowej scenie tamtych czasów. (...)

Warto dodać, że przedstawiciele Netfliksa zdecydowali się już na wystosowanie odpowiedzi na złożony do sądu w stanie Kalifornia pozew, choć odparcie przedstawionych przez prawników Gaprindaszwili zarzutów będzie z całą pewnością wymagało większych starań ze strony platformy:

Netflix ma wyłącznie wielki szacunek dla Pani Gaprindaszwili i jej niezwykłej kariery, ale jesteśmy przekonani, że jej zarzuty są bezprzedmiotowe i będziemy zdecydowanie bronić naszego zdania.

źródło: Deadline / zdj. Netflix