Netflix znowu pozyskuje za mało widzów. Platforma kończy z wypożyczaniem płyt DVD i Blu-ray

Netflix ma za sobą historyczny kwartał, w którym uruchomiona została usługa tańszego abonamentu związana z koniecznością oglądania przez widzów reklam. Wprowadzenie dodatkowej usługi miało przede wszystkim przyciągnąć do serwisu nowych użytkowników, ale ostatecznie okazało się, że  perspektywa tańszego dostępu do serwisu nie jest aż tak atrakcyjna, jak sugerowały to prognozy.

Kwartał zapisze się w historii streamingu również z innego powodu. Netflix podjął właśnie decyzję o zakończeniu działalności w ramach wypożyczania płyt DVD i Blu-ray, od której zaczynał swoją działalność na rynku 25 lat temu.

Netflix pozyskał za mało użytkowników. Reklamy podniosły jednak przychód

Z ujawnionych właśnie wyników za pierwszy kwartał tego roku dowiadujemy się, że serwis w ciągu trzech miesięcy pozyskał około 1,75 mln nowych użytkowników – w poprzednim kwartale było to natomiast aż 7,66 mln nowych subskrybentów. To oznacza, że na koniec marca z serwisu korzystało na całym świecie około 232,75 mln osób. Był to pierwszy pełny kwartał, w którym użytkownicy Netfliksa mogli skorzystać z opcji wykupienia tańszego abonamentu z reklamami. Inwestorzy liczyli, że w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku platforma streamingowa zyska 2,3 mln nowych klientów. Osiągnięty wynik jest więc rozczarowujący, ale trzeba odnotować, że w perspektywie roku Netfliks odnotował wzrost liczby abonentów o 4,9% – w poprzednim kwartale wynosił on 4%.

Po rozbiciu wyniku z pierwszego kwartału na poszczególne regiony, dowiadujemy się, że Netflix zyskał tylko 100 tys. nowych klientów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (910 tys. w zeszłym kwartale), a najwięcej nowych klientów zainteresowało się jego ofertą ponownie w regionie Azji i Pacyfiku (1,5 mln nowych użytkowników). W Ameryce Łacińskiej serwis stracił 450 tys. subskrybentów, a na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki przypadło 640 tys. nowych klientów

Sprawdź też: Nie zapłacisz? Netflix zablokuje urządzenie. Walka z udostępnianiem haseł coraz bliżej Polski.

Na koniec marca przychód spółki wynosił 8,16 mln mld dolarów, co stanowi wzrost o 3,7% względem tego samego kwartału w zeszłym roku. Wynik ten Netflix zawdzięcza przede wszystkim Stanom Zjednoczonym i Kanadzie, na które przypada 3,61 mld dolarów przychodów  wzrost o 8% względem tego samego kwartału w zeszłym roku. W ostatnim kwartale nastąpił wzrost średniego przychodu na klienta z $14,91 do $16,18. W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki przychody spadły natomiast o 2%, w Ameryce Łacińskiej wzrosły o 7%, a w regionie Azji i Pacyfiku o 2%.

Pod względem przychodów Netflix niemal wpisał się w prognozy analityków, którzy oczekiwali przychodu na poziomie 8,18 mld dolarów. Spółka wypracowała w ostatnim kwartale zysk na akcję wynoszący 2,86 dolara, podczas gdy analitycy z Wall Street oczekiwali wyniku na poziomie 2,88 dolara. W swoich przewidywaniach na kolejny kwartał Netflix zakłada, że przychody wzrosną do 8,24 mld dolarów.

Netflix kończy z wypożyczaniem płyt DVD i Blu-ray. Liczy się już tylko streaming

Netflix wykorzystał publikację raportu za pierwszy kwartał 2023 roku do ogłoszenia decyzji o wycofaniu się z prowadzenia wypożyczalni płyt DVD i Blu-ray, który był pierwszym i podstawowym biznesem spółki. Wysyłkowa wypożyczalnia filmów zakończy swoją działalność 29 września bieżącego roku. W swoich wyliczeniach Netflix stwierdził, że od 1998 roku wypożyczył widzom ze Stanów Zjednoczonych ponad 5 mln płyt DVD i Blu-ray.

Po niezwykłym okresie 25 lat zdecydowaliśmy się zakończyć działalność DVD.com jeszcze w tym roku. Naszym celem zawsze było zapewnienie naszym członkom jak najlepszej obsługi, ale w miarę kurczenia się firmy staje się to coraz trudniejsze. Chcemy więc odejść w chwale i wyślemy nasze ostatnie płyty 29 września 2023 roku skomentował decyzję o zakończeniu biznesu wypożyczania płyt Ted Sarandos.

Netflix od lat notował spadki przychodów wynikających z wypożyczania płyt DVD i Blu-ray.  W zeszłym roku firma odnotowała 145,7 mln dolarów przychodu, co stanowiło spadek o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim i stanowiło zaledwie 0,5% całkowitych przychodów spółki.

zdj. Netflix