Nie podoba się Wam tytuł „Glass Onion: Film z serii Na Noże”? Rian Johnson też go nie lubi!

Jeśli tytuł „Glass Onion: Film z serii Na Noże” (ang. „Glass Onion: A Knives Out Mystery”) nie przypadł Wam do gustu, bynajmniej nie jesteście w tym osamotnieni. To samo zdanie ma Rian Johnson („Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”), reżyser obu odsłon filmowych przygód detektywa Benoit Blanca.

Amerykański reżyser i scenarzysta od początku chciał, by jedynym elementem łączącym wszystkie części jego kryminalnej sagi był detektyw Benoit Blanc (w tej roli powracający do roli w „Glass OnionDaniel Craig). Podczas gdy debiutancka odsłona cyklu została zatytułowana po prostu „Na noże”, druga miała zerwać wszelkie powiązania z nazwą i - tropem tytułów odziedziczanych po popularnych piosenkach - skupić się na zupełnie innym znaczeniu.

Pierwszy film z serii otrzymał tytuł po singlu angielskiej grupy Radiohead z wydanego w 2001 roku albumu „Amnesiac”. Druga odsłona przejęła swą nazwę po utworze Beatelsów z 1968 roku będącym częścią ich dziewiątej płyty pt. „The Beatles”. Fakt, iż tytuły obu części zostały ze sobą połączone, rozwścieczył Johnsona, który pragnął, by kolejne odcinki stały na własnych nogach.

Bardzo się starałem, żeby te filmy były samodzielne. Szczerze mówiąc, jestem wkurzony, że mamy w tytule „A Knives Out Mystery”, wiecie? Chciałbym, żeby tytuł brzmiał po prostu Glass Onion. Rozumiem to i chcę, żeby każdy, komu podobał się pierwszy film, wiedział, że to jest następny w serii, ale też cały urok dla mnie polega na tym, że to jest za każdym razem nowa powieść. No ale mamy ten trend serialowego opowiadania.

Sprawdź też: Ruszają prace nad pierwszym spin-offem „Stranger Things”. Co wiemy o „Stranger Things Tokyo”?

W tym samym wywiadzie Johnson poruszył również kwestię mocno ograniczonej dystrybucji kinowej filmu. W Stanach Zjednoczonych (i w kilku innych miejscach)Glass Onion” doczekał się dużego ekranu wyłącznie przez jeden tydzień, co zdaniem reżysera okazało się zdecydowanie zbyt krótkim okresem.

Chciałbym, żeby był [w kinach] dłużej; chciałbym, żeby trafił do większej liczby kin. Z drugiej strony doceniam, że Netflix w ogóle to zrobił, bo to był ogromny wysiłek z ich strony, ale także sieci kin.

Rzuć okiem na: Netflix gotowy do walki ze współdzieleniem kont. Nowe rozwiązanie obejmie ponad 100 mln użytkowników

Glass Onion: Film z serii Na Noże” trafił do oferty Netfliksa dokładnie 23 grudnia. Obok Daniela Craiga obsadę produkcji Johnsona tworzą również Edward Norton, Janelle Monae, Kathryn Hahn, Kate Hudson, Leslie Odom Jr., Jessica Henwick, Dave Bautista oraz Madelyn Cline. Naszą recenzję filmu przeczytacie w tym miejscu

Źródło: Atlantic / THR / Zdj. Netflix