Nie żyje Alan Parker. Legendarny reżyser miał 76 lat

Zmarł Alan Parker, wybitny brytyjski reżyser i scenarzysta, twórca między innymi takich filmów jak: Missisipi w ogniu, Harry Angel i Życie za życie. Miał 76 lat.

O śmierci reżysera poinformował w piątek Brytyjski Instytut Filmowy. W komunikacie czytamy, że Parker zmarł po długiej chorobie.

Alan Parker urodził się w 1944 roku w Londynie jako jeden z dwóch synów malarza i krawcowej. Po ukończeniu dziennikarstwa rozpoczął prace w branży reklamowej – jako autor scenariuszy i realizator pracował przy powstawaniu kilkuset klipów reklamowych. Debiutował za kamerą filmem telewizyjnym No Hard Feelings z 1972 roku. Jego pełnometrażowy debiut pod tytułem Bugsy Malone z 1976 roku zdobył trzy nominacje do Złotych Globów. Film uważany jest za jedno z jego najbardziej odważnych dzieł. W tej gangsterskiej opowieści Parker obsadził w głównych rolach dzieci i nastolatków. W obsadzie filmu znalazła się między innymi szesnastoletnia wówczas Jodie Foster.

Podczas swojej kariery Parker otrzymał dwie nominacje do Oscara. Wyróżniono go za pracę reżysera przy filmach Midnight Express oraz Missisipi w ogniu. W przypadku Midnight Express z 1978 roku film Parkera opowiadający prawdziwą historię Billy'ego Hayesa (w tej roli Brad Davis) był nominowany do Oscara w czterech kategoriach i dwie z nich zamienił na statuetki. Akademia wyróżniła scenariusz, który napisał Oliver Stone i ścieżkę dźwiękową, którą skomponował Giorgio Moroder.

Parker wywalczył także osiem nominacji do nagród BAFTA, z których aż cztery zamienił na statuetki. W 1991 roku okrzyknięto go najlepszym reżyserem za prace przy The Commitments. Produkcja wywalczyła także statuetkę dla najlepszego filmu roku.

Do pozostałych produkcji Parkera zaliczają się jeszcze: Ptasiek, opowieść o żołnierzach walczących Wietnamie, Evita, czyli biografia Evy Perón, żony prezydenta Argentyny, którą zagrała Madonna, kultowy Harry Angel zrealizowany na podstawie powieści Williama Hjortsberga, w którym zagrali Robert De Niro i Mickey Rourke oraz wypuszczony w 2003 roku do kin film Życie za życie z Kevinem Spaceym i Kate Winslet, które było jego ostatnim dziełem w karierze.

źródło: variety.com / zdj. Universal Pictures