Nie żyje Janusz Rewiński. Polski aktor znany z „Kilera” miał 74 lata

Nie żyje polski aktor, satyryk i polityk Janusz Rewiński znany widzom w całej Polsce między innymi z ról w takich komediach jak „Kiler” czy „Tygrysy Europy”. Zmarł w wieku 74 lat.

Nie żyje Janusz Rewiński. Aktor znany z „Kilera” miał 74 lata

1 czerwca 2024 roku zmarł Janusz Rewiński, polski aktor komediowy, który na zawsze zapisał się w historii polskiego kina i telewizji przede wszystkim rolami w takich produkcjach jak „Kiler”, czy „Tygrysy Europy”. O jego śmierci poinformowali dzisiaj synowie aktora.

Urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. W 1972 został absolwentem Wydziału Aktorstwa na PWST w Krakowie. Jego kariera zaczęła się od występów w teatrze. Pracował między innymi dla Teatru Polskiego w Poznaniu, ale już podczas studiów interesował się także kabaretem. Brał udział w Spotkaniach z Balladą oraz Piwnicy Pod Baranami. Wraz z Zenonem Laskowikiem występował też w kabarecie Tey. W latach 80. często występował w duecie z Bohdanem Smoleniem.

Największą rozpoznawalność wśród widzów przyniosła mu jednak rola StefanaSiarySiarzewskiego, którego zagrał w komediach „Kiler” (1997) i „Kiler-ów 2-óch” (1999) w reżyserii Juliusza Machulskiego. W następnych latach pojawił się także w serialu komediowym „Tygrysy Europy” oraz takich produkcjach jak „Gulczas, a jak myślisz...”, „Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja” oraz „Superprodukcja”.

Na przełomie XX i XXI wieku, kiedy stał się mocno rozpoznawalny wśród widzów, zaproponowano mu rolę Ferdynanda Kiepskiego w serialu komediowym „Świat według Kiepskich”, ale nie przyjął propozycji Polsatu, a rola ostatecznie powędrowała do Andrzeja Grabowskiego. W latach 90. ubiegłego wieku angażował się także w politykę. Był jednym z założycieli Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, z której ramienia został wybrany posłem I kadencji. 

zdj. UIP