Nie żyje Julee Cruise. Piosenkarka znana z „Miasteczka Twin Peaks” miała 65 lat

Zmarła Julee Cruise, piosenkarka znana przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Davidem Lynchem. Jej najważniejszy singiel, zatytułowany „Falling” był częścią ścieżki dźwiękowej do serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Miała 65 lat.

Piosenkarka i aktorka od paru lat zmagała się z chorobą znaną jako toczeń rumieniowaty układowy – diagnozę ujawniła jeszcze w 2018 roku na łamach profilu w mediach społecznościowych. O śmierci Cruise napisał na Facebooku mąż piosenkarki, Edward Grinnan. „Opuściła ten świat na swoich własnych warunkach. Niczego nie żałowała” – czytamy we wpisie. 

Hipnotyczna ballada „Falling”, czyli najsłynniejszy utwór w dorobku Cruise, została wykorzystana w czołówce „Twin Peaks” (w wersji instrumentalnej). Muzykę opracował Angelo Badalementi, zaś słowa do singla wspartego wokalem Cruise napisał sam Lynch. Piosenkarka wielokrotnie pojawiała się też w samym serialu, wykonując parę najbardziej charakterystycznych utworów z „Twin Peaks” na scenie baru znanego w tytułowym miasteczku jako Roadhouse. Do sennego świata Laury Palmer i agenta Coopera, Cruise powróciła też w prequelowym filmie „Ogniu krocz za mną” i w 2017 roku, za sprawą trzeciego sezonu serii (w jednym z finałowych odcinków piosenkarka wykonała klasyczne „The World Spins”).

Obok „Twin Peaks”, Cruise współpracowała z Lynchem jeszcze między innymi przy „Blue Velvet” (przypomnijmy nagraną wspólnie z Badalamentim kompozycję „Mysteries of Love”). „To trochę tak, jakbym była jego młodszą siostrą” – opowiadała o relacji z kultowym reżyserem. „Często bywa tak, że nie podoba nam się to, czego chce od nas nasz starszy brat. David jest bufonem. Czasem miewa napady złości. A wiecie, jaki ma temperament? Każdy może wyglądać głupkowato, gdy się złości. Ale kocham go”. 

W ciągu swojej kariery Cruise wydała tylko kilka albumów. Jej ostatni krążek – dream popowa kompozycja „My Secret Life” – debiutował na rynku w 2011 roku. W końcówce lat dziewięćdziesiątych dołączyła na trasach koncertowych do grupy B-52's, zastępując na pewien czas wokalistkę Cindy Wilson. W ramach gościnnych występów scenicznych pojawiała się też między innymi obok Pharella Williamsa. 

Źródło: Variety / zdj. Showtime